Poradnik: BitTorrent dla początkujących

BitTorrent odnajduje drogę do Twoich routerów bezprzewodowych, dysków sieciowych, strumieni danych multimedialnych i wielu więcej. Wyjaśniamy, jak działa i jaki są powody, żeby chcieć go używać.


Niektóre filmy chcą go zniszczyć, Twój następny router bezprzewodowy prawdopodobnie będzie posiada go wbudowanego i możesz używać go do pobrania całych archiwów serwisu GeoCities. BiTorrent przebył długą drogę od czasu publicznej premiery i wypuszczeniu na szerokie wody od dnia 2 lipca 2001 roku, ale jeśli nie jesteś regularnym użytkownikiem pirackich sieci dystrybuujących multimedia, to prawdopodobnie nie korzystałeś z niego zbyt wiele razy. Poniższy artykuł przybliży Ci jego sposób działania i pozwoli wyjaśnić kilka faktów o samym programie.

Czy BitTorrent jest legalny?

Żaden sąd nie znalazł niezgodności prawnych w samym protokole BitTorrent. Ale używanie BitTorrenta do wymiany plików chronionych prawem autorskim jest jak najbardziej łamaniem prawa. Badanie przeprowadzone przez Princeton i opublikowane w tym roku, stwierdziły, że jedynie około 1 procenta plików z próby 1021 plików udostępnionych przez BitTorrent były plikami legalnymi, więc nie dziwi fakt, że wiele osób uważa BitTorrenta za rzecz nielegalną. Aby mieć pewność, że pobierane przez Ciebie dane pozostają legalne, postaraj się trzymać źródeł, które udostępniają darmowe treści, jak na przykład ClearBits czy LegitTorrents.info.

Zobacz również:

  • Piekło zamarzło? Zobacz, co obiecuje Ci Microsoft
  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów

Pomimo, że używanie BitTorrenta jest całkowicie legalne, to niektórzy dostawcy usług internetowych próbują monitorować ruch generowany przez użytkowników wstrzymywać użytkowanie BitTorrentów. Ten proces nosi nazwę "kształtowania ruchu" i może być bardzo niewygodny dla użytkowników pobierających dane z torrentów.

Jak działa BitTorrent?

Normalnie jeśli chcesz pobrać plik ze strony internetowej, wystarczy, że klikniesz kilka linków w swojej przeglądarce, a system zacznie zapisywać plik do domyślnego lub wybranego katalogu. Serwer udostępniający plik wysyła go do Twojego komputera bit po bicie, dopóki nie będziesz mieć całości na dysku.

Jednak transfer nie jest rzeczą darmową, więc przesyłanie plików w ten sposób trochę kosztuje. Im popularniejszy jest plik, tym większy będzie koszt serwera i transferu, aby móc kontynuować dystrybucję. Dlatego też wiele stron internetowych nasyconych jest dużą ilością nachalnych reklam - właściciele stron muszą płacić w jakiś sposób rachunki za transfer. Od kiedy w świecie zaczęły pojawiać się coraz większe pliki, jak na przykład pliki wideo czy zdjęcia wysokiej rozdzielczości, wysokiej jakości pliki muzyczne i tym podobne, rachunki za transfer zaczęły rosnąć.

BitTorrent pozwolił zredukować obciążenie finansowe indywidualnych dostawców plików poprzez umożliwienie wysyłania plików również przez pobierających. Jeśli ściągasz film przez usługę BitTorrent, to również wysyłasz części tego filmu. Kiedy zbierzesz odpowiednią ilość części filmu, rozpoczniesz pobieranie pozostałych, jak również wysyłanie części, które już pobrałeś do innych użytkowników, którzy również pobierają dany plik.

Dla przykładu przyjmijmy, że wspomniany film został rozbity na cztery części nazwane A, B, C oraz D. Jeden z komputerów ("seeder", czyli wysyłający) posiada wszystkie cztery części, kolejny komputer posiada części ABC, następny BC, a ostatni tylko część D.

Jak tylko otrzymasz część A, możesz rozpocząć jej udostępnianie innym komputerom, które nie posiadają części A. Komputer wysyłający może wtedy używać większą część łącza internetowego na wysyłanie bardziej pożądanego w chwili obecnej fragmentu D.

Dodatkowo protokół BitTorrent wynagradza ludzi, którzy wysyłają większe ilości plików i wysyłają pliki szybciej od innych. Jeśli Twoje prędkości wysyłania są wysokie, to klient BitTorrenta kieruje do Ciebie większą ilość osób, które mogą przesłać brakujące fragmenty plików.

Ogólnie rzecz biorąc BitTorrent znacząco ułatwia udostępnianie i dzielenie się plikami przez użytkowników o wyższych prędkościach łącza, ale może się okazać, że Twoje połączenie z Internetem znacząco spowalnia, kiedy masz otwartego klienta wymiany BitTorrent. To przez to, że część prędkości Twojego łącza jest używana nie tylko do pobierania plików, ale również do ich wysyłania w tym samym czasie. Kiedy system pobierze już wszystkie części pliku, nie musisz martwić się o składanie ich samodzielnie.

Pierwszym krokiem do pobrania czegokolwiek przy użyciu klienta BitTorrent jest odnalezienie strony źródłowej, która jest jednocześnie możliwym do przeszukania indeksem plików z rozszerzeniem .torrent. Każdy plik .torrent zawiera metadane, które pozwalają zidentyfikować plik, którego szukasz. Zazwyczaj te dane informują system BitTorrent, jak dokonać identyfikacji różnych części pliku oraz jak złożyć je razem.

Poradnik: BitTorrent dla początkujących

BitTorrent dla początkujących - lista dostępnych plików w serwisie LinuxTracker wraz z infromacjami o ich stanie

Plik z rozszerzeniem .torrent nie jest tak naprawdę piosenką, filmem czy innym plikiem, który chciałem pobrać. Jest bardziej czymś w rodzaju pierścienia dekodującego, który pozwala zlokalizować różne części Twojego pliku, a następnie złożyć je w całość, kiedy już zostaną pobrane.

Na przykład jeśli szukasz do pobrania dystrybucji systemu Linux, to możesz zapoznać się ze stroną LinuxTracker, na której znajdziesz listę plików .torrent i z pewnością znajdziesz coś, co będzie pasować do Twoich potrzeb. A poprzez ściągnięcie pliku .torrent, będziesz mógł również pobrać całą wybraną dystrybucję systemu Linux. Po pobraniu pliku .torrent będziesz musiał otworzyć go przy użyciu odpowiedniego klienta, jak na przykład Vuze czy µTorrent (zwany też uTorrent). Po uruchomieniu zobaczysz, jak rozpoczynasz podłączanie się do innych użytkowników, którzy pobierają i wysyłają ten plik.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie ma żadnych komputerów oznaczonych jako "seeder" dla jakiegoś konkretnego pliku, to nie będziesz w stanie zakończyć pobierania, ponieważ nikt nie posiada pełnej kopii danego pliku. Nie zdarza się to często z popularnymi plikami, ale jeśli tylko jedna osoba udostępnia pobieranie, to możesz w pewnym momencie być zaskoczony, że Twój proces pobierania zatrzymał się w miejscu, ponieważ komputer-seeder został wyłączony na noc.