Poniedziałkowy Przegląd Prasy

NBP nie przyznał nikomu wyłączności na negocjacje w sprawie Telbanku. Jeśli nie dojdzie do realizacji dużych kontraktów informatycznych w PZU i PKO BP, polskiemu rynkowi IT ponownie grozi stagnacja.

PARKIET

Nie ma wyłączności na Telbank

Zarząd NBP nie zadecydował o udzieleniu wyłączności na dalsze negocjacje z którymś z potencjalnych nabywców 74% akcji Telbanku. Na wniosek swojego doradcy NBP zdecydował się na prowadzenie dalszych negocjacji ze wszystkimi czterema oferentami. (s. 1)

MCI rezygnuje z opcji

MCI Management odkupi od CDM Pekao, subemitenta usługowego, 1,4 mln swoich akcji po cenie 1 zł za akcję. Papiery, które miały stanowić element programu motywacyjnego, zostaną umorzone lub odsprzedane. (s. 6)

Talex wyhamował wzrost na giełdzie

Podczas piątkowej sesji kurs firmy Talex spadł o ponad 3,2%. Kurs spółki rósł nieprzerwanie od połowy października, zyskując 70%. Ostatnia hossa mogła być spowodowana dobrymi wynikami za III kwartał. (s. 7)

Udziały T-Online na sprzedaż?

Niemieckie wydanie "Financial Times" informuje, że Deutsche Telekom nosi się z zamiarem sprzedaży części udziałów w T-Online, największym ISP w Europie. DT posiada 81,7% akcji spółki. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

Rynek MMS wart miliardy dolarów

Według szacunków Juniper Research pod pewnymi warunkami rynek wiadomości MMS może w 204 r. być wart nawet 8,3 mld USD. Według firmy badawczej większość przychodów miałaby pochodzić z serwisów MMS i prowizji za nie (5,6 mld USD), podczas gdy ok. 2,7 mld USD - z MMS-ów przesyłanych do siebie przez abonentów. Warunkiem rozwoju rynku jest m.in. umożliwienie przesyłania tych wiadomości pomiędzy sieciami i wprowadzenie tanich aparatów obsługujących technologię. (s. 6)

PULS BIZNESU

CL chce zapłacić za Emaxa 40 mln zł

ComputerLand - jak wynika z nieoficjalnych informacji PB - jest gotów zapłacić za 75% akcji poznańskiego Emaxa 40 mln zł. Według informatora gazety CL zaproponował zaledwie połowę wartości pakietu akcji spółki pozostającego w dyspozycji BB Investments, do przejęcia więc zapewne nie dojdzie. (s. 7)

RZECZPOSPOLITA

Wzrost przyjdzie po ożywieniu

Polskiemu sektorowi nowych technologii grozi stagnacja, jeśli w 2003 r. nie dojdzie do realizacji kontraktów na systemy informatyczne grupy PZU i banku PKO BP - uważają analitycy. Stagnacja lub najwyżej lekki wzrost oczekiwane są także w branży IT w Europie Zachodniej i USA. (s. B 4)

Nie porzucę informatyki

Prezes Aleksander Lesz, który po 14 latach od założenia Softbanku sprzedał wszystkie posiadane akcje Prokomowi, chce nadal działać na rynku informatycznym i pracować dla Softbanku. (s. B 8)