Pomaluj ścianę, a nikt nie zadzwoni

Być może już wkrótce skończą się problemy z dzwoniącymi podczas kinowych seansów telefonami komórkowymi. Pewna amerykańska firma opracowała technologię umożliwiającą wyprodukowanie specjalnej farby blokującej sygnały GSM.

Firma Natural Nano wynalazła sposób, by nie przepuszczać sygnału przez ściany. Wystarczy pomalować je specjalną farbą, zawierającą niewielkie drobinki miedzi, skutecznie filtrującą połączenia z telefonów komórkowych. Amerykańska firma musiała też wymyślić i opracować specjalne urządzenie pozwalające na zarządzanie blokadą połączeń i wiadomości tekstowych. Potrafi ono analizować sygnały przychodzące z zewnątrz i wyłączać blokadę po wykryciu połączeń i wiadomości przesyłanych przez służby ratunkowe, ochronę lub inne upoważnione służby. Producent systemu twierdzi, że bez problemu przepuszcza on wszystkie ważne informacje i uniemożliwia jednocześnie prowadzenie prywatnych rozmów.

W ten sprytny sposób obchodzi on istniejący w większości krajów świata przepis zakazujący zagłuszania komórek i sprawia, że wynalazek powinien być w nich w pełni legalny. Z reguły istniejące przepisy zabraniają po prostu blokowania połączeń i aparatów należących do służb ratunkowych oraz porządkowych, a wygląda na to, że nowe urządzenie Natural Nano omija ten zakaz w sposób wystarczający.