Ponad 600 tysięcy komputerów Mac (sporo w Cupertino) zarażonych robakiem Flashback

Z informacji podanych przez rosyjskiego producenta oprogramowania antywirusowego Dr. Web wynika, że już ponad 600 tysięcy komputerów Mac zarażonych jest trojanem "Flashback". Co interesujące, pokaźna ich liczba znajduje się w...Cupertino.


Wczoraj rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr. Web przedstawił raport, z którego wynikało, że na świecie już ponad 550 tysięcy komputerów pracujących pod kontrolą systemów OS X zostało zarażonych różnymi wariantami robaka BackDoor.Flashback.

To jednak nie koniec, gdyż nieco później na Twiterze jeden z pracowników firmy podał, że wspomniana liczba jest większa o 50 tysięcy.

Co interesujące, 273 zarażone maszyny znajdują się w miejscowości Cupertino, w której jak wiemy Apple ma swoją siedzibę.

Jak się można zarazić?

Aby zarazić swojego Maka wystarczy mieć nieaktualizowaną Javę i wejść na jedną z wielu odpowiednio spreparowanych stron.

Gdzie występuje najwięcej zainfekowanych komputerów?

Ze względu na popularność sprzętu Apple najwięcej zainfekowanych komputerów Mac (ponad połowa) znajduje się oczywiście na terenie Stanów Zjednoczonych. Następne miejsca przypadły w udziale Kanadzie i Wielkie Brytanii. Dokładne dane na ten temat znajdują się na grafice powyżej.

Apple nie dba o bezpieczeństwo użytkowników

Wydaje się, że stwierdzenie to nie jest przesadzone. Przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę zachowanie Apple w opisywanej sprawie. Chodzi bowiem o to, że firma Oracle już w lutym wydała odpowiednią łatkę. Apple zdecydowało się ją jednak udostępnić w swoim kanale aktualizacyjnym dopiero 3 kwietnia (znajdziecie ją tutaj).

Instrukcja pozbycia się trojana

Zainteresowanych zapraszam na stronę F-Secure, gdzie znajduje się dokładna instrukcja pokazująca jak pozbyć się trojana metodą manualną. Pamiętajcie jednak, że polecana ona jest dla zaawansowanych użytkowników.

________________

600-tysięczna sieć botnet z komputerów Mac. Ciekawe...