Pomocy! Ukradli mnie!

W Wielkiej Brytanii udostępniono nową usługę, dzięki której skradzione telefony komórkowe powiadamiają wszystkich dookoła o tym fakcie. Dzięki systemowi Remote XT ukradziony aparat zaczyna emitować dźwięki, które przypominają... ludzki krzyki.

Sygnał można wyłączyć jedynie poprzez wyjęcie baterii z telefonu. Ponadto technologia ta odpowiada za automatyczne wykasowanie wszystkich przechowywanych w telefonie danych. Wcześniej jednak zapisuje je na firmowym serwerze.

"Dzięki uczynieniu telefonów bezużytecznymi dla kogokolwiek poza prawowitym właścicielem staniemy się świadkami końca rynku kradzionych telefonów komórkowych" - zapewnia Mark Whiteman, dyrektor firmy Remote XT. "Odporne na kradzież telefony komórkowe to zmora dla złodziei, którzy zbyt długo z nich korzystali" - dodaje.

Działanie systemu polega na tym, że użytkownik ukradzionego telefonu informuje o fakcie kradzieży działającą przez 24 godziny na dobę infolinię firmy. Po otrzymaniu informacji pracownicy przedsiębiorstwa włączają system uniemożliwiający korzystanie z telefonu. Jego działaniu nie zapobiegnie nawet wymiana karty SIM na nową.

Serwis, za korzystanie z którego trzeba zapłacić 9,99 funta miesięcznie, przeznaczony jest przede wszystkim dla firm.