Ponad połowa tabletów w Polsce z nieprawidłowościami. Zobacz, o które modele chodzi

Przygotowany przez UKE raport "Kampania Pomiarowa - Tablety" jasno pokazuje, że na rynku tabletów w Polsce, szczególnie tych najtańszych, nie dzieje się dobrze.

W ostatnich latach rynek tabletów zanotował ogromny wzrost. Jeżeli masz takie urządzenie, lub szykujesz się do jego zakupu, zachęcam do zapoznania się z wynikami badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które zebrane zostały w udostępnionym właśnie dokumencie "Kampania Pomiarowa - Tablety".

Przedmiot badań

Przeprowadzone przez UKE badania objęły rynek tabletów przekrojowo, co oznacza, że znajdziemy tutaj zarówno modele za nieco ponad 100 złotych, jak i takie, za które trzeba zapłacić 1500 zł. W kręgu zainteresowań UKE znalazły się jednak przede wszystkim tańsze urządzenia dostępne dla przeciętnego konsumenta, gdyż wiąże się to ze "zwiększoną szansą pojawienia się danego urządzenia w naszym środowisku domowym".

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [15.10.2021]
  • Oto Nokia T20! Pierwszy tablet HMD Global wkrótce trafi do sprzedaży!

Zakres czynności wykonanych przez kontrolerów UKE przedstawia się następująco:

- weryfikacja dokumentacji wyrobu

- sprawdzenie poprawności naniesienia na wyrobie oznakowania zgodności CE

- przeprowadzenie badań laboratoryjnych w zakresie wymagań określonych dla urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo – odbiorczych

- przeprowadzenie badań laboratoryjnych w zakresie wymagań kompatybilności elektromagnetycznej

Wnioski

UKE przyjrzał się w sumie 104 urządzeniom. Niestety wynik tej kontroli rysuje nam ciemny obraz rynku tabletów w Polsce.

"Żadnych nieprawidłowości w toku prowadzenia kontroli nie stwierdzono w stosunku do 47 urządzeń, co stanowi udział na poziomie ok. 45%" - czytamy w raporcie UKE.

Warto jednak pamiętać, że wynik ten został wyśrubowany przez kontrolę formalną, czyli odnoszącą się do dokumentacji oraz oznakowania. Nas jako konsumentów znacznie bardziej interesują jednak wyniki badań zgodności z wymaganiami zasadniczymi. Niestety, gdy się im dokładniej przyjrzymy zobaczymy, że tutaj też nie jest dobrze: spośród 32 wybranych do kontroli laboratoryjnej tabletów aż 13 uzyskało wynik negatywny.

Jest też pewien pozytyw

Jaki? Okazało się, że większość przedsiębiorców wprowadzających wyroby do obrotu bardzo chętnie współpracowała z UKE i podejmowała działania naprawcze. W 43 przypadkach były one skuteczne.

Co z pozostałymi urządzeniami?

Spośród pozostałych 14 tabletów:

- 3 zostały wycofane z rynku

- 11 objęto postępowaniem administracyjnym

- w przypadku 2 Prezes UKE wydał zakaz ich udostępniania

A teraz najważniejsze

Słysząc o wynikach badań np. paliw często jesteśmy zawiedzeni, gdyż dostajemy suche statystyki bez konkretów. W przypadku badania UKE jest inaczej. W raporcie "Kampania Pomiarowa - Tablety" (plik PDF) znajdziemy bowiem dokładnie opisane wszelkie nieprawidłowości ze wskazaniem tabletu, którego dotyczą.