Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Gdańsk wchodzi w smartfony... Ultraszybki Internet mobilny stanął... Budowa systemu PL.ID i nowe dowody odsunięte w czasie... Larry Page wprowadza zmiany w Google... Telekomunikacja Polska: Zarząd się nie pomylił... Sprzedaż Polkomtelu bardziej polityczna... TP złożyła pozew przeciwko spółce z grupy MNI... Śledź celebrytę na Androidzie...

COMPUTERWORLD

Budowa systemu PL.ID i nowe dowody odsunięte w czasie

MSWiA aż o 1,5 roku przesunęło termin wejścia w życie nowych dowodów osobistych! Powodem jest "przedłużające się postępowanie przetargowe na dostawę blankietów dowodów osobistych" - informuje MSWiA.

LAN bezpieczny jak Wi-Fi

Zazwyczaj zarzuty obejmujące problemy z bezpieczeństwem dotyczą sieci bezprzewodowych. Gdyby jednak przyjrzeć się kontroli dostępu, stan bezpieczeństwa większości sieci przewodowych w polskich firmach jest opłakany.

Zakończyła się XVIII Olimpiada Informatyczna!

W dniach 4-9 kwietnia w gdyńskich i sopockich oddziałach firmy Assceco, która była partnerem tegorocznej edycji OI, odbyły się finałowe rozgrywki uczniów-informatyków. Złoci medaliści będą teraz reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach informatycznych.

IBM coraz bliżej uruchomienia masowej produkcji tranzystorów grafenowych

Nowa generacja opracowanych w laboratoriach koncernu IBM tranzystorów grafenowych charakteryzuje się wydajnością nawet o 50 proc. wyższą niż w przypadku starszych układów. Nowe tranzytory mają być też łatwiejsze w produkcji.

RZECZPOSPOLITA

Sprzedaż Polkomtelu bardziej polityczna?

Posłowie Sejmowej Komisji Skarbu zainteresowali się operatorem sieci Plus.

Ultraszybki Internet mobilny stanął

W tym roku nie będzie przetargu na częstotliwości przeznaczone na ultraszybki Internet w technologii LTE. Powodem jest brak porozumienia z wojskiem, które miało uwolnić częstotliwości. Operatorów opóźnienie nie martwi, bo przesuną się wydatki na budowę sieci przesyłu danych z prędkością do 100 Mb/s.

GAZETA PRAWNA

Śledź celebrytę na Androidzie

Niewielki amerykański start-up Scoopler www.justspotted.com wypuścił na rynek aplikację, dzięki której użytkownicy urządzeń przenośnych pracujących pod systemem operacyjnym Android mogą dowiadywać się, że w ich pobliżu znajduje się celebryta.

Krzysztof Rybiński: (Anty) Innowacyjna Polska

Koordynuję prace zespołu ekspertów, który na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej i TP SA przygotowuje raport o innowacyjności polskiej gospodarki. Raport zostanie przedstawiony na II Kongresie Innowacyjnej Gospodarki 6 czerwca 2011 r.

PULS BIZNESU

Gdańsk wchodzi w smartfony

Intel zatrudnił już 600 inżynierów, a to jeszcze nie koniec rekrutacji. Centrum RD amerykańskiego giganta dostało 29,8 mln zł dotacji na badania nad sterownikami graficznymi.

PARKIET

Telekomunikacja Polska: Zarząd się nie pomylił

Wyniki grupy Telekomunikacji Polskiej za I kwartał (spółka opublikuje je 21 kwietnia) nie zaskoczą inwestorów - sądzą analitycy, ankietowani przez "Parkiet".

TP złożyła pozew przeciwko spółce z grupy MNI

Telekomunikacja Polska poinformowała dziś, że podjęła kroki prawne by odzyskać od operatora Długie Rozmowy (spółka z grupy MNI) 36,7 mln zł wynikającą z międzyoperatorskich rozliczeń hurtowych. "Próby przedsądowego rozwiązania sprawy okazały się bezskuteczne" - podała TP w informacji prasowej.

NetWorld

Analizatory - na problemy z siecią

Zarządzanie siecią LAN, rozwiązywanie problemów z nią, tworzenie wydajnej infrastruktury pod wymagające aplikacje lub szybki audyt bezpieczeństwa - do skutecznej realizacji tych zadań potrzebujemy dobrego analizatora sieci.

Rekord Microsoftu - 64 błędy do załatania

Koncern z Redmond zapowiedział właśnie, że w najbliższy wtorek udostępni największy w historii zestaw aktualizacji dla swoich produktów. Microsoft szykuje 17 zbiorczych poprawek, usuwających w sumie 64 różne błędy z zabezpieczń Windows, MS Office, Internet Explorera oraz kilku innych aplikacjach.

InternetStandard

Larry Page wprowadza zmiany w Google

Współzałożyciel Google, który w tym tygodniu objął stanowisko prezesa, zaczął od awansowania 6 wiceprezesów na stanowiska starszych wiceprezesów. Każdy z nich otrzyma odrębny dział, który ma charakteryzować się dużą autonomią. Larry Page chce zmniejszyć biurokrację, a zwiększyć szybkość podejmowania decyzji oraz innowacyjność.

Shoper: nowe branże otwierają się na handel internetowy

Platforma e-commerce Shoper przeprowadziła analizę aktywności branżowej polskich przedsiębiorców rozpoczynających działalność w handlu internetowym. Aktywny wzrost zaobserwowano w działach dom i ogród, odzież oraz produkty dla dzieci. Sklepy internetowe są ciekawą ofertą dla kupujących i szansą na zwiększenie przychodów sprzedawców.

CIO

Nowe podejście do licencji

Firmy powinny zacząć prowadzić działania mające na celu głębokie zmiany w sposobie licencjonowania oprogramowania - wynika z analizy Forrestera.

ITPartner

I Zlot Motocyklowy Branży IT już w maju!

W dniach 20 - 22 maja 2011r. odbędzie się pierwszy Zlot Motocyklowy Branży IT organizowany przez Avnet i Connect Distribution. Ma on być okazją do wymiany poglądów, doświadczeń, nawiązania kontaktów a także do dobrej zabawy w gronie osób, które łączą wspólne doświadczenia zawodowe i pasja do motocykli.

DELL inwestuje miliard dolarów w rozwiązania i usługi

W tym roku finansowym Dell zainwestuje miliard dolarów na dostarczenie rozwiązań, usług i technologii opartych na chmurze. Firma ma w planach budowę centrów danych na całym świecie - w tym roku otworzy 12 Globalnych Centrów Rozwiązań, a w ciągu najbliższych 18 miesięcy planuje otwarcie 10 kolejnych.