Pomyśl: "uruchom", a komputer otworzy aplikację

Intel pracuje nad komputerem sterowanym myślami. W ramach projektu Human Brain inżynierowie koncernu, w kooperacji z naukowcami Uniwersytetu Carnegie Mellon prowadzą badania nad technologią uczenia się maszyn, umożliwiającą dekodowanie danych napływających bezpośrednio z ludzkiego mózgu.

O wysiłkach nad skonstruowaniem interfejsu kontroli komputera za pomocą myśli informowaliśmy w sierpniu br.

Efekty współpracy Intela i amerykańskiej uczelni w tym zakresie zostały zaprezentowane na niedawnej konferencji Intel Developer Forum. Justin Rattner, wiceprezes Intela i dyrektor Intel Labs, zademonstrował projekt interfejsu między ludzkim mózgiem a komputerem.

Koncepcja komputera sterowanego myślami sama w sobie nie jest nowa, jednak Intel proponuje inne podejście do tego zagadnienia. Zamiast wyobrażać sobie ruch kursora na ekranie użytkownik po prostu myśli wybrane słowa, które komputer jest w stanie zrozumieć. Myślenie o wybranych słowach zmusza do pracy konkretne partie mózgu. Naukowcy projektu Neurosys (Human Brain) pracują nad zlokalizowaniem obszarów związanych z konkretnymi wyrazami i oznaczeniem ich. Komputer analizuje schematy aktywności mózgu przypisane dla danych słów obecnych w bazie i na tej podstawie interpretuje, co pomyślał użytkownik.

Jeśli badania nad projektem Neurosys (Human Brain) się powiodą, komputery przyszłości będą w stanie interpretować myśli użytkownika i przekształcać je w komendy. Oznacza to nową erę w dziedzinie interakcji człowieka i maszyny, opierającej się na mniej lub bardziej standardowych interfejsach i urządzeniach do wprowadzania danych. Zdaniem Rattnera czytanie w myślach to najwyższa forma interfejsu użytkownika. Jej zastosowanie z pewnością wzbudzi kontrowersje z punktu widzenia prywatności użytkownika - z takim problemami trzeba będzie jednak się zmierzyć.