Popaki, taktaki, simplusy...

Kilka lat temu telefon komórkowy był luksusem, dziś wypiera telefony stacjonarne. Rozwiązaniem dla najoszczędniejszych, którzy nie mają ochoty podpisywać "cyrografów" z operatorami GSM, są zestawy pre-paid.

Kilka lat temu telefon komórkowy był luksusem, dziś wypiera telefony stacjonarne. Rozwiązaniem dla najoszczędniejszych, którzy nie mają ochoty podpisywać "cyrografów" z operatorami GSM, są zestawy pre-paid.

Czym jest pre-paid?

Przykładowe wydatki ponoszone przez abonenta sieci komórkowej w przypadku posiadania pre-paid i abonamentu

Przykładowe wydatki ponoszone przez abonenta sieci komórkowej w przypadku posiadania pre-paid i abonamentu

Oferta telefonów pre-paid jest skierowana do osób, które nie spełniają wymogów stawianych przy zakupie telefonu abonamentowego, tj. nie są pełnoletnie i nie mają stałego zameldowanie i zatrudnienia.

Usługa typu pre-paid wykorzystuje zasadę przedpłaty. Możemy z niej skorzystać po uiszczeniu stosownej opłaty, związanej z zakupem telefonu wraz z aktywowaną kartą SIM lub zakupem samej aktywowanej karty. Podstawą działania usługi pre-paid jest wykorzystanie specjalnych kart SIM, które - podobnie jak karty SIM w ofercie abonamentowej - mają kod odblokowujący i identyfikacyjny (PUK), przydzielony przez operatora, oraz kod identyfikacyjny abonenta (PIN), służący do jej zabezpieczenia.

Zestawy startowe oferowane przez operatorów sieci

Zestawy startowe oferowane przez operatorów sieci

Karty są sprzedawane już z aktywacją, tzn. bez dodatkowych czynności ze strony użytkownika możliwe jest wykonywanie połączeń i korzystanie z innych usług, np. wysyłanie SMS-ów. Karty SIM pre-paid mają ograniczony czas aktywności numeru telefonicznego. Po upływie określonego przez operatora czasu, numer traci ważność, a użytkownik nie może wykonywać połączeń. Okres ważności numeru telefonicznego przypisanego karcie SIM można zwiększać, dokupując pakiety impulsów o określonej przez operatora wartości.

Zestawienie kart doładowujących, oferowanych przez operatorów sieci

Zestawienie kart doładowujących, oferowanych przez operatorów sieci

Do zwiększania limitu impulsów służą specjalne karty z kodem cyfrowym. Operatorzy udostępniają karty różniące się ceną, a tym samym liczbą impulsów, która została im przydzielona, oraz w różnym stopniu wydłużających ważność karty SIM. Użytkownik, chcący doładować kartę SIM pre-paid, musi wykonać połączenie z darmowym numerem centrum serwisowego operatora, a następnie wprowadzić z klawiatury telefonu kilkunastocyfrowy kod, znajdujący się na karcie doładowującej. Kod po automatycznej identyfikacji zwiększa limit danej karty SIM o odpowiednią liczbę impulsów.

Zalety i wady

Posiadanie pre-paida zwalnia nas od płacenia comiesięcznych abonamentów. Telefon z kartą SIM pre-paid idealnie nadaje się dla osób, które chcą wyłącznie przyjmować połączenia, natomiast sporadycznie używają telefonu komórkowego do rozmów wychodzących.

Stosowanie telefonu z kartą SIM typu pre-paid to również możliwość zachowania anonimowości. Wprawdzie niektórzy operatorzy żądają okazania się dowodem tożsamości przy zakupie telefonu wraz z kartą lub samej karty, lecz nie jest to rygorystycznie przestrzegane, szczególnie gdy zakup nie jest dokonywany w salonie firmowym. Niewypełnienie i niewysłanie ankiet znajdujących się w zestawie z kartą SIM nie powoduje zablokowania korzystania z usługi. Mankamentem pre-paidów jest nieobjęcie ich promocjami bezpłatnych minut. Na razie żaden z operatorów nie udostępnia również możliwości skorzystania z roamingu. Wyjeżdżając za granicę, będziemy musieli, niestety, zostawić telefon w domu.

Idea - POP

Operator sieci komórkowej Idea udostępnia usługę pre-paid o nazwie POP, która podobnie jak w przypadku oferty abonamentowej, udostępnia użytkownikom transmisję faksów i danych, odbieranie i wysyłanie SMS-ów, a także korzystanie z usługi WAP. Dostępna jest także poczta głosowa. Do ciekawszych opcji w POP-ie należą oferty: tańszych połączeń: "Blisko Siebie" (tańsze połączenia z wybranymi numerami) i "Mój Kierunek" (tańsze połączenie w wybranej strefie numerycznej TP SA) oraz możliwość zwiększania i odnawiania limitu innego użytkownika usługi POP - usługa "Dzięki Tobie".

Era - Tak Tak

Tak Tak to nazwa, jaką dla usługi pre-paid przyjął operator sieci komórkowej Era. Usługa udostępnia identyfikację połączenia przychodzącego, wykonywanie połączeń z wybranymi numerami rozpoczynającymi się prefiksem 700, korzystanie z WAP-u, numer dostępowy do Internetu, otrzymywanie i wysyłanie SMS-ów. W przypadku wysyłania SMS-ów z góry jest pobierana (z posiadanego limitu na karcie SIM) opłata za 10 SMS-ów, które użytkownik może wysłać. W przypadku wyczerpania limitu na karcie SIM jeszcze przez 185 dni użytkownik może odbierać połączenia przychodzące i SMS-y.

Plus GSM - Simplus

Ostatnim z operatorów mających w ofercie usługę typu pre-paid jest operator sieci cyfrowej telefonii komórkowej Plus GSM. Bardzo ciekawą opcją jest zestaw z kartą SIM Plus Mega. Oferuje ona dodatkowe menu, które pojawia się po jej zainstalowaniu w telefonie komórkowym (karta nie działa ze wszystkimi dostępnymi modelami) oraz zwiększa pojemność pamięci numerów w książce telefonicznej.

Po wygaśnięciu ważności karty SIM, możliwe jest - po skontaktowaniu się z Działem Obsługi Klienta - ponowne aktywowanie karty z zachowaniem poprzedniego numeru telefonu. Czynność tę należy wykonać w ciągu 180 dni od deaktywacji karty.