Poprawka dla MS Outlook 2007 - pojawia się... i znika

Pod koniec ubiegłego tygodnia Microsoft wycofał z systemu automatycznej aktualizacji udostępnioną zaledwie dwa dni wcześniej poprawkę dla klienta poczty MS Outlook 2007. Okazało się, że łatka zakłóca pracę aplikacji - utrudnia m.in. pobieranie poczty oraz przełączanie między folderami.

Poprawka została udostępniona 14 grudnia - była elementem zeszłotygodniowego pakietu aktualizacji Microsoftu. Pierwsze narzekania użytkowników pojawiły się krótko później: "Zainstalowanie uaktualnienia dla Outlooka 2007 sprawiło, że przełączanie się pomiędzy folderami trwa wyjątkowo długo, a funkcja archiwizacji wiadomość wydaje się usunięta. To błąd, czy tak miało być?" - napisał na forum pomocy technicznej Microsoftu użytkownik podpisujący się jako Alspar. Problem zgłaszali również inni internauci - wielu narzekało też na problemy z pobieraniem poczty (m.in. z Gmaila).

Co ciekawe, poprawka dla Outlooka 2007 nie miała usuwać z aplikacji żadnych błędów związanych z bezpieczeństwem - z dostarczonego przez Microsoft opisy wynikało, że jej zadaniem jest ogólne poprawienie stabilności i wydajności popularnego klienta poczty. Cóż, to się zupełnie nie udało, bo efekt zainstalowania aktualizacji był dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Administratorzy microsoftowego forum pomocy technicznej już w czwartek zaczęli radzić narzekającym użytkownikom, by na razie odinstalowali problematyczną poprawkę. W piątek w blogu firmy pojawił się wpis, w którym krok po kroku opisano, jak należy to zrobić.

"Przepraszamy wszystkich klientów za to, że nie wykryliśmy problemu przed oficjalnym udostępnieniem poprawki oraz za wszystkie komplikacje związane z jej wadliwym funkcjonowaniem. Tym razem nie udało nam się zapewnić najwyższej jakości naszych aktualizacji. Pracujemy już nad rozwiązaniem problemu i gdy tylko będzie to możliwe, udostępnimy odpowiednie narzędzia" - napisano w blogu.

Warto dodać, że takie wpadki zdarzały się koncernowi z Redmond już wcześniej. W kwietniu tego roku Microsoft wycofał z systemu automatycznej aktualizacji poprawkę dla Windows 2000 (jako powód podano problemy z jakością poprawki - aczkolwiek użytkownicy raczej nie zgłaszali zastrzeżeń). Z kolei na początku 2008 spore problemy spowodowało uaktualnienie, którego zadaniem było przygotowanie Windows Vista do zainstalowania pierwszego Service Packa - okazało się wtedy, że poprawka powodowała nieskończoną serię restartów systemu.

Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy Microsoft zamierza udostępnić poprawioną wersję aktualizacji dla MS Outlook 2007.