Poniedziałkowy Przegląd Prasy

PTC rusza ze stacjonarnym Internetem... Zysk TP SA sięgnie 540 mln zł... Od lutego eBay wprowadzi opłaty... Microsoft na dużym plusie... Rynek komórkowy bez dna... Dzienne przychody telekomów to 3 mld dol... Komputerowy wyścig, czyli Apple kontra PC...

COMPUTERWORLD

Amerykanie też mają problem z brakiem programistówAmerykańscy producenci oprogramowania domagają się zmian w prawie imigracyjnym. Miałyby one pozwolić m.in. na zatrudnianie programistów spoza Stanów Zjednoczonych i w efekcie utrzymanie wysokiego tempa rozwoju tego segmentu rynku. W ciągu ostatnich 10 lat zatrudnienie w amerykańskich firmach programistycznych wzrosło o 17%. Średnie wynagrodzenie zaś wynosi równowartość prawie 16 tys. zł.

http://p1.idg.pl/r/b9a32

RZECZPOSPOLITA

Udany szturm na RumunięPolskie spółki IT ruszyły po kontrakty na południe Europy. Nie bez powodu. Rumunia po wejściu do Unii to obecnie jeden z najbardziej atrakcyjnych w regionie rynków dla firm nowych technologii.

http://rp.pl/artykul/87639.html

Microsoft na dużym plusieInformatyczny potentat niemal podwoił zysk i uzyskał rekordowe przychody w drugim kwartale swojego roku obrachunkowego.

http://rp.pl/artykul/87329.html

Rynek komórkowy bez dnaKoniec 2007 R.: 41,5 MLN aktywnych kart w komórkach polaków. Co prawda przybyło ich mniej niż w latach poprzednich, ale zdecydowanie więcej, niż się spodziewano.

http://rp.pl/artykul/87327.html

Komputerowy wyścig, czyli Apple kontra PCUżytkownicy komputerów tak bardzo identyfikują się ze swoimi maszynami, że gotowi są toczyć wojny o to, który system jest lepszy. Zyskują na tym marketingowcy umiejętnie wykorzystujący fascynację nowym sprzętem.

http://rp.pl/artykul/87301.html

Komórka do czytania i oglądaniaReadius mieści się w kieszeni jak mały telefon, ale po rozłożeniu wyświetlacza wygląda jak mały komputer. Pierwsze takie urządzenie zaprezentował Polymer Vision, holenderska firma związana z Philipsem.

http://rp.pl/artykul/87300.html

Kraków: Sms z informacją o zakorkowanych ulicachKrakowski magistrat jeszcze w tym roku chce uruchomić sms-ową informację o korkach na ulicach miasta. Byłaby to już druga miejska usługa, po internetowym serwisie informacyjnym, dostępna dla posiadaczy telefonów komórkowych.

http://rp.pl/artykul/87180.html

GAZETA PRAWNA

Od lutego eBay wprowadzi opłatyKoniec darmowego handlu na eBay.pl. Po trzech latach obecności na polskim rynku od lutego serwis wprowadza opłaty od użytkowników.

http://p1.idg.pl/r/9e015

Zysk Telekomunikacji Polskiej sięgnie 540 mln złZyski grupy Telekomunikacji Polskiej za IV kwartał powinny być zdecydowanie lepsze niż rok wcześniej - oceniają analitycy i wyjaśniają, że w 2006 roku TP tworzyła duże rezerwy.

http://p1.idg.pl/r/fa6e6

Dzienne przychody telekomów to 3 mld dol.2008 rok w telekomunikacji może być pełen wyzwań technologicznych i wynikających z globalnej sytuacji gospodarczej - twierdzi firma doradcza Deloitte.

http://p1.idg.pl/r/df6d5

TP: kryzys na własną prośbęRadykalne zmiany w zarządzie jednej z największych spółek notowanych na giełdzie zawsze budzą duże zainteresowanie. Jeśli spółka lakonicznie informuje o ich przyczynach - rośnie niepokój i pojawiają się spekulacje.

http://p1.idg.pl/r/36a00

GAZETA WYBORCZA

Internet spieszy z odsiecząInternet nie zawsze zagraża innym mediom. Często nawet je wspiera - uważają analitycy firmy doradczej Deloitte.

http://www.gazetawyborcza.pl/1,82244,4874666.html

GAZETA.PL

Domena Gmail.pl jednak dla poetówInternetowy gigant chciał odebrać domenę Gmail.pl Grupie Młodych Artystów i Literatów. Na razie został odprawiony z kwitkiem.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33407,4871691.html

Era do trybunału za ogłoszenie erotyczneAbonent Ery, którego numer znalazł się z winy operatora w serwisie randkowym, postanowił szukać sprawiedliwości w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,69805,4871689.html

PULS BIZNESU

PTC rusza ze stacjonarnym InternetemPolska Telefonia Cyfrowa (PTC) uruchomiła pilotażowo usługę stacjonarnego dostępu do szerokopasmowego internetu - poinformowała spółka w komunikacie. Komercyjnie usługa będzie dostępna w ciągu kilku miesięcy.

http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=e2e10d25-bfc8-491c-a3fb-5d32094ce423

Nokia sprzedała najwięcej komórekProducenci telefonów komórkowych zacierają ręce. W ubiegłym roku globalna sprzedaż urosła o 10 proc., do 1,1 mld. Na rynku niepodzielnie króluje fińska Nokia, która sprzedała 437 mln telefonów.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=9055b952-8dea-4f66-b586-7c60f7be0bb8&date=2008-01-28

(dostęp płatny)

DZIENNIK

Z MySpace wyciekło pół miliona prywatnych zdjęćOpinia o MySpace, portalu społecznościowym skupiającym miliony internautów, została poważnie nadwyrężona. Z zabezpieczonych kont użytkowników skopiowano 567 tysięcy zdjęć.

http://www.dziennik.pl/nauka/hitech/article114111/Z_MySpace_wycieklo_pol_miliona_prywatnych_zdjec.html

POLSKA

Radio łowi słuchaczy w internetowe sieciMilion osób zrezygnowało już z tradycyjnych radioodbiorników i zaczęło słuchać radia w internecie.

http://www.polskatimes.pl/2,19167.htm

ŻYCIE WARSZAWY

Zło czyha w sieciRozmowa z z głównym inspektorem ochrony danych osobowych Michałem Serzyckim.

http://www.zw.com.pl/zw2/index.jsp?place=Lead37&news_cat_id=16&news_id=178303&layout=1&forum_id=54080&page=text