Popraw cudzą stronę WWW

Dodatek Greasemonkey, omawiany niedawno na naszych łamach, ma potężne możliwości wpływania na wygląd już istniejących stron WWW. Modyfikacje odbywają się w samej przeglądarce, zaś elastyczność rozwiązania nie ma sobie równych. Niestety użycie Greasemonkey wymaga przygotowania odpowiednich skryptów, a to z kolei wymaga pewnej wiedzy. Odpowiedzią na te kłopoty jest dodatek Platypus, który umożliwia tworzenie skryptów dla Greasemonkey w trybie graficznym. Prostota użycia programu w zasadzie nie wymaga umiejętności programistycznych. Jest to jedno z najmocniejszych narzędzi spośród wszystkich dostępnych dla przeglądarek internetowych.

W poprzednim artykule: Stwórz sobie wymarzonego Firefoksa, omawialiśmy modyfikację za pomocą Greasemonkey stron wyświetlanych w Firefoksie. Chociaż jest to potężne narzędzie, wymaga dość dużej wiedzy i umiejętności pisania skryptów. Dodatek Platypus tej wady nie ma.

Jak to działa

Platypus działa w ten sposób, że przygotowane skrypty podlegają uruchomieniu w Greasemonkey, zaś proces kreowania skryptów odbywa się przy pomocy narzędzi i zaznaczania obiektów na stronie. Logika interfejsu Platypusa odbiega od typowych opcji programów, takich jak edytor tekstu. W tych aplikacjach najpierw zaznacza się obszar tekstu lub obiekty, a potem dokonuje na nich działań. W Platypusie jest odwrotnie. Po włączeniu za pomocą prawego przycisku myszy lub opcji z paska narzędzi i wybraniu akcji, należy zaznaczyć obiekt. Podczas zaznaczania program zakreśla go na różowo. Jeśli zaznaczono już wszystkie obiekty, można wcisnąć klawisz Esc. Należy wybierać precyzyjnie, bowiem w Platypusie nie ma opcji Cofnij. Sposobem na naprawę błędnie wybranej akcji jest odświeżenie (przeładowanie) strony. Gdy akcji jest więcej niż jedna, zostaną utracone wszystkie zmiany od podstawowego wyglądu strony. Po zakończeniu wprowadzania zmian stronę można obejrzeć tak jak jest albo zapisać skrypt do listy Greasemonkey, by został ponownie wczytany przy ponownym załadowaniu tej samej strony. Aby zapisać skrypt, należy kliknąć ikonę Save. Jeśli nie ma potrzeby zapisywania skryptu (jest to jednorazowe działanie), można kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać Quit Platypus w/o Save.