Ponad 10% zgłaszających błędy w Firefoksie odmawia przyjęcia honorarium

Mozilla podaje, że od 10 do 15 procent osób zgłaszających błędy w popularnych projektach korporacji odmawia przyjęcia nagrody pieniężnej. Jak twierdzi dyrektor pionu Firefoksa w Mozilli Johnathan Nightingale, wielu ludzi mówi "nie martwcie się o to, przekażcie pieniądze fundacji lub wyślijcie mi koszulkę".

Rzecz zadziwia tym bardziej, że Mozilla podniosła ostatnio nagrody za wyszukiwanie ważnych luk dotyczących bezpieczeństwa. Zachęta do współpracy wynosiła początkowo 500 dolarów, obecnie górna granica wzrosła do 3000 USD.

Mozilla jest w tej dziedzinie pionierem. Jako pierwsza, w roku 2004, rozpoczęła tak szeroką współpracę z użytkownikami. Od tego czasu do nagrody zakwalifikowało się 120 błędów zgłoszonych przez 80 poszukiwaczy. Poprawiono też mnóstwo pomniejszych usterek.

Zobacz również:

  • Mozilla krytykuje Facebooka. Za co?
  • Jeszcze więcej łatek od Microsoftu! Edge z nowym cyklem wydawniczym
  • Problemy z dostępem do usług PKO Banku Polskiego

Stawka za wyszukiwanie błędów w zabezpieczeniach wzrosła też w Google. Twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki płacą teraz nieco ponad 3000 dolarów. Do tego wyścigu nie włącza się na razie Microsoft. Wyniki Mozilli pokazują, że dobre budowanie marki może być czasem bardzo opłacalne. Żadna inna internetowa korporacja nie ma dziś tak wielu darmowych testerów i współpracowników.

Do pobrania:

Mozilla Firefox 4.0 Beta 2

Mozilla Firefox 3.6.8