Ponowne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów przesunięte

CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych, poinformowała, że kolejne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów nastąpi nie wcześniej, niż we wrześniu. Jest to spowodowane dodatkowymi pracami mającymi zapobiec ewentualnym awariom Zderzacza w przyszłości.

Według wcześniejszych informacji największy na świecie eksperyment naukowy miał zostać wznowiony już w lipcu. Jednak instalacja nowego systemu zabezpieczeń zmusiła do przesunięcia tego momentu o dwa miesiące. Nowy system zabezpieczeń ma zapobiec sytuacji, która w zeszłym roku doprowadziła do wycieku ton helu. Wydarzenie to było przyczyną przerwania prowadzonych wtedy eksperymentów.

Dyrektor generalny CERN-u, Rolf Heuer, powiedział, że "aktualny termin ponownego rozpoczęcia eksperymentów jest najlepszy, jaki mógł zostać ustalony. I to zarówno dla samego Zderzacza, jak i dla fizyków czekających na dane, które przyniesie ze sobą eksperyment". Stwierdził on również, że Organizacja musi mieć całkowitą pewność, że ponowne uruchomienie Zderzacza będzie w pełni bezpieczne.

Planowany termin uruchomienia Zderzacza to wrzesień, a jego praca ma trwać również w październiku. CERN ma nadzieję, że pierwsze wyniki przeprowadzonych badań będą znane jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Zobacz także:

Grożą śmiercią za zbudowanie Wielkiego Zderzacza Hadronów

Uruchomiono Wielki Zderzacz Hadronów

Hakerzy włamali się na witrynę laboratorium obsługującego Wielki Zderzacz Hadronów