Poprzednik czy konkurent?


To w zasadzie wszystko, co trzeba zrobić - serwer DHCP i router zostają uruchomione automatycznie przez system operacyjny. Po uzyskaniu połączenia internetowego na komputerze z SDI i ponownym uruchomieniu połączeń sieciowych LAN użytkownicy pozostałych komputerów mogą swobodnie korzystać z Internetu. Jeśli możesz sobie pozwolić na jeszcze jeden komputer oraz myślisz o rozbudowie SDI o łącze satelitarne, pomyśl o dedykowanym serwerze. Może to być starsza maszyna. Aby sprawnie realizowała zapytania i transfery plików, należy kalkulować po ok. 150 MHz CPU na użytkownika i tyle samo na każdy serwer usług (http, ftp itd.). Jeżeli zakładasz go w Windows 2000, to konfiguracja systemu operacyjnego będzie, oczywiście, taka sama, lecz warto rozważyć alternatywę w postaci systemów linuksowych.

Poprzednik czy konkurent?

Choć SDI jest traktowane jak zwykły modem, to jednak specjalnie do takich rozwiązań powstał tryb Leased Line (linii dzierżawionej). Jeżeli w naszym routerze nie ma podobnej opcji i nie daje się ustanowić połączenia, należy uaktualnić firmware routera. Z innych opcji znaczenie ma jedynie Baudrate - szybkość przesyłu danych (zawsze należy wybierać maksymalną). Polecenia modemowe są zgodne ze standardowymi, a z powodu stałego adresu IP sekcja Interface IP nie ma tu zastosowania.

Zwłaszcza jeden z nich jak ulał pasuje do opisanych zastosowań i warto się nim poważnie zainteresować. Chodzi o system operacyjny MandrakeSecurity Multi Network Firewall, którego zastosowanie ogranicza się do pełnienia funkcji routera i zapory sieciowej. Jest to openware, za darmo oferujący funkcje najdroższych routerów sprzętowych - translację adresową NAT, serwery DHCP i DNS, pełną obsługę VPN, strefy zdemilitaryzowane (DMZ), filtrowanie reklam, ochronę przed rozmaitymi typami ataków. Z długą listą funkcji można się zapoznać pod adresemhttp://www.mandrakesoft.com/products/mnf/features . Na stronie producenta dostępna jest również znakomita instrukcja użytkowania systemu, my pokazujemy jedynie, jak należy skonfigurować połączenie za pomocą SDI.

Ostatni sposób podłączenia SDI i udostępnienia go wielu komputerom to użycie routera. Obecnie sprzedawane modele przeważnie mają tylko interfejs zewnętrzny typu Ethernet (RJ-45). To, oczywiście, wyklucza ich użycie z SDI. Kilka modeli wyposażono zarówno w gniazda RJ-45, jak i RS-232 i ze względu na spore możliwości obsługi różnego typu łączy internetowych właśnie te są najbardziej godne polecenia. Konfigurację urządzenia do SDI przedstawimy na przykładzie routera Surecom EP-3506, bardzo podobnego pod względem konfiguracji do innych modeli tej firmy (min. EP-4501/4504/4508 - dwa ostatnie mają zintegrowane przełączniki 4- i 8-portowe), wyposażonych także w zewnętrzny interfejs ethernetowy. Uwaga: jeżeli planujesz zakup jednego z tych trzech modeli, koniecznie przeczytaj rozdział "Nietypowe problemy". Koszty, zalety i wady trzech systemów współdzielenia SDI zostały opisane w tabeli poniżej.

Nietypowe problemy

Problem Po podłączeniu SDI do komputera pracującego pod kontrolą Windows 2000 często zdarzają się zawieszenia systemu bez wyraźnej przyczyny, podczas których tracone są wszystkie dane. Użytkownik ogląda niebieski ekran.

Poprzednik czy konkurent?

Podobnie jak w wypadku Windows 2000, tak i w systemie-routerze MandrakeSecurity Multi Network Firewall podczas konfiguracji połączenia za pomocą terminalu HIS należy stosować zasadę konfiguracji manualnej, dyktując komputerowi parametry połączenia. Na szczęście MNF jest systemem na tyle prostym, stabilnym i niezawodnym, że najprawdopodobniej jest to jedyny raz, gdy mniej doświadczony użytkownik musi szperać w jakichkolwiek ustawieniach.

Rozwiązanie To problem stosunkowo rzadko spotykany, ale wyjątkowo uciążliwy. SDI wyjątkowo źle reaguje, gdy inne urządzenia (karty sieciowe, tunery TV itd.) zajmują to samo przerwanie IRQ, co terminal. Ponieważ przerwania przyporządkowanego do konkretnego urządzenia w Windows 2000 nie da się - lub jest to bardzo trudne - zmienić, przeważnie trzeba usunąć konfliktowe urządzenia z komputera.

Jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, to masz trzy wyjścia: zakup jednoportowego routera (np. Asmax IAS-660 lub Surecom EP-4501), zakup specjalnej elektronicznej przejściówki z USB na COM, do której należy podłączyć terminal, lub zakup nowej płyty głównej, najlepiej wyposażonej w zintegrowaną kartę sieciową ("ukryty" konflikt między SDI a kartą sieciową PCI występuje najczęściej). Dwie ostatnie metody nie gwarantują jednak całkowitego pozbycia się problemu, dlatego router jest rozwiązaniem najpewniejszym.