Ponad 500 tys. użytkowników zainstalowało złośliwe oprogramowanie ze sklepu Google

Złośliwe oprogramowanie w sklepie Google Play to nadal poważny problem. Świadczy o tym ostatni przypadek kilkunastu zainfekowanych gier, o których doniósł jeden z ekspertów ESET. Łącznie 13 aplikacji zanotowało ponad 560 tys. pobrań. Co ciekawe, wszystkie pochodzą od tego samego dewelopera.

Cyberprzestępcy. Fot. Pixabay

Lukas Stefanko należący do ekipy ekspertów ESET poinformował o swoim znalezisku na Twitterze. Co gorsza, dwie z 13 wspomnianych gier dostały się do sekcji Trending, czyli aplikacji zdobywających popularność, co naraziło na infekcję jeszcze większą rzeszę użytkowników. Na szczęście Google zareagowało na zgłoszenie i wszystkie aplikacje zostały już usunięte z zasobów Google Play.

Za stworzenie wszystkich zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem gier odpowiedzialny jest deweloper Luiz Pinto. Wykryty malware w większości przypadków powodował awarię aplikacji zaraz po uruchomieniu. Dodatkowo usuwał ikonę aplikacji, aby trudniej było ją zlokalizować i usunąć. Użytkownik musiał wyrazić zgodę na pełny dostęp do monitorowania ruchu sieciowego, co mogło powodować kradzież poufnych danych.

Google od lat naciskane jest przez społeczność Androida w kwestii poprawienia bezpieczeństwa platformy systemowej. Firma opublikowała w styczniu raport, z którego wynika, że tylko w ubiegłym roku usunięto z zasobów sklepu ponad 700 tys. aplikacji zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Z kolei G Data do trzeciego kwartału 2018 roku naliczyła ponad 3,2 mln złośliwych aplikacji na Androida, które pozostają ‘na wolności’.