Popularne 17 cali

Przebogata oferta monitorów siedemnastocalowych sprawia, że kupno modelu, który spełni nasze oczekiwania, staje się poważnym problemem. Rozpiętość cen siedemnastek jest bardzo duża, a jeszcze większe różnice dotyczą oferowanej jakości obrazu. Aby ułatwić Ci wybór monitora, przetestowaliśmy kilkadziesiąt modeli, pochodzących od większości producentów obecnych na rodzimym rynku.


Przebogata oferta monitorów siedemnastocalowych sprawia, że kupno modelu, który spełni nasze oczekiwania, staje się poważnym problemem. Rozpiętość cen siedemnastek jest bardzo duża, a jeszcze większe różnice dotyczą oferowanej jakości obrazu. Aby ułatwić Ci wybór monitora, przetestowaliśmy kilkadziesiąt modeli, pochodzących od większości producentów obecnych na rodzimym rynku.

Konkurencja pomiędzy producentami procesorów graficznych doprowadziła do tego, że oferowane obecnie niedrogie karty graficzne wyposażone są w wydajne układy zapewniające możliwość wyświetlania obrazu w bardzo wysokich rozdzielczościach, niewykorzystywanych przez przeciętnego użytkownika w czasie codziennej pracy. Co więcej, rozdzielczości powyżej 1600x1200 pikseli nie są obsługiwane przez większość monitorów przeznaczonych dla użytkowników domowych i biurowych. Co istotne, dobrej jakości niedroga karta graficzna umożliwia wyświetlanie obrazu w wysokich rozdzielczościach z zachowaniem dobrej ostrości i czytelności, bez zniekształceń geometrycznych i zakłóceń oraz w nieprzejaskrawionych, "naturalnych" kolorach. Monitory 15-calowe z racji niewielkiej przekątnej ekranu nie są przeznaczone do prezentacji obrazu powyżej 1024 x 760 pikseli. Już ta rozdzielczość wydaje się granicą, powyżej której kończy się komfort pracy, a zaczyna tortura dla oczu. Przyczyna jest prozaiczna: obraz wyświetlany na niewielkiej powierzchni ekranu staje się tak skondensowany, a czcionki tekstu tak małe, że praca w trybie wysokiej rozdzielczości szkodzi oczom. Drugą kwestią są parametry odświeżania obrazu, które w przypadku monitorów 15-calowych często nie zapewniają minimalnego komfortu w postaci ergonomicznych 75 Hz przy rozdzielczościach od 1024x768 pikseli wzwyż. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku omawianych przez nas urządzeń z ekranami 17-calowymi. Tu zalecaną przez producentów rozdzielczością jest wartość 1024x768. Większość nowoczesnych kart graficznych oferuje jeszcze "kompromisowy" tryb 1178x864, który nie powoduje dyskomfortu i pozwala na nieznaczne zwiększenie obszaru pracy. Używanie trybu 1280x1024 piksele na monitorze 17-calowym można porównać do pracy z rozdzielczością 1024x768 na monitorze 15-calowym. Najlepsze modele monitorów o przekątnych około 41 cm osiągają jeszcze wyższe rozdzielczości - 1600x1200 pikseli lub w skrajnych przypadkach (model Philips 107B) 1920x1440 pikseli. W zastosowaniach CAD lub podczas pracy z dużymi ekranami wysoka rozdzielczość, pozwalająca zmieścić na ekranie znacznie więcej danych, jest czynnikiem kluczowym, choć prawdopodobnie użytkownicy zawodowo wykonujący powyższe zadania ze względu na większy komfort pracy wybiorą monitory 19-calowe.

Maska a obraz

Testowane monitory były wyposażone w maski perforowane, szczelinowe i kratowe. Zastosowanie określonego rozwiązania wpływa dość znacznie na jakość i charakter obrazu.

Plusy masek perforowanych to przede wszystkim dokładniejsza prezentacja linii ukośnych i brak występujących w konstrukcjach szczelinowych pionowych drutów widocznych podczas wyświetlania jasnych obrazów. Kineskopy z maskami perforowanymi nie są jednak całkowicie płaskie, co powoduje występowanie uciążliwych dla oczu odbić świetlnych.

Maski szczelinowe z powodu odmiennej konstrukcji (ramka z rozpiętymi na niej pionowymi drucikami, stabilizowanymi najczęściej przez dwa dodatkowe druty poziome) pozwalają na uzyskanie lepszego kontrastu i ostrzejszych, lepiej zdefiniowanych kolorów. Najistotniejszą wadą są natomiast wspomniane, widoczne niekiedy poziome druty stabilizacyjne.

