Poniedziałkowy Przegląd Prasy

3,3 mld USD z reklam w urządzeniach mobilnych… Podział TP po raz kolejny się opóźnia… Ile zapłacimy za połączenie w roamingu w Unii Europejskiej… Pieniądze z UE na budowę sieci internetowych będą łatwiej dostępne… Sieć internetowa wchodzi do telewizji… Cyfrowa muzyka zdobywa rynek… Facebook ma już 750 mln użytkowników… Producent "Wiedźmina" w niełasce…

COMPUTERWORLD

Oracle chce w 12 miesięcy potroić sprzedaż sprzętu linii Exadata

Na drugą połowę 2011 roku przedstawiciele Oracle zapowiadają premierę nowych sprzętowo-aplikacyjnych systemów bazodanowych Exadata. Obecnie na świecie działa ponad tysiąc takich urządzeń. Kolejny rok ma przynieść potrojenie tej liczby. Niezależnie od tego miniony kwartał przyniósł 6 proc. spadek sprzedaży sprzętu Oracle.

Google Chromebook oficjalnie dostępny w Europie

Pierwszym modelem Chromebooka w Europie będzie Samsung Series 5. Koreański producent wraz z Google zorganizował premierę urządzenia 22 czerwca w Londynie.

Amerykański regulator sprawdzi czy Google nie nadużywa dominującej pozycji na rynku

Amerykańska Federalna Komisja Handlu przygotowuje się do rozpoczęcia postępowania sprawdzającego, czy koncern Google prowadząc szeroką działalność na wielu rynkach nie nadużywa swojej dominującej pozycji rynkowej przeciwko konkurentom na rynku reklamy w wyszukiwarkach internetowych. Wyrok w tej sprawie może przyczynić się do poważnych w tym sektorze branży reklamowej.

Jak dobrze kupić kawałek chmury

Oferta usług w modelu cloud computing nie jest domeną specjalizujących się w tym firm. Coraz częściej takie usługi świadczą operatorzy telekomunikacyjni.

RZECZPOSPOLITA

Cyfrowa muzyka zdobywa rynek

W niektórych państwach już dziś zapewnia ponad połowę przychodów branży, w Polsce to pieśń przyszłości.

Facebook ma już 750 mln użytkowników

Największy serwis społecznościowy na świecie kontynuuje marsz ku miliardowi użytkowników.

Podział TP po raz kolejny się opóźnia

Co najmniej o pół roku opóźni się formalne zakończenie procedury separacji funkcjonalnej zwanej popularnie podziałem operatora narodowego.

Producent "Wiedźmina" w niełasce

Optimus - spółka, o której się mówi w Warszawie.

GAZETA PRAWNA

Ile zapłacimy za połączenie w roamingu w Unii Europejskiej

Obecnie opłata za minutę połączenia w roamingu, wykonywanego na terenie UE, nie może być wyższa niż 0,39 euro (cena netto). Od 1 lipca będzie jeszcze taniej - za połączenie wychodzące zapłacimy 0,35 euro za minutę. Podane ceny nie zawierają VAT.

Sieć internetowa wchodzi do telewizji

Polacy mają już ponad 300 tys. telewizorów, które można podłączyć do internetu, oglądać dzięki temu telewizję, przeglądać strony internetowe, robić zakupy, odwiedzać serwisy społecznościowe czy rozmawiać na Skypie. W tym roku liczba takich telewizorów ma się radykalnie zwiększyć.

Pieniądze z UE na budowę sieci internetowych będą łatwiej dostępne

Zmieniły się zasady dostępu do unijnych pieniędzy na budowę sieci internetowych w małych miasteczkach. Nowe reguły mają zwiększyć konkurencję w wyścigu po środki z UE.

WYBORCZA.BIZ

Kto ma internet ten ma władzę?

Większość kandydatów na prezydentów miast w ostatnich wyborach samorządowych miała strony internetowe. Ale nie potrafili wykorzystać sieci do mobilizowania zwolenników.

PULS BIZNESU

3,3 mld USD z reklam w urządzeniach mobilnych

Światowe przychody z reklam w urządzeniach mobilnych osiągną w tym roku 3,3 mld dolarów. To ponad dwa razy więcej, niż w 2010 r., kiedy osiągnęły 1,6 mld dolarów - wynika z prognozy firmy Gartner.

NetWorld

Jak zatrzymać cyberprzestępczość? Podążać za pieniędzmi

Klucz do powstrzymania aktywności hakerów leży w znajomości reguł ekonomicznych rządzących światkiem przestępczości komputerowej.

Analizatory protokołów: jak ich używać?

Analizatory protokółów pozwalają zajrzeć do sieci. Zawartość pakietów i zmieniające się trendy mogą dostarczyć cennych informacji o jej kondycji czy nawet o atakach na nią. Jak je implementować w sieci?

Licencja GPL przed sądem

Przed niemieckim sądem rozstrzygnie się kwestia legalności ingerencji w oprogramowanie routerów itp. urządzeń wyposażanych fabrycznie w specjalizowaną dystrybucję Linuksa.

InternetStandard

Michał Kiciński i Marcin Iwiński z CD Projektu , Wirtualna Polska, Grupon, Like (Facebook) oraz Onet VOD - laureatami Nagród Internet Standard 2010

W tym roku już po raz siódmy Internet Standard uhonorował szczególnie wyróżniających się w branży internetowej ludzi oraz firmy. Tym razem obok Człowieka Roku oraz Firmy Roku postanowiliśmy przyznać nagrody także dla Startupu Roku, Produktu Roku oraz Usługi Roku. Nagrody zostały rozdane w trakcie imprezy w Klubie Piekarnia wieńczącej pierwszy dzień konferencji Internet 2K11 Bubble trouble.