Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Według danych GUS w II kw. br. gospodarka rozwijała się w tempie 3,8% (w całym I półroczu br. PKB wzrósł o 3%). Według informacji niepotwierdzonych, Leszek Balcerowicz może złożyć dymisję z funkcji prezesa NBP. Dziś rozstrzygnięcia w kwestii rozwoju kapitałowego Wirtualnej Polski. Przed weekendem nie dopięto negocjacji w sprawie sprzedaży PTC do Deutsche Telekom.

PARKIET

Balcerowicz może odejść

Według nieoficjalnych informacji Leszek Balcerowicz złoży dymisję ze stanowiska prezesa NBP jeśli nie będzie miał w Radzie Polityki Pieniężnej większości, gwarantującej przeprowadzenie swojego stanowiska. Biuro prasowe NBP przysłało dementi odnośnie tej informacji. (s. 1)

Finał negocjacji po weekendzie

W piątek nie dokończono negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów w PTC. Przedstawiciele Deutsche Telekom poinformowali, że do dopięcia transakcji potrzebny jest jeszcze weekend. PTC tymczasem znalazł się na liście obserwacyjnej długoterminowego ratingu Standard&Poor's. (s. 3)

Stabilne fundamenty gospodarki

Według danych GUS w II kwartale br. gospodarka rozwijała się w tempie 3,8%. Bezrobocie w sierpniu obniżyło się o 0,1%, do 17,6%. Według komentarza prezesa GUS, w III kwartale gospodarka państwa powinna rozwijać się w podobnym tempie. Na dobrych wynikach silnie zaważył wynika w handlu zagranicznym, ale od kilku miesięcy nie jest to jedyny czynnik popychający naszą gospodarkę - statystycy wskazują w tym kontekście także przemysł i usługi rynkowe. Nadal bardzo słaba jest natomiast sytuacja w budownictwie. (s. 7)

PULS BIZNESU

Promocja neostrady skusiła internautów

Trwająca od początku września agresywna kampania promocyjna szerokopasmowej usługi TP S.A. okazała się na tyle skuteczna, że zablokowała system informatyczny TP. Wzrost liczby nowych abonentów neostrady został zahamowany przez kłopoty z wydrukowaniem umowy i udostępnianiem kodów aktywujących usługę. (s. 9)

Konflikt w Wirtualnej Polsce

Podczas dzisiejszej konferencji zarząd WP poinformuje o rozstrzygnięciach dotyczących dalszego rozwoju kapitałowego portalu. Mniejszościowi akcjonariusze zablokowali próbę podniesienia kapitału WP, zaskarżając stosowną uchwałę WZA podyktowaną przez TP Internet do sądu. Obecnie mniejszościowi akcjonariusze proponują zmianę warunków podwyższenia kapitału. Wśród osób zbliżonych do WP nieoficjalnie mówi się natomiast o pomyśle fuzji TPI i portalu. (s. 8)