Maska kratowa stosowana w monitorach NEC zawiera cechy obu opisanych powyżej technologii. Także tu występują szczeliny, ale węższe niż w przypadku typowych masek szczelinowych i w kształcie elipsoidalnym. W odróżnieniu od masek perforowanych, gdzie plamka składa się z 3 punktów luminoforu (czerwonego, zielonego i niebieskiego) ułożonych w trójkąt równoboczny, w technologii kratowej (także szczelinowej) punkty ułożone są obok siebie.

Jednak nawet komfort pracy nie skłoniłby tak wielu klientów do zakupu 17-calowych monitorów, gdyby nie to, że obecnie tanieją praktycznie co tydzień. Większość producentów monitorów przestała już wytwarzać urządzenia 15-calowe, przestawiając się na modele o większych przekątnych, a duża podaż siedemnastek spowodowała spadek cen.

Opłacalność

Opłacalność

Rozpiętość cen jest ogromna: od 750 zł do około 2000 zł za najdroższe modele, a tyle z kolei kosztuje wiele produktów o 2 cale większych, więc wybór pomiędzy przebojową siedemnastką a średniej klasy dziewiętnastką zależy wyłącznie od preferencji i wymagań kupującego.

Monitor monitorowi nierówny

Największy wpływ na cenę ma rodzaj zastosowanego kineskopu. Najprostsze modele wyposażone są zwykle w kineskopy z lampą CRT i maską perforowaną. Maska to bardzo drobna siatka z metalu, umieszczona w przedniej części lampy kineskopowej. Najtańsze urządzenia mają wybrzuszone kineskopy o kształcie sferycznym. Droższe modele wyposażone są w nowoczesne płaskie lub prawie płaskie kineskopy z maską szczelinową (na przykład Trinitron, Trinitron FD, Diamondtron Natural Flat) lub kratową (CromaClear). Pierwszą natychmiast zauważalną zaletą droższych rozwiązań jest znaczne zmniejszenie odbić świetlnych od powierzchni kineskopu. Ma to kluczowe znaczenie w codziennej pracy i chociaż wszyscy producenci stosują coraz lepsze i skuteczniejsze powłoki antyodblaskowe, ta zaleta płaskiego kineskopu jest nie do przecenienia.

Znaczny wpływ na cenę ma też częstotliwość odświeżania. Wszystkie oferowane obecnie monitory odświeżają ekran z minimalną częstotliwością 60 herców, ponieważ dopiero od tej wartości można mówić o stabilnym obrazie. Jednak prawdopodobnie każdy z czytelników spotkał się z migotaniem obrazu, niezwykle męczącym oczy.

Parametry i ocena testowanych monitorów 17-calowych

Parametry i ocena testowanych monitorów 17-calowych

Aby ten nieprzyjemny i szkodliwy efekt nie wystąpił, monitor musi zapewniać częstotliwość odświeżania na poziomie minimum 75 Hz. Niektórzy producenci oferują modele z częstotliwością odświeżania nawet sporo ponad 100 Hz. Oczywiście wartość tego parametru zależy od wybranej rozdzielczości: im wyższa rozdzielczość, tym niższa częstotliwość odświeżania. Najlepsze testowane urządzenia pozwalały jednak na ustawienie wartości 75 Hz nawet przy wyborze maksymalnej rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli. Tańsze modele w rozdzielczościach 1280x1024 piksele z reguły oferowały częstotliwość odświeżania 60 Hz. Ponieważ jednak wszystkie testowane monitory zapewniały odświeżanie minimum 75 Hz w zalecanych przez producentów trybach codziennej pracy 1024x768 pikseli, przed zakupem warto się poważnie zastanowić, czy o wiele droższy monitor jest rzeczywiście niezbędny.

Wydajność

Wydajność

Droższe modele oferują zwykle bogatszy zestaw opcji regulacji, obejmujący korektę konwergencji, redukcję zniekształceń dla każdego narożnika ekranu odrębnie i wiele innych. Kupując monitor, należy sprawdzić jakość wyświetlanego na nim obrazu. Wiadomo bowiem, że nie osiągnięto dotychczas idealnej powtarzalności produktów. Monitory muszą tylko spełniać wymogi norm, dopuszczających pewien margines błędów oraz odchyleń od wzorca i na przykład wada geometrii występująca w jednym egzemplarzu w drugim takim samym produkcie może nie być w ogóle widoczna.

Monitor - centrum multimedialne

Coraz częściej niektóre modele monitorów są wyposażane w zintegrowane z obudową głośniki stereofoniczne, a nawet wbudowane mikrofony i gniazda słuchawkowe. Jakość instalowanych głośników często nie jest najwyższej próby i w związku z tym prezentacja za ich pośrednictwem materiału muzycznego nie zadowoli wszystkich użytkowników. Za to wbudowany mikrofon zapewni przyzwoitą, choć daleką od perfekcji jakość przekazu w przypadku komunikacji głosowej za pomocą programów typu Microsoft NetMeeting.