Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Netia zainteresowana zarówno Tel-Energo jak i Telefonią Dialog. Nasdaq i Instinet chcą przejąć inwestorów z NYSE. W ramach realizacji ofert przetargu na komputery dla MENiS do szkół dostarczano komputery o słabszej niż deklarowano konfiguracji.

PARKIET

Przetasowania na rynku

KGHM i PSE oficjalnie zadeklarowały, że chcą wyjść z inwestycji telekomunikacyjnych. Właściciel Tel-Energo zamierza się pozbyć spółki do maja przyszłego roku. Na rozesłane już przez doradcę inwestycyjnego PSE - CAIB oferty odpowiedzi należy spodziewać się w ciągu dwóch tygodni. Z grona potencjalnych inwestorów przedstawiciele Tel-Energo nie wykluczają Netii. Inaczej rzecz ma się z KGHM, które chce zbyć akcje Polkomtela i Telefonii Dialog. Prezes Speczik zaprzeczył, jakoby w tej sprawie rozmawiano z Netią. (s. 3)

Finansowanie to nie problem

W wywiadzie dla Parkietu prezes Netii Wojciech Mądalski powiedział m.in., że Netia jest zainteresowana zarówno Telefonią Dialog, jak i Tel-Energo (w tym głównie Telbankiem i w mniejszym stopniu - NOM-em). Prezes Netii nie obawia się konkurencji przygotowywanej przez ministerstwo skarbu w postaci Polskiej Grupy Telekomunikacyjnej - jego zdaniem ten podmiot będzie miał kłopoty z finansowaniem. Nie będzie ich natomiast, jego zdaniem, miała Netia: do przejmowania zadłużonych spółek nie będzie potrzebować gotówki, ponieważ przejmie część długu, w innych przypadkach natomiast dzięki czystemu bilansowi nie powinna mieć problemu ze zorganizowaniem finansowania zewnętrznego. (s. 3)

Nasdaq i Instinet atakują NYSE

Nasdaq i elektroniczna platforma handlu akcjami Instinet prowadzą kampanię medialną mającą na celu odebranie inwestorów nowojorskiej NYSE. Przeciwko NYSE toczy się obecnie śledztwo w związku z oskarżeniami o konflikt interesów wśród maklerów- specjalistów koordynujących obrót na rynku. Mogli oni faworyzować niektóre spółki, a także realizować zlecenia niekorzystnie dla inwestorów. (s. 7)

PULS BIZNESU

Pecety dla oświaty: ktoś tu nawalił...

Nawet 4,6 tys. z otrzymanych przez resort edukacji w ub. roku 7 tys. komputerów osobistych może mieć konfigurację inną niż zadeklarowana przez dostawcę. Według urzędnika MENiS ComArch i Aram dostarczyły do kilkuset szkół pecety niezgodnie z ofertą przetargową, w związku z czym, trzeba będzie je wymienić. MENiS milczy, podobnie Aram i NTT (komputery tej właśnie firmy dostarczały obie spółki). ComArch twierdzi, że w zamówieniu osoba przygotowująca ofertę popełniła czeski błąd i gotów jest do wymiany odpowiednich podzespołów. (s. 6)