Popis zapisu

Kolejny test nagrywarek przeprowadziliśmy na trzech modelach: Creative Blaster 2224, LG CED-8041B oraz Plextor PlexWriter 8/20.

Kolejny test nagrywarek przeprowadziliśmy na trzech modelach: Creative Blaster 2224, LG CED-8041B oraz Plextor PlexWriter 8/20. Napędy Creative i LG pracują z magistralą EIDE, zaś Plextor to urządzenie SCSI.

Popis zapisu
Creative Blaster zaskakuje niską, bo zaledwie dwukrotną, szybkością zapisu płyt CD-R - dziś prędkość 4x to standard, który uznaje nagrywarka LG. Oba urządzenia oferują taką samą szybkość w przypadku zapisu CD-RW (2x) i odczytu CD-ROM (maksymalnie 24x; dla nośnika RW jest stała 8x). Napęd Plextora jest tu wyjątkiem pod każdym względem: zapisuje płyty z prędkością aż 8x, lecz, niestety, nie nagrywa CD-RW. Odtwarzanie krążków odbywa się z maksymalną szybkością 20x (CD-RW - 8x).

Do nagrywarki Plextora dołączono oprogramowanie WinOnCD 3.6 firmy CeQuadrat, które bezproblemowo radzi sobie z szybkim przetwarzaniem danych przy zapisie 8x. Pozwala też nagrywać płyty 737 MB (80 minut audio), jeżeli sprzęt akceptuje ten rozmiar (a tak jest w przypadku PlexWritera). Creative Blaster i LG opierają się na oprogramowaniu Easy CD Creator firmy Adaptec. Nie daje ono np. możliwości nagrywania w trybie Session at Once, eliminującym trzaski między ścieżkami audio na płytach formatu CD-Extra (płyta dźwiękowa plus dane). Tryb ten oferuje urządzenie LG.

Popis zapisu
W teście mierzono czas zapisywania płyt z 640 MB danych i 72 minutami audio. Nagrywarka Plextora pobiła konkurentów na głowę: krążki zapisywały się w ciągu zaledwie 10 minut, podczas gdy LG ta sama czynność zajmowała 19 minut, a Creative męczył się przez prawie 39 minut! Ponadto Plextor ma doskonałą korekcję audio, która pozwala na bezbłędne czytanie ścieżek dźwiękowych nawet z maksymalną prędkością, choć program testujący zaleca około 15x. Pod tym względem nagrywarki Creative i LG wypadają słabo - nie mają korekcji sprzętowej, a odczyt audio odbywać się może z szybkością tylko do 9x. Dobrą jakość dźwięku uzyskamy już przy współczynniku ledwie 4x.

Za pomocą PlexWritera sprawdziliśmy szybkość i jakość zapisu płyt 737 MB firmy Rimax: nagraliśmy 79,5 minuty audio z prędkością 8x. Zajęło to 11 minut, a gotowa płyta czytała się w zwykłych odtwarzaczach CD. Dane zajmują 703 MB, resztę - informacje wstępne i końcowe (tzw. lead-in i lead-out).

Popis zapisu

Szkoda, że to, co dobre, jest tak drogie - nagrywarka Plextora bije rekordy szybkości zapisu i świetnie czyta audio.

W żadnym napędzie nie wystąpił błąd opróżnienia bufora - najczęstsza przyczyna nieudanego zapisu i zmarnowania nośnika. Jest to zasługa bardzo dużych buforów nagrywarek (Creative i LG mają 2 MB, a Plextor aż 4 MB pamięci) i szybkości dzisiejszych pecetów, choć do testów użyliśmy komputera z P200 MMX i 64 MB RAM.

Parametry odczytu nagrywarek zweryfikowano programem CD Tach 98 firmy TestaCD Labs oraz CD Certify Pro firmy Quarterdeck. Wyniki różniły się od testów zapisu: CD Tach ocenił, że Plextor osiąga średnią ważoną rzędu 13,8x, natomiast Creative i LG pracują z niemal identyczną szybkością około 15,7x. Plextor, mimo deklarowanych 20x, okazał się więc równie szybki, co nagrywarka Sony CRX100E 24x, a Creative i LG wypadły o pół iksa lepiej od napędu Teac CD-R56S (również 24x). Co ciekawe, Plextor miał od konkurentów znacznie wyższą wartość maksymalnego transferu przez interfejs: 5430 KB/s wobec 4130 Creative'a i 3230 LG.

Plextor gorzej wypadł w testach czasu losowego dostępu: CD Tach wyliczył go na 162 ms, podczas gdy Creative oferuje 143 ms, a LG tylko 101 ms. Wyniki znalazły potwierdzenie w notach ROMark programu CDC Pro, który przyznał napędowi LG ocenę aż 6,3 (najwyższą pośród dotychczas testowanych nagrywarek). Creative zajął drugie miejsce z punktacją 3,9 (gorzej od Yamahy 4416S 16x), zaś Plextor znalazł się na szarym końcu z wynikiem 3,4.

Błyskawiczny zapis płyt CD-R w Plextorze jest pokusą, której trudno sie oprzeć, gdy wypala się mnóstwo krążków. Taka szybkość i niski koszt nośnika rekompensują brak możliwości nagrywania płyt RW. Poważny problem stanowi natomiast cena samego urządzenia, do której trzeba jeszcze doliczyć koszt kontrolera SCSI. Domowemu użytkownikowi radzimy sięgnąć po tańsze i, niestety, gorsze napędy Creative'a i LG. Dotyczy to zwłaszcza nagrywarki Creative Blaster 2224 o bardzo wolnym zapisie i słabej korekcji audio, której atutem jest niska cena.

PS Kartę kontrolera SCSI AdvanSys AB 940UA PCI i płyty Rimax 737 MB dostarczyła firma Alstor.