Ponure prognozy

Komisja Europejska twierdzi, że bezrobocie w Unii Europejskiej w przyszłym roku dojdzie do rekordowo wysokiego poziomu powojennego.

KE szacuje, że w krajach strefy euro bezrobocie wzrośnie do końca 2010 r. do 11,5%, czyli do poziomu notowanego ostatnio po Drugiej Wojnie Światowej.

Średnio w krajach unijnych w tym roku produkt krajowy brutto skurczy się o 4%, czyli ponad dwukrotnie szybciej niż szacowano jeszcze w styczniu br.

Gospodarka niemiecka, największa w Europie i w dużym stopniu zależna od eksportu, bardzo dotkliwie odczuje skutki załamania w światowym handlu, skurczy się o ok. 5,4% (w styczniu szacowano, że PKB spadnie o 2,3%).

W latach 2009 - 2010 w UE ubędzie aż 8,5 mln miejsc pracy, czyli więcej niż powstało w ciągu minionych dwóch lat. Kwartalny wzrost PKB nie pojawi się aż do 2010 r., w przyszłym roku PKB unijne skurczy się prawdopodobnie o 0,1%.

W tym roku europejski eksport zmaleje o 13%, a niemiecki spadnie aż o 16%, co może oznaczać zmniejszenie inwestycji firm naszego zachodniego sąsiada o jedną piątą i zlikwidowanie 1,5 mln miejsc pracy w przyszłym roku.