Popyt na "jabłka"

Nowe komputery przenośne Apple trafiły w gusta klientów. Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej sprzedaży klienci wierni tej marce złożyli setki tysięcy zamówień na iBooki.

Najnowsze notebooki firmy Apple stały się wielkim przebojem na amerykańskim rynku. Październik był miesiącem, kiedy te przenośne komputery biły wszelkie statystyki sprzedaży na rynku detalicznym, prześcigając w rankingach oferty takich firm, jak Compaq czy Toshiba. Sukces iBook pozwolił Apple prawie podwoić udział w rynku z 6,5 do 11%. Firma zdołała już przezwyciężyć problemy wynikające z braku podzespołów do produkcji notebooków (związane z trzęsieniem ziemi na Tajwanie). Apple nie był jednak w stanie sprostać ogromnemu popytowi i nie zrealizował na czas wszystkich zamówień.

"iBook to duża szansa dla Apple'a. Sukces komputerów serii iMac dowodzi, iż możliwe jest znalezienie niszy rynkowej dla pewnych produktów i czerpanie z tego profitów. Apple powinien podążać właśnie tą drogą. Jest jednak mało prawdopodobne, by w niedalekiej przyszłości na rynku notebooków firma mogła zagrozić pozycji takich gigantów, jak Compaq czy Toshiba" - powiedział Stephen Baker, analityk z PC Data.

Więcej informacji: www.news.com