Ponad 75 tysięcy urządzeń z iOS zainfekowanych przez malware

Eksperci od spraw mobilnego bezpieczeństwa alarmują - ponad 75 000 urządzeń z iOS padło ofiarą oprogramowania malware znanego jako AdThief lub Spad.

Furtkę dla dostania się do systemu szkodnika tego typu jest jailbreak, którego masowo dokonują użytkownicy urządzeń Apple. Operacja ta wystawia iOS na ryzyko ataku, osłabiając wbudowane mechanizmy zabezpieczające. W tym wypadku ważną rolę odegrały mobilne reklamy, ponieważ to właśnie one były celem przestępcy. AdThief - czyli Złodziej Reklam - sprawia, że dochody z ich wyświetlania płyną nie do reklamodawcy, ale hakera. Malware podczepiło się pod następujące usługi tego typu: YouMi, Vpon, MobClick, Umeng, AdSage, MobiSage , MdotM, InMobi, Domob, AdWhirl, AdsMogo, Google Mobile Ads SDK, AderMob, Weibo, MIX SDK oraz Poly SDK.

Większość z nich to produkty chińskie, cztery z USA, dwa - z Indii. Co ciekawe, śledztwo wykazało, że za szkodnikiem stoi... deweloper aplikacji na Androida, kryjący się pod nickami "rover12421" oraz "zerofile". Przyznał się on do stworzenia podstawy malware, jednak twierdzi, że projekt porzucił, a kod udostępnił publicznie, co wykorzystał ktoś inny. Póki co oszacowano, że firmy reklamowe straciły na szkodniku ponad 22 miliony dolarów (ponad 66 milionów złotych).