Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Streżyńska we wtorek podsumuje swoją pracę w UKE… W IV kwartale 2011 r. przybyło 1,29 mln kart SIM… Gaj zapowiada, że ceny połączeń komórkowych spadną… Za mało internetu w polskich domach… Narodowy system płatności zarabia na Internecie… Sztuczna inteligencja nadciąga… Gry sieciowe to biznes wart na całym świecie 15 mld dolarów…

COMPUTERWORLD

Bezprzewodowy sygnał, niewidzialny wróg

Rozwój telefonii komórkowej i internetu wymaga społecznej akceptacji dla dużej liczby urządzeń nadawczo-odbiorczych. Nowe maszty i anteny budzą wielkie emocje i protesty. Jak temu zaradzić?

CSIOZ rozstrzygnął przetargi na 256 mln zł

Portal informacyjny dla Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (część 2 projektu P1) zrealizuje - za ok. 105 mln zł - HP Polska. Z kolei pomocniczą bazę rozszerzonych danych medycznych oraz systemy gromadzenia danych medycznych, obsługi rejestrów, weryfikacji i wspomagania rozliczeń (część 3) - za prawie 160 mln zł - konsorcjum Kamsoft i Asseco Poland.

Ochroną portali rządowych zajmie się zespół zadaniowy

Jego celem jest przygotowanie wytycznych ochrony portali rządowych (gov.pl) przed atakami hakerskimi, ustalenie standardów bezpieczeństwa dla stron rządowych.

Grupa Comarch kupuje spółkę informatyczną w Szwajcarii

Zarząd firmy poinformował o zakupie 100 tys. akcji zwykłych na okaziciela spółki A-MEA Informatik AG przez CASA Management and Consulting sp. z o.o., spółkę zależną Comarchu.

RZECZPOSPOLITA

Streżyńska we wtorek podsumuje swoją pracę w UKE

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska we wtorek 31 stycznia na konferencji prasowej przedstawi raport podsumowujący jej pracę na stanowisku prezesa UKE.

GUS: w IV kwartale 2011 r. przybyło 1,29 mln kart SIM

50,7 mln kart SIM było aktywnych w polskich sieciach komórkowych w końcu grudnia 2011 r. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Narodowy system płatności zarabia na Internecie

Rozmowa z Tomášem Bella, prezesem i założycielem Piano Media, firmy oferującej wydawcom system wprowadzania płatności w sieci Chcemy działać w 55 krajach całego świata.

Za mało internetu w polskich domach

Najwięcej europejskich gospodarstw domowych podłączonych do internetu jest w Holandii, Islandii i Norwegii. Polska na 18-19 miejscu z Czechami (67 proc. podłączonych gospodarstw).

Gaj: Ceny połączeń komórkowych spadną

Kandydatka premiera na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj uzyskała w piątek (głosami PO) poparcie Sejmu. Aby mogła objąć urząd, potrzebna jest jeszcze zgoda Senatu. Ten może zająć się sprawą 2 lutego.

GAZETA PRAWNA

Gry sieciowe - biznes wart na całym świecie 15 mld dolarów

Gnom inżynier, rycerz Jedi, żołnierz na współczesnym polu bitwy - bardzo możliwe, że jedną z tych postaci staje się wieczorami kolega z pracy, na co dzień siedzący przy biurku obok. Gry sieciowe zapewniają rozrywkę dziesiątkom milionów ludzi na świecie.

WYBORCZA.BIZ

Sztuczna inteligencja nadciąga

Sztuczna inteligencja, wielkie marzenie ludzkości, właśnie pojawia się wśród nas. Po cichu, niezauważalnie i w dość nieoczekiwany sposób. Powinniśmy się bać czy cieszyć?

Gaj: Jak trzeba, umiem uderzyć w stół, ale stawiam na kompromis

Rynek telekomunikacyjny dojrzewa, a wraz z nim klienci. Już nie będą wybierać operatora najtańszego, ale tego, który zapewni najlepszą jakość usług. Dobrej jakości nie będzie jednak bez inwestycji - mówi "Gazecie" w pierwszym wywiadzie Magdalena Gaj wybrana w piątek przez Sejm na nowego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

NETWORLD

Szyfrowanie smartfonów można złamać - wystarczy zwykłe radio

Klucze szyfrujące wykorzystywane w smartfonach mogę być przechwytywane i deszyfrowane za pomocą zestawu urządzeń, którego głównym elementem jest... klasyczne radio AM. Nowatorską metodę wykorzystania archaicznego sprzętu do łamania nowoczesnych zabezpieczeń opracowała amerykańska firma Cryptography Research - jej przedstawiciele zaprezentują wyniki swoich prac na lutowej konferencji RSA Conference w San Francisco.

Symantec zaleca wyłączenie usługi pcAnywhere

Przedstawiciele koncernu Symantec radzą użytkownikom oprogramowania pcAnywhere, by tymczasowo zrezygnowali z korzystania z niego - do czasu udostępnienia aktualizacji. Powodem jest kradzież kodu źródłowego popularnego narzędzia do zdalnego dostępu do systemu - kod przejęli przestępcy i Symantec obawia się, że będą oni w stanie wykorzystać luki w pcAnywhere do atakowania użytkowników.

Cyberprzestępczość w roku 2025: nowe zagrożenia i stare ryzyko

Niewątpliwie w kolejnych dekadach technologie będą nadal ewoluować, i jeżeli przeszłość może być jakimś doradcą, to możemy się spodziewać, że obecne problemy z bezpieczeństwem, takie jak: przepełnienie bufora, błędy w konfiguracji, kiepskie implementacje uwierzytelniania czy ataki spreparowanymi pakietami - wiele się nie zmienią. Po prostu przeniosą się do najnowszych gadżetów - uważa Roger Grimes, publicysta "Infoworlda".

Internet Standard

Domzdrowia.pl przejmuje konkurencję i zmienia nazwę

Domzdrowia.pl sfinalizował umowę zakupu i stał się właścicielem witryny Fabrykazdrowia.pl, która istnieje na rynku od 2006 roku i jest jedną z największych witryn określanych mianem "apteki internetowej" pod względem przychodów. Jednocześnie firma zmieniła nazwę na Internetowy Dom Zdrowia.

Helix Ventures Partners może zainwestować nawet kilkanaście milionów we Frisco.pl

Jest to fundusz venture capital zarządzany przez MCI Management. Objął on udziały we Frisco.pl prowadzącej internetowy sklep z artykułami spożywczymi.