Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Przeżywająca kłopoty JTT może czekać na zwrot 23 mln zł z izby skarbowej jeszcze miesiąc. W ub. czwartek w ramach 'rozliczeń z Ryszardem Krauze' akcje Softbanku sprzedawał Nihonswi. Talex będzie protestował przeciwko odebraniu mu zwycięstwa w przetargu w MF.

PARKIET

JTT jeszcze miesiąc musi poczekać na decyzję fiskusa

Wrocławska Izba Skarbowa najprawdopodobniej o miesiąc przesunie wydanie decyzji w sprawie zwrotu podatku VAT firmie JTT. To zła wiadomość dla firmy, której przysługuje po decyzji NSA w sprawie reeksportu sprzętu komputerowego sprzedanego do celów dydaktycznych zwrot 23 mln zł. Firma cierpi na brak środków na bieżące funkcjonowanie; perypetie podatkowe JTT zmusiły już m.in. firmę do zmniejszenia zatrudnienia o połowę, w porównaniu z rokiem ub. (s. 5)

Nihonswi sprzedaje Softbank

W czwartek akcje Softbanku sprzedawał Nihonswi, podmiot współpracujący z Ryszardem Krauze. Wolumen obrotu papierami spółki sięgnął na tej sesji 1,18 mln akcji. Zdaniem analityków to 'jakaś forma rozliczeń pomiędzy Nihonswi a Ryszardem Krauze'. Akcje zostały prawdopodobnie zaparkowane w jakiejś instytucji finansowej. Do tej pory Nihonswi traktowany był przez rynek jako długoterminowy inwestor Softbanku; obecnie Prokom i wspomniany szwajcarski podmiot posiadają 37% udziałów Softbanku. (s. 5)

Interesy spółek-córek nie są tożsame z interesem Elektrimu

Rozmowa z Piotrem Rymaszewskim, zawieszonym członkiem zarządu Elektrimu, delegowanym przez obligatariuszy holdingu. Piotr Rymaszewski zaprzecza, jakoby powodem fiaska transakcji sprzedaży PTC do Deutsche Telekom był jego sprzeciw wobec konkstrukcji transakcji. Wyrażał jednak swój sprzeciw wobec próby pozostawienia gotówki ze sprzedaży w Elektrimie Telekomunikacji. 'Moim zdaniem, Elektrim powinien przede wszystkim unikać tworzenia kolejnego pola konfliktu z obligatariuszami i wywiązywać się z umowy restrukturyzacyjnej, czyli przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży PTC na spłatę obligacji' - mówił. (s. 6)

PULS BIZNESU

Talex kontratakuje

Talex złożył protest wobec decyzji komisji przetargowej Ministerstwa Finansów, która rozstrzygnęła niekorzystnie dla niego inny protest - ComputerLandu - odbierając tym samym firmie zwycięstwo w przetargu na dostawę komputerów dla izb skarbowych. Komisja protest odrzuciła, należy się spodziewać, że Talex złoży odwołanie do Urządu Zamówień Publicznych. Jeśli wygra - cały przetarg zostanie unieważniony, zostanie bowiem jedna ważna oferta. A to oznaczałoby kolejne przesunięcie dostawy sprzętu dla izb skarbowych. (s. 7)

Zigzag bije rekordy

Internet Group znalazła się w grupie 10 najszybciej rozwijających się spółek technologicznych Europy Środkowej wg rankingu Deloitte&Touche. To zasługa spółki zależnej - Zigzag, usługodawcy interentowego. Obecnie trwają prace nad połączeniem IGroup z Zigzagiem. Może do niego dojść w pierwszym kwartale przyszłego roku. Połączona IGroup powinna wykazać zysk w 2004 roku - przekonują jej decydenci. (s. 12)