Poprawią i pomogą

Aplikacje fotoedycyjne nie kończą się na popularnym Adobe Photoshop Elements. Na wyspecjalizowanych stronach internetowych znaleźć można setki ciekawych narzędzi pomocnych w komputerowej edycji zdjęć. Prezentujemy najciekawsze z nich.


Aplikacje fotoedycyjne nie kończą się na popularnym Adobe Photoshop Elements. Na wyspecjalizowanych stronach internetowych znaleźć można setki ciekawych narzędzi pomocnych w komputerowej edycji zdjęć. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Firegraphic 7.0.711

Poprawią i pomogą

Firegraphic 7 - program do zarządzania zbiorami zdjęć i grafiki. Aplikacja posiada wszystkie niezbędne narzędzia fotoalbumu, ale nie wyróżnia się pośród podobnych aplikacji. Firegraphic 7 służy przede wszystkim do porządkowania zbiorów grafiki, szybkiego podglądu miniatur, podstawowego fotoretuszu i drukowania. Narzędzia służące do retuszu nie należą do nadzwyczaj rozbudowanych, ale są wystarczające do najprostszej edycji zdjęć. Program potrafi współpracować z dowolnym innym programem graficznym. W najnowszej wersji 7.0.711 poprawiono na szczęście błędy wykryte w poprzednich odsłonach tej aplikacji. Pełna wersja kosztuje kosztuje 50 USD (ok. 150 zł) i można ją nabyć wyłącznie przez Internet.

Dostępna jest również bezpłatna, 21-dniowa wersja testowa, którą oczywiście zamieściliśmy na naszej płycie.

http://www.firegraphic.com

ArtRage 1.1

Poprawią i pomogą

ArtRage 1.1 to świetna, całkowicie bezpłatna aplikacja do tworzenia grafiki rastrowej, wiernie symulująca działanie prawdziwych narzędzi malarskich. Program jest niezwykle realistyczny. Efekty tworzone przez wirtualny pędzel do złudzenia przypominają ślady zostawiane przez prawdziwy pędzel nanoszący na płótno farbę olejną, łącznie z wysychaniem farby na pędzlu, zanikaniem rysowanej linii itd. Aplikacja pozwala także wybrać rodzaj podłoża (papier, płótno), a nawet symulować efekt mieszania barw wywołany płukaniem pędzla.

W wersji 1.1 pojawiło się kilka interesujących nowości. Przede wszystkim można już pracować na obrazach o wymiarach większych od okna programu, możliwe jest także zaimportowanie dowolnej grafiki i modyfikowanie jej np. za pomocą szpachli. Właśnie możliwość edycji gotowych grafik czyni ArtRage 1.1 programem interesującym dla fanów fotografii cyfrowej. Za pomocą tej niepozornej aplikacji można uzyskać efekty, jakich próżno szukać w zaawansowanych filtrach dostępnych w klasycznych programach fotoretuszerskich.

Uwaga: program przeznaczony jest dla systemów Windows 2000/XP, chociaż powinien działać także w Windows 98/Me.

http://www.ambientdesign.com

Images: In Context!

Poprawią i pomogą

Dostępne programy do katalogowania zdjęć nie wszystkim odpowiadają, wiele osób do porządkowania zbiorów fotografii wykorzystuje po prostu Eksplorator Windows. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w program Images: In Context!, który wzbogaca menu podręczne Eksploratora Windows o ponad 70 opcji edycji grafiki: skalowanie, poprawianie kolorów, stylizację za pomocą filtrów, usuwanie efektu czerwonych oczu i inne. Specjalne narzędzia dostępne są po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w zaznaczoną grupę wielu plików graficznych. Images: In Context! może w takim przypadku posłużyć do edycji w trybie wsadowym, np. przeskalowania lub zmiany nazwy każdego z plików. Jest w stanie także stworzyć szybko pokaz slajdów lub stronę WWW z galerią zdjęć. Nietypowe podejście zaskakująco dobrze sprawdza się w praktyce. Po uruchomieniu za pomocą menu podręcznego wybranego narzędzia wyświetlane jest małe okno z ustawieniami, a zmodyfikowany obraz zostaje natychmiast zapisany. Cena programu wynosi 20 USD (ok. 60 zł), aplikacja jest do nabycia wyłącznie przez Internet. Bezpłatnie można wypróbować 15-dniową wersję testową.

http://www.imagesincontext.com

GIMP 2.2.4

Poprawią i pomogą

GIMP to chyba najbardziej znany darmowy program graficzny. Pierwsze wersje GIMP-a cieszyły się powodzeniem głównie w środowisku fanów Linuksa, użytkownicy Windows narzekali na nietypowy interfejs i kłopotliwą instalację. Premiera wersji 2.0 przyniosła wiele oczekiwanych zmian, w tym lepsze dostosowanie interfejsu do oczekiwań użytkowników. Co ciekawe, udało się to uzyskać bez szkody dla oryginalnych rozwiązań GIMP-a, np. niezwykle rozbudowanego menu podręcznego. GIMP od wersji 2.0 to mocny zestaw narzędzi retuszerskich, o możliwościach porównywanych przez niektórych nawet z Adobe Photoshop. To zestawienie być może trochę na wyrost, ale rzeczywiście GIMP oferuje zestaw funkcji do fotoretuszu, przydatnych do poważnych zastosowań: pracę na warstwach i kanałach, zaawansowane filtry, edycję ścieżek. Z drugiej strony, GIMP to program nierówny. Obok narzędzi w pełni profesjonalnych spotykamy np. dziwaczne kreatory wzorów geometrycznych. GIMP jest jednak bez wątpienia godny zainteresowania, nawet jeśli pierwsze wrażenie nie jest nadzwyczaj zachęcające. W najnowszej wersji programu, GIMP 2.2.4, usunięto wiele drobnych usterek, poprawiono współpracę z tabletami, przyspieszono wykonywanie niektórych operacji. Program dostępny jest w wersjach dla Windows, Uniksa (a więc i Linuksa) oraz MacOS X. GIMP 2.2.4 dla Windows wymaga wcześniejszej instalacji środowiska GTK+, również bezpłatnego.

http://www.gimp.org

G DATA FotoOffice 3

Poprawią i pomogą

FotoOffice firmy G DATA to fotoalbum polskiej produkcji, bez kompleksów rywalizujący z produktami takich gigantów, jak Adobe czy Jasc (obecnie wykupiony przez Corela). Najnowsza wersja programu, FotoOffice 3, potwierdza możliwości i jakość aplikacji. FotoOffice 3 przeznaczony jest przede wszystkim dla tych, którzy fotografią zajmują się zawodowo lub z różnych powodów wykonują duże ilości zdjęć, np. na potrzeby biura nieruchomości, dokumentacji technicznych itd. Najważniejsze narzędzia FotoOffice 3 związane są właśnie z porządkowaniem, katalogowaniem i wyszukiwaniem zdjęć. Porządkowanie zdjęć odbywa się za pomocą wirtualnych albumów, grupujących zdjęcia o podobnej tematyce. FotoOffice 3 posiada doskonale opracowane narzędzia wyszukiwania i filtrowania zbiorów zdjęć. Część z nich wzorowana jest na konkurencyjnych produktach (np. wyszukiwanie za pomocą daty), inne z kolei są oryginalnymi rozwiązaniami programistów z G DATA.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w FotoOffice 3 jest np. sejf. Umożliwia on bezpieczne przechowywanie szczególnie cennych fotografii w specjalnym albumie, chronionym jednym z silnych algorytmów szyfrujących (Rijndael, Twofish lub Serpent). FotoOffice 3 jest wyposażony w zintegrowany program fotoretuszerski, w zupełności wystarczający do podstawowej edycji zdjęć oraz udostępnia także spory zestaw narzędzi do drukowania i nagrywania. Można stworzyć krążek VCD, SVCD lub MiniDVD, wygenerować pokaz slajdów lub wyeksportować album do pliku PDF.

http://www.gdata.pl