Popularna aplikacja na Androida do nagrywania rozmów okazała się trojanem bankowym

Mamy kolejny przypadek pozornie nieszkodliwej aplikacji w sklepie Google Play, w której kodzie zaszyto złośliwe oprogramowanie. Tym razem sprawa dotyczy programu QRecorder pełniącego funkcję dyktafonu. Specjaliści z firmy ESET znaleźli w nim trojana wykradającego dane logowania do kont bankowych.

Trojan bankowy w aplikacji QRecorder. Fot. Pexels

Licznik pobrań aplikacji QRecorder w sklepie Google Play przekroczył już poziom 10 tysięcy. Tymczasem jak niedawno odkryli specjaliści z firmy ESET, w kodzie programu znajdował się trojan bankowy. Jego ofiarą padły już konta bankowe przynajmniej kilku użytkowników w Czechach. Straty już teraz liczone są w milionach koron.

Niestety złośliwe oprogramowanie w QRecorderze poluje również na polskich użytkowników, korzystając z danych lokalizacyjnych. Jeśli ktokolwiek z was korzystał lub korzysta z tej aplikacji, zalecamy natychmiastowe usunięcie jej ze smartfonu i kontakt ze swoim bankiem w celu zmiany wszystkich danych logowania.

Obecność złośliwego oprogramowania ukrytego w aplikacjach Google Play nie jest niczym nowym. Niestety, mimo stale wdrażanych nowych systemów weryfikacji sklep nie jest w stanie dostatecznie uchronić się przed przypadkami naruszenia bezpieczeństwa. Na wszelki wypadek dobrze skorzystać z dodatkowego oprogramowania, które będzie chronić smartfon przed ingerencją nieautoryzowanego kodu.