Pomoc do egzaminu z angielskiego

Zbliżające się egzaminy maturalne, gimnazjalne oraz na studia wyższe wymagają od uczniów wytężonej pracy i nauki. Przygotowanie się do sprawdzianu językowego może być jednak przyjemne. Przedstawiamy program multimedialny Useful English, który będzie stanowił odskocznię od "kucia" z repetytoriów i innych książek. Tradycyjnie pokazujemy jego zalety, wady oraz główne funkcje.

Program Useful English został przygotowany przez twórców znanych i cenionych aplikacji z serii Profesor Henry. Kurs angielskiego ma kształcić umiejętność posługiwania się językiem angielskim w codziennych sytuacjach za pomocą filmów wideo, animacji, dialogów, gier językowych oraz nagrań.

Instalator

Instalacja programu przebiega bardzo sprawnie i szybko - wystarczy włożyć płytę do napędu i postępować zgodnie z instrukcjami instalatora. Po zakończeniu procesu należy uruchomić program. Tutaj uwaga: jeśli w systemie zainstalowane są niewłaściwie sterowniki do urządzeń multimedialnych lub nie ma ich wcale (głównie chodzi o kartę dźwiękową), podczas uruchomienia wystąpi błąd. Dlatego należy upewnić się, że wszystkie sterowniki są aktualne.

Zobacz również:

  • Ten nowy ekologiczny materiał może być alternatywą dla betonu!

Zaczynamy

Program posiada menu główne w kształcie koła, które podzielone jest na wycinki. Każdy z nich jest osobną kategorią tematyczną. Można więc poprawić swoje umiejętności językowe w konkretnych sytuacjach życia codziennego, np. zakupy, wynajmowanie mieszkania, rozmowa o pracę, otwieranie rachunku w banku. Producent aplikacji kieruje ją dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Kategorie tematyczne:
- Internet & New Technologies;

- Free Time & Hobby;

- In the City;

- At Work;

- Accommodation;

- Food;

- Nature;

- Travel;

- Bad Luck;

- Shopping;

- Party Time;

- Money & Buisness.

Ćwiczymy

Pomoc do egzaminu z angielskiego
Wybierając jedną z nich ukazuje się lista dostępnych dialogów i ćwiczeń. W każdej sekcji jest ich kilkanaście i są one zróżnicowane: słuchanie dialogów, odpowiadanie na pytania, wypełnianie luk, tłumaczenie, wybór właściwej odpowiedzi, nauka słownictwa, itp.

Współczesne pomoce językowe nie mogą obejść się bez filmów, rozmów, dźwięków, obrazków - jednym słowem multimediów. Tak jest i w tym przypadku. Do każdego zagadnienia zostało dodanych co najmniej kilka takich elementów. Miłe dla oka są kolorowe tła związane z tematem lekcji.

Ciekawą opcją jest możliwość uczestniczenia w interaktywnych dialogach, w których można się wcielić w dowolną postać, dzięki czemu poprawia się wymowa i intonacja.

Niektóre z dostępnych ćwiczeń:

Pomoc do egzaminu z angielskiego
- Multiple Choice - zaznaczanie poprawnej odpowiedzi;

- Drag&Drop - uzupełnianie tekstu za pomocą dostępnych wyrazów;

- True or False - wybór prawda/fałsz;

- Gap Filling - samodzielne wpisywanie brakujących elementów;

- Speaking - ćwiczenie wymowy (nagrywanie głosu);

Interfejs

Jest bardzo przyjazny - wszystko jest logiczne i proste. Elementy interaktywne są dopracowane i nie sprawiają trudności w obsłudze nawet mniej zaawansowanym użytkownikom komputera. Aby wyłączyć dźwięk, wystarczy kliknąć na ikonie głośnika, nieukończone zadania są oznaczane białą kartką, a cyfra obok nazwy oznacza stopień trudności (łatwiejszy lub trudniejszy).

Pomoc do egzaminu z angielskiego
W każdej chwili można powrócić do poprzedniego ekranu, naciskając X w rogu. W trakcie wykonywania ćwiczenia można przełączać się pomiędzy zagadnieniami z danej kategorii. Są one ponumerowane, chociaż przydałby się również opis (tytuł ćwiczenia), pojawiający się po najechaniu myszą.

Użytkownik ma do dyspozycji duże niebieskie ikony, które pozwalają aktywować różne funkcje: sprawdzić ćwiczenie, wykonać zadanie jeszcze raz, rozpocząć odtwarzanie nagrania, zatrzymać odtwarzanie, czytać dialog, czytać tylko jedną rolę, pokazać tekst odtwarzanego dialogu, przejść do następnego przykładu.

PLUSY

+ przyjazny interfejs

+ ciekawe ćwiczenia

+ dobra cena (19,99 złotych)

MINUSY

- w rozdzielczości 1280 x 1024 ekran jest pomniejszony

- słaba gramatyka

- tłumaczenie wyrazów "pod" prawym przyciskiem myszy nie zawsze działa

Podsumowanie

Program jest godny uwagi ze względu na cenę, różnorodność zagadnień, popularne rodzaje ćwiczeń, które występują praktycznie na wszystkich egzaminach językowych. Nie jest to tak rozbudowany pakiet jak Euro++, ale nie takie było założenie twórców. Naszym zdaniem, aplikacja stanowi znakomite uzupełnienie w przygotowywaniu się do egzaminów ustnych i pisemnych. Raczej nie należy polecać jej jako samodzielnego "nauczyciela" - ze względu na brak systematycznych wykładów gramatycznych i możliwość "znudzenia się" użytkownika tymi samymi zagadnieniami.

Wersja demonstracyjna udostępnia tylko dwie kategorie tematyczne poświęcone jedzeniu oraz pieniądzom.

Cena programu wynosi 19,99 (płyta dołączona do czasopisma). Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.