Popularna “malinka” wraca w nowej odsłonie. Raspberry Pi 3 Model A+ startuje w grudniu

Miniaturowego komputera Raspberry Pi Foundation nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Właśnie pojawiła się nowa wersja, pozwalająca wykorzystać potencjał modelu Raspberry Pi 3B+ w mniejszym formacie i bardziej przystępnej cenie - 25 dol. Raspberry Pi 3 Model A+ ma między innymi czterordzeniowy procesor i dwuzakresowe Wi-Fi (2,4 i 5 GHz).

Raspberry Pi 3 Model A+

Ze swojego droższego i większego odpowiednika Raspberry Pi 3 Model A+ bierze czterordzeniowy 64-bitowy procesor Broadcom (ARM Cortex-A53). Ilość pamięci LPDDR2 SDRAM ograniczono do 512 MB. Komputer nie ma też gniazda Ethernet, zatem łączność ze światem zewnętrznym odbywa się wyłącznie za pomocą dwuzakresowego Wi-Fi 802.11ac i Bluetooth 4.2/BLE. Z czterech portów USB 2.0 w Raspberry Pi Model 3B+ do Raspberry Pi 3 Model A+ zdecydowano się przenieść tylko jedno gniazdo.

Sprzedaż nowej “malinki” rozpocznie się na dobre w grudniu. Należy się spodziewać, że ze względu na obniżoną o 10 dol. względem bardziej rozbudowanej opcji cenę miniaturowy komputer znajdzie spore grono entuzjastów. O ile jesteśmy w stanie pogodzić się z ograniczeniami, o których piszemy powyżej. Sprzęt sprawdzi się raczej w domowych prostych zastosowaniach. Brak większej liczby portów USB i gniazda Ethernet, a także uszczuplenie pamięci RAM o 50 proc. skutecznie wyklucza go z bardziej rozbudowanych scenariuszy.

Popularna “malinka” wraca w nowej odsłonie. Raspberry Pi 3 Model A+ startuje w grudniu

Raspberry Pi 3 Model A+

Najtańszy w ofercie Raspberry Pi Foundation model Pi Zero kosztuje tylko równowartość 5 dol. Co ciekawe, starsze odmiany ulubionego komputera majsterkowiczów nadal są dostępne w oficjalnej sprzedaży. Jednym słowem - jest z czego wybierać.