Ponowna instalacja oraz przywrócenie systemu Windows w ośmiu prostych krokach

Czasami Windows po prostu odmawia posłuszeństwa lub wyświetla niebieskie ekrany śmierci. Co wtedy zrobić? Zamiast panikować zapoznaj się z ośmioma poradami i odzyskaj swoje dane wraz z systemem!


Twój komputer nie może wystartować? Jest zainfekowany przez jakiś typ złośliwego oprogramowania? A może Windows wyświetla niebieski ekran śmierci (Blue Screen of Death) za każdym razem, kiedy próbujesz wpisać słowo aardvark?

Nie jest ważne, jakiego typu problem masz ze swoim komputerem, ktoś prawdopodobnie powie Ci, żebyś sformatował dysk twardy, zainstalował ponownie system Windows oraz aplikacje, a na koniec przywrócił swoje dokumenty, zdjęcia i muzykę z kopii zapasowej.

Zobacz również:

  • Windows 11 już oficjalnie! Pojawił się w Windows Update
  • Microsoft wprowadza nowość w Teamsach. Tego się nie spodziewałeś
  • Bionaukowcy chcą ożywić mamuta

Nie zawsze jest to dobra rada - według artykułu Salon.com z 2004 roku, niekompetentni przedstawiciele pomocy technicznej używają go, aby zwyczajnie pozbyć się konsumenta z linii telefonicznej. Ale jeśli nic innego nie może naprawić problemu, z którym nie można żyć, zaczynanie od samego początku może być najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli jednak wszystko wskazuje na to, że musisz wyrzucić i ponownie zainstalować system Windows, to podążaj tymi siedmioma krokami, aby uczynić ten proces bezpiecznym i bezbolesnym.

Krok 1: Znajdź i poznaj narzędzie przywracania

Będziesz potrzebować jakiegoś rodzaju środowiska, w którym będziesz mógł uruchomić komputer, a następnie za jego pomocą przywrócić lub zainstalować ponownie system Windows - i prawdopodobnie masz coś takiego. Komputery, które są dostarczane wraz z systemem Windows, zawsze mają przypisaną do nich jedną z dalej opisanych opcji.

Ponowna instalacja oraz przywrócenie systemu Windows w ośmiu prostych krokach

Większość nowych komputerów posiada dysk przywracający, który ułatwia odtworzenie systemu do chwili, kiedy wyciągnąłeś go z pudełka

Dysk przywracający jest płytą CD lub DVD, za pomocą której możesz uruchomić komputer bez potrzeby uruchamiania na nim systemu operacyjnego, a następnie przywrócić ustawienia fabryczne danego komputera. Jednak w większości przypadków dysk przywracający zniszczy wszelkie dane - dokumenty, zdjęcia i tak dalej - podczas "ratowania" systemu. Niektórzy producenci nie dostarczają osobnego dysku przywracającego z komputerem, ale zamiast tego instalują oprogramowanie na dysku twardym, którego możesz użyć do utworzenia odpowiedniej płyty CD lub DVD.

Partycja przywracająca jest ukryta gdzieś na dysku twardym. Możesz uzyskać do niej dostęp poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku lub kombinacji klawiszy podczas uruchamiania komputera. Sprawdź dokumentację dołączoną do Twojego komputera, aby dowiedzieć się czy posiadasz taką partycję oraz jak uzyskać do niej dostęp. Partycja wykonuje operację taką samą, jak dysk przywracający.

Oryginalny dysk CD lub DVD systemu Microsoft Windows jest najlepszym narzędziem spośród wszystkich, ale jeśli nie zakupiłeś ulepszenia aktualnej wersji Windows do wyższej, możesz go nie posiadać.

Krok 2: Zebranie innych potrzebnych rzeczy

Upewnij się, że posiadasz wszystkie z poniższych przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Kopia zapasowa sterowników: utwórz kopię zapasową sterowników niezbędnych do poprawnego funkcjonowania komputera.

Utwórz kopie zapasowe plików oraz oprogramowania: Będziesz potrzebować zewnętrznego dysku twardego (lub lepiej - dwóch), czystych płyt CD lub DVD, dodatkowo potrzebne będzie oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych. Więcej przeczytasz w następnych krokach.

Twoje aplikacje: Dla każdego programu, którego używasz, a który nie został dostarczony z Twoim komputerem, będziesz potrzebować płyty, na której się znajduje, jego numeru seryjnego, klucza rejestracyjnego i tak dalej. Jeśli pobrałeś aplikację z sieci, to stwórz kopię zapasową pobranego pliku lub upewnij się, że możesz go z łatwością pobrać ponownie.

Czas: W rzeczywistości cały ten projekt będzie potrzebować na realizację tylko kilku godzin, ale nie chcesz nagle znaleźć się w sytuacji, kiedy nie będziesz mógł zlokalizować dysku z plikami lub programami z powodu ruchu i zamieszania w pobliżu. Najlepiej rozpocząć całą operację na samym początku długiej przerwy świątecznej, urlopu lub weekendu, aby uniknąć problemów w interesach lub pracy, gdyby coś poszło nie tak.

Dobra książka lub jakaś inna forma dywersji: Będziesz zmuszony spędzić spory okres czasu przy niedziałającym komputerze. Jeśli to laptop, to postaw go na stoliku do kawy, żebyś mógł w międzyczasie oglądać telewizję lub robić inne rzeczy, kiedy wszystko jest instalowane.

Krok 3: Tworzenie zapasowego obrazu dysku twardego

W wątpliwym przypadku, kiedy coś pójdzie źle (na przykład zapomnisz zachować kopii ważnej prezentacji, której potrzebujesz na poniedziałek w pracy), zapasowy obraz dysku lub dysków twardych w ich obecnym stanie pozwoli na szybkie i łatwe przywrócenie do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło. Odeprzyj pokusę, aby pominąć ten krok, ponieważ jest to najlepsze z możliwych zabezpieczeń.

Co powinieneś wykorzystać do utworzenia kopii? Zewnętrzny dysk twardy - są tanie, szybkie i łatwe do pracy. Dla najlepszego wyniku wybierz dysk, który będzie co najmniej dwa razy większy pod względem pojemności od ilości obecnie posiadanych danych. Jeśli Twój dysk ma 160GB pojemności, a dane zajmują na nim około 90GB, to 200GB zewnętrzny dysk twardy będzie dobrym wyborem. Z dyskami o pojemności 500GB i 1T, które są teraz stosunkowo łatwo dostępne za rozsądną cenę, poleciłbym dysk o największej pojemności, na jaką możesz sobie pozwolić. W ten sposób będziesz mógł zapisać na nim więcej niż jedną kopię swoich plików, a nawet wykonać kopie zapasowe danych z wielu komputerów.

A jakiego oprogramowania użyć? Ghost oraz Trueimage są dwoma najbardziej znanymi programami do wykonywania obrazu dysków, ale nie są jedynymi. Sprawdź swój standardowy program do tworzenia kopii zapasowej (wykonujesz kopię zapasową regularnie, prawda?) czy posiada opcję tworzenia obrazu dysku, która czasami może być oznaczona jako Disaster Recovery. Oprogramowanie, które zostało dołączone do dysku zewnętrznego, powinno również posiadać podobną opcję. Odpowiedni poradnik opisuje krok po kroku, w jaki sposób wykonać obraz dysku twardego.

Ponowna instalacja oraz przywrócenie systemu Windows w ośmiu prostych krokach

DriverImage XML jest świetnym i darmowym oprogramowanie do tworzenia obrazów dysków pod Windowsem

System Windows Vista w wersji Buisness i Ultimate oraz Windows 7 posiadają wbudowany program do tworzenia obrazów dysków i kopii zapasowych. Kliknij Start, wpisz backup i wybierz opcję Wykonaj kopię zapasową komputera i naciśnij Enter. Z otwartego menu wybierz opcję Utwórz kopię zapasową teraz.

I, jak zwykle, są do wyboru również opcje darmowe, jak na przykład Drive Image XML.

Ponowna instalacja oraz przywrócenie systemu Windows w ośmiu prostych krokach

Ultimate Boot CD for Windows posiada możliwość tworzenia kopii zapasowych oraz wiele innych przydatnych do odzyskiwania systemu narzędzie

Pamiętaj jednak, że obraz dysku jest bezużyteczny, dopóki nie możesz uruchomić komputera z CD lub DVD i go przywrócić. Ghost i TrueImage łączone są z narzędziami, które umożliwiają utworzenie takiego dysku. Jeśli używasz opcji tworzenia obrazu w systemie Windows, to upewnij się, że posiadasz albo dysk instalacyjny do systemu lub dysk przywracający. W przypadku Drive Image XML możesz skorzystać ze specjalnego dysku znanego jako "Ultimate Boot CD for Windows".