Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Polkomtel sprzedał obligacje za 900 mln euro… Prezydent, policja, ministerstwa... Uzbekistan goni internetowy świat… Anonymous atakują… ZTE z Microsoftem chcą podbić brytyjski rynek smartfonów… We wtorek ministrowie naradzą się w sprawie ACTA… Pierwsze rysy w dochodowości Google pod wodzą Larry’ego Page’a… Z Google+ korzysta już 90 mln osób… Na Onet trzeba minimum 1,4 mld zł… Kto zapłaci miliardy za cyfryzację radia… Strona internetowa pralnią pieniędzy… Komputerowy kryzys z wielką wodą w tle… Google współpracuje z Bankiem Światowym…

COMPUTERWORLD

Już we wrześniu ruszy elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń zdrowotnych

1 września br. ma wejść w życie zmieniona ustawa, która umożliwi elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń pacjentów w placówkach zdrowotnych w całym kraju. Pacjenci nie będą już musieli przedstawiać żadnych zaświadczeń tj. RMUA. Placówki opieki zdrowia mają wykorzystywać udostępnione online dane Centralnego Wykazu Ubezpieczonych Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszty przygotowania tego rozwiązania i potrzebnej infrastruktury MAC szacuje na 10 mln zł.

Światowy sektor bankowy tnie wydatki na IT

Z analiz amerykańskiej firmy Celent wynika, że w 2012 roku światowe instytucje bankowe przeznaczą na inwestycje w rozwiązania IT ok. 173,5 mld USD. To o niecałe 3 proc. więcej niż przed rokiem, ale mniej niż zakładały wcześniejsze prognozy. Najmniejsze wzrosty mają być obserwowane w europejskich instytucjach bankowych.

Rejestr Spraw Sądowych ułatwi odzyskiwanie należności

System Rejestr Spraw Sądowych ma pomóc przedsiębiorstwom w odzyskiwaniu zaległych płatności. Zintegrowany z e-Sądem w Lublinie system umożliwia automatyzację całej procedury windykacyjnej oraz zarządzanie prowadzonymi sprawami sądowymi.

RZECZPOSPOLITA

Prezydent, policja, ministerstwa... Anonymous atakują

Hakerzy z grupy Anonymous atakują coraz większą liczbę stron internetowych.

We wtorek ministrowie naradzą się w sprawie ACTA

Ministrowie cyfryzacji i spraw zagranicznych spotkają się, żeby ustalić stanowisko Polski w sprawie podpisania tzw. ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli unijnej ustawy, która ma na celu ograniczenie w sieci piractwa i handlu podróbkami.

ZTE z Microsoftem chcą podbić brytyjski rynek smartfonów

Chińskie ZTE wprowadza na rynek smartfona ZTE Tania opartego o system Windows Mobile, którego oferować będzie kilku operatorów z pakietami taryfowymi w cenie od 20-30 funtów miesięcznie.

Polkomtel sprzedał obligacje za 900 mln euro

Polkomtel, operator sieci Plus ma nowych obligatariuszy. Z czwartku na piątek specjalny wehikuł Eileme 2 AB sprzedał inwestorom zagranicznym ośmioletnie papiery dłużne denominowane w dolarach i euro o łącznej wartości 900 mln.

Nie po to się pożycza, aby od razu oddawać

W pierwszych latach Polkomtel będzie płacił inwestorom może nawet nieco ponad 1 mld zł odsetek od długu, ale potem kwota ta będzie stopniowo malała - mówi Zygmunt Solorz-Żak, właściciel i prezes spółki.

Uzbekistan goni internetowy świat

Krajowy operator właśnie obniżył taryfy na usługi internetowe w Uzbekistanie. W ciągu roku potaniały tam już o 61 proc.

GAZETA PRAWNA

Na Onet trzeba minimum 1,4 mld zł. Wejchert ma szanse

TVN nie odda swojego internetowego klejnotu poniżej wartości zapisanej w księgach, ale według ekspertów były prezes Onetu ma szanse zdobyć finansowanie. Jeśli to się nie powiedzie, będzie inwestował w nowe przedsięwzięcia działające w sieci.

Kto zapłaci miliardy za cyfryzację radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce, by stacje radiowe przeszły z nadawania analogowego na cyfrowe. Dzięki temu w ogólnopolskim eterze mogłoby się pojawić znacznie więcej programów niż tylko RMF FM, Radio ZET, Polskie Radio i Radio Maryja. Za są Polskie Radio i mniejsi nadawcy. Duzi komercyjni gracze są przeciw.

Pierwsze rysy w dochodowości Google pod wodzą Larry’ego Page’a

Larry Page z Google zaprezentował pierwsze rozczarowujące wyniki kwartalne, jako szef firmy. Zwrot w kierunku reklam w nośnikach mobilnych oraz kryzys w Europie obniżyły wzrost przychodów z reklam w sieci - pisze agencja Bloomberg.

Jest pierwszy polski procesor. Powstał w polskiej firmie

Pierwszy opracowany całkowicie w Polsce procesor przedstawili w piątek założyciel firmy GryfTechnologia Marcin Kwiatkowski i wicepremier Waldemar Pawlak. Układ jest przeznaczony do sterowania najróżniejszymi urządzeniami elektronicznymi.

PULS BIZNESU

Strona internetowa pralnią pieniędzy

Marllory Chacon, gwatemalska liderka narko-biznesu, zajmowała się przemytem kokainy z Gwatemali do USA, a zarobione miliony prała za pomocą strony internetowej do gry w bingo.

Google współpracuje z Bankiem Światowym

Google współpracuje z Bankiem Światowym nad projektem Google Map Maker- informuje portal mashable.com.

Komputerowy kryzys z wielką wodą w tle

Tajska powódź na dobre zapadnie w pamięć branży IT. Będzie to rok drogich i trudno dostępnych twardych dysków.

Z Google+ korzysta już 90 mln osób

Google ujawniło, że portal społecznościowy Google+ korzysta już 90 mln użytkowników.

NETWORLD

26 lat temu zaatakował wirus Brain

Wczoraj minęło dokładnie 26 lat od debiutu pierwszego w historii wirusa komputerowego, który zdołał doprowadzić do epidemii na skalę globalną - była ta złośliwa aplikacja o nazwie Brain. Szkodnik infekował system Microsoft MS-DOS i rozprzestrzeniał się za pośrednictwem zarażonych dyskietek.

IBM: jeden bit danych na dwunastu atomach

Naukowcom firmy IBM udało się zmniejszyc liczbę atomów niezbędnych do zbudowania układu zdolnego przechowywać jeden bit danych z jednego miliona do tylko dwunastu atomów, podważając w ten sposób ogólnie znane prawo Moore’a. Prace zespołu zajęły pięć lat.