Polsko-polska wojna o ACTA - Technokracja odc. 9

ACTA. To słowo, a właściwie skrót od blisko tygodnia nie schodzi z nagłówków polskich gazet czy newsów w Internecie. Bez wątpienia temat jest bardzo gorący dlatego postanowiliśmy poruszyć go w najnowszym odcinku Technokracji. Czym jest owa ACTA? Na to i inne pytania odpowiada nam Ludwik Krakowiak, zastępca redaktora naczelnego PC Worlda.

W Polsce, jak i na całym świecie, internauci przyzwyczaili się już do ściągania z Sieci pirackich plików z filmami czy muzyką. Dlaczego? Bo tak jest szybciej, wygodniej, a przede wszystkim taniej, gdyż jedyne co płacimy to abonament za dostęp do Internetu. A z piractwem jak najbardziej powinno się walczyć. Internet jednak to twór, który żyje własnym życiem i rządzi się własnymi prawami, które są bardzo trudne do okiełznania przez przepisy uchwalane przez rządy. Jednak rządy wielu państw świata postanowiły podpisać umowę, która będzie walczyć z obrotem towarami podrabianymi (w tym także z piractwem) i to właśnie ta umowa to ACTA, która od kilku dni jest na ustach wszystkich. Dotyczy ona nie tylko Internetu, ale także handlu np. podrabianą odzieżą czy lekami.

Jednak w tych kwestiach nie budzi ona większych kontrowersji, albo po prostu opinia publiczna nie jest tak bardzo nimi zainteresowana. To, czym tak ACTA wszystkich porusza to temat ograniczenia wolności Internautów, ich monitorowania oraz zezwalania Władzy na kontrolowanie przepływu informacji w Sieci. Bo ACTA stwarza właśnie takie "luki" pozwalające na większe zaglądanie nam przez ramię. Tu powracamy także do wspomnianego wcześniej problemu piractwa, które w naszym kraju wynika na pewno w dużej mierze z ograniczonego dostępu do niektórych treści (np. zagraniczne seriale, które są niedostępne w polskiej telewizji czy też niektóre filmy, które nie są dystrybuowane) oraz z cen nośników, które są w większości przypadków są za wysokie. Oczywiście nie można tym tłumaczyć kradzieży, którą jest piractwo, ale na pewno ma to duży wpływ na istnienie tego zjawiska.

ACTA ma miedzy innymi wpłynąć na zmniejszenie kradzieży własności intelektualnej, ale czy to aby na pewno dobra droga? Czy takimi sposobami powinno się z tym walczyć? Całość posiada wiele kontrowersji oraz niejasności.

Nasz redakcyjny kolega, Ludwik Krakowiak pomaga nam odpowiedzieć na kilka pytań oraz rozwiać pewne niejasne kwestie. W pierwszej części programu dowiemy się czym jest ACTA, a także podobne do niej takie ustawy jak SOPA i PIPA oraz jakie zagrożenie, przede wszystkim dla internautów, ze sobą niosą.

W drugiej odsłonie rozmawiamy o "wojnie", która trwa właśnie na linii internauci-Rząd, którą rozpoczęły informacje o planowanym podpisaniu przez Polskę ACTA. O co walczymy, o wolność słowa czy darmowe mp3? Jaki będzie dalszy ciąg tej walki, pozostaje nam tylko czekać na rozwój wydarzeń. Jedno jest pewne, społeczeństwo postanowiło zabrać głos i na pewno prędko nie umilknie.


Zobacz również