Poradnik: dobierz cyfrówkę do konkretnych potrzeb

Nie ma idealnego aparatu do wszystkich zastosowań. Jeżeli jednak potrzebujesz aparatu przeznaczonego do konkretnych zadań, możesz pokusić się o znalezienie modelu, który będzie odpowiednio przygotowany do ich wykonania.


Pentax Optio WG-1

Pozostałości z mojego "soniaka": (od lewej) matryca CCD i matryca LCD

Polecamy:

Zobacz też:

Oczywiście to niepraktyczne i kosztowne, aby do różnych zadań kupować różne aparaty. Nasze porady będą więc przydatne jedynie dla osób, które przeważnie wykonują zdjęcia w specyficznych sytuacjach: np. w słabym oświetleniu lub w plenerze.

Pstrykasz w słabym oświetleniu

Jeżeli przeważnie wykonujesz zdjęcia w słabym oświetleniu (np. ciemne uliczki czy słabo oświetlone pomieszczenia) powinieneś podczas zakupu aparatu sprawdzić niektóre jego funkcje.

Przede wszystkim jest ci bowiem potrzebny aparat, który obsługuje wysokie czułości. Poprzez słowo "obsługuje" należy rozumieć, że jest w stanie przy ustawieniu ISO pomiędzy 800 a 1600 wykonać zdjęcia, które nie są bardzo zaszumione. Możesz to samodzielnie sprawdzić wykonując kilka takich ujęć w sklepie. Przyjrzyj się następnie im dokładnie i sprawdź czy nie ma na nich przeszkadzających kolorowych plamek powodujących, że są one mniej czytelne.

Dzięki wysokim wartościom ISO będziesz mógł korzystać z krótszych czasów otwarcia migawki, dzięki czemu nie będziesz musiał się zbytnio martwić o rozmycie zdjęć, które przecież prawie zawsze wykonujesz "z ręki". Będziesz też w stanie "zamrozić" poruszające się obiekty.

Aby zapewnić sobie jeszcze większą swobodę w zakresie prędkości otwarcia migawki powinieneś sprawdzić możliwości obiektywu aparatu.

Kluczowym parametrem jest tutaj jasność. Informacje o jasności danego obiektywu często podawane są na jego obudowie i oznaczane literką "f". Określa ona ilość przepuszczanego przez obiektyw światła padającego na matrycę światłoczułą. Wykonując zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych chodzi o to, aby obiektyw aparatu miał jak najszerszy maksymalny otwór przysłony: wartość f/2.4 lub niższa pozwoli ci osiągnąć jeszcze większą szybkość otwarcia migawki.

Przykładem takiego aparatu jest kompakt Olympus XZ-1, który może się pochwalić maksymalnym otworem przysłony f/1.8.

Same aparaty lub dołączane do nich obiektywy (np. w przypadku lustrzanek) oferują często tzw. system redukcji drgań. Co prawda nie pomoże on ci "zamrozić" ruchu, ale złagodzi