Poprawić dźwięk

Słuchawki to zwykle najsłabszy i najmniej doceniany element dołączany do przenośnych odtwarzaczy audio-wideo. To błąd, bo właśnie od nich w dużej mierze zależy jakość dźwięku.


Słuchawki to zwykle najsłabszy i najmniej doceniany element dołączany do przenośnych odtwarzaczy audio-wideo. To błąd, bo właśnie od nich w dużej mierze zależy jakość dźwięku.

Poprawić dźwięk

Poprawić dźwięk
Postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie słuchawek na polskim rynku i sprawdzić je, aby ułatwić naszym czytelnikom ewentualny wybór, bo są ich dziesiątki, w różnych cenach. Te za 5-7 zł, szczerze mówiąc, należy sobie darować, bo szkoda słuchu. Tanich modeli, kosztujących 20-50 zł, jest sporo, ale większość nie zalicza się do udanych. Wyższa cena również nie gwarantuje, że kupimy model doskonały. Słuchawki, podobnie jak kolumny hi-fi, różnią się brzmieniem, dlatego nie podjęliśmy się wskazania najlepszych modeli, nasze oceny będą jednak pewną wskazówką. Różnice brzmienia są bardzo duże, ale to dobrze, bo można dobrać model odpowiedni do rodzaju muzyki, której słucha się najczęściej. Zarówno osoby lubiące potężny bas, jak i zwracające uwagę głównie na neutralność brzmienia i wyrównanie pasma akustycznego będą miały w czym wybierać. Przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdź, jak słuchawki współpracują z twoim odtwarzaczem!

Creative ZEN Aurvana

Poprawić dźwięk

Creative oferuje kilkanaście zestawów słuchawkowych w różnych cenach. ZEN Aurvana jest przeznaczony dla najbardziej wymagających. Są to słuchawki doka-nałowe (tzw. earplug). Ciekawą konstrukcję mają zainstalowane w nich głośniki, które w dużej mierze decydują o bardzo dobrym brzmieniu. Precyzyjne przetworniki typu Balanced Armature, stosowane są w zaawansowanych i drogich aparatach słuchowych. Jak dowodzą nasze testy, świetnie spisują się także w wypadku nagrań muzycznych. Zastosowano w nich izolację akustyczną AuraSeal, blokującą, zdaniem producenta, do 90 procent dźwięków z otoczenia. Tak doskonale nie jest, ale w autobusie czy samolocie odbioru muzyki prawie nic nie zakłóci.

W stosunku do rozwiązań aktywnych, gdzie elektronika redukuje szum, zaletą AuraSeal jest brak wprowadzanych zniekształceń w przetwarzaniu sygnału audio. Słuchawki są kompaktowe, ważąc zaledwie 13 g są jednymi z lżejszych w swojej klasie. Okablowanie wykonano z miedzi beztlenowej, a złącza pozłocono. W zestawie są trzy rodzaje silikonowych końcówek, przyrząd do ich czyszczenia oraz zapasowe końcówki. Bas ma odpowiednią masę, lecz jest dość twardy i dynamiczny. Soprany i zakres średniotonowy są krystalicznie czyste, a przestrzenność dźwięku - wyśmienita. To idealna, naszym zdaniem, propozycja dla osób stawiających na pierwszym miejscu wierność przekazu muzycznego. Nie są to słuchawki dla miłośników potężnego, subwooferowego basu. Obnażają także często słabą jakość nagrań, dlatego materiał audio (także MP3) nie powinien być mocno skompresowany.

Informacje Creative Labs

tel. 022 8530266

http://www.creative.pl

Cena 200 zł

Sennheiser CX300

Poprawić dźwięk

Model CX300 to jedyny przedstawiciel słuchawek dokanałowych Sennheisera w naszych testach. Okazał się produktem wyśmienitym, choć jego cena nie jest niska. Słuchawki te są tańsze od modelu ZEN Aurvana, lecz naszym zdaniem ich brzmienie jest po prostu kompletne. Porównując je z bardzo udanym modelem Creative'a od razu zauważymy pewne cechy wspólne. Oba modele grają bardzo równym, prawdziwym dźwiękiem. Najbardziej w modelu CX300 spodobał się nam sposób operowania basem. Niskie tony są obfitsze niż w Cre-ative'ach, a przy tym ich kontrola jest wyśmienita. Bas jest szybki, mocny, stanowi odpowiednią podstawę niskotonową w nagraniach każdego gatunku muzycznego. Słuchawki grają poza tym bardzo szczegółową i przyjemną w odsłuchu górą. Zakres średniotonowy jest mocno wypełniony szczegółami. Głosy wokalistów brzmią soczyście. Wizualnie słuchawki nie prezentują się nadzwyczajnie, choć do jakości ich wykonania nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Wyposażenie obejmuje dwa komplety zapasowych końcówek silikonowych. Są to słuchawki dla każdego, kto ceni wysoką jakość dźwięku i dysponuje odtwarzaczem przenośnym dobrej klasy. Przy tanich modelach MP3 nie będzie można docenić pełni możliwości CX300.

Informacje Konsbud Hi-Fi

tel.022 7502322

http://www.konsbud-hifi.pl

Cena 174 zł

KOSS Sparkplug

Poprawić dźwięk

Amerykański KOSS to od 1960 roku jeden z bardziej znanych producentów dobrych słuchawek stereofonicznych, a Sparkplug jest jednym z najtań szych modeli słu chawek dokanało wych w firmowym katalogu. Już wygląd ma co najmniej ciekawy. Na kanały kryjące przetwor niki audio nałożono elastyczne ele menty z pianki. Przed założeniem zgniatamy ją, umieszczamy słuchawkę w uchu, a materiał samoczynnie dopasuje się do jego kształtu. Specjalnie uformowana, jasna obudowa głośnika wspomaga z kolei odtwarzanie basu i poprawia dynamikę. Słuchawki mają niewiarygodnie silny bas i zadowolą tych, którzy zwracają uwagę przede wszystkim na niskie tony. Sekcja niskotonowa jest nieco mniej zaakcentowana niż w wypad ku modelu Spark, ale naszym zdaniem słu chawki na tym zyskują, jeśli chodzi o równo wagę brzmienia. Wysokie i średnie tony są nieco w tle, dlatego dźwięk nie sprawia wrażenia obszernego i przejrzystego. Przekaz jest gęsty, podparty solidnym basem.

Informacje Audio Klan

tel. 022 7779906

http://www.audioklan.com.pl

Cena 85 zł