Pomysł na super-telefon. Autorem współpracownik Mozilli

Billy May, projektant i członek społeczności Mozilli, pokazał gigantom telekomunikacyjnym takim jak Apple, Nokia czy Samsung, jak należy konstruować smartfony. Szkoda tylko, że zaprojektowane przez niego urządzenie - Seabird - najprawdopodobniej nigdy nie powstanie.

W 2008 r. Mozilla zwróciła się ze specjalnym apelem do grafików, projektantów i przedstawicieli innych kreatywnych specjalności o pomoc w przygotowaniu nowej szaty graficznej przeglądarki Firefox. Tak zrodziła się inicjatywa Concept Series, w ramach której to użytkownicy zgłaszali swoje pomysły na rozwój przeglądarki oraz innych projektów Mozilli.

W odpowiedzi na apel Mozilli Billy May, 25-letni projektant specjalizujący się m.in. w elektronice użytkowej, zaproponował stworzenie "koncepcyjnego telefonu dla otwartej Sieci". Teraz, po trwających ponad rok pracach, zaprezentował on finalny projekt urządzenia, noszącego nazwę Seabird.

Seabird - projekt smartfona przyszłości:

May konsultował swoje pomysły z innymi internautami - platformą wymiany opinii był blog MozPhone. Okazało się, że powodem największej frustracji użytkowników smartfonów jest niewygodna obsługa i problemy z efektywnym wprowadzaniem danych do urządzeń. Smartfony stają się coraz bardziej wydajne, wyposażane są w mocniejsze procesory i ekrany o coraz wyższej rozdzielczości - przekonuje May - zatem następnym krokiem na drodze rozwoju tych urządzeń powinno być rozszerzenie możliwości interfejsu użytkownika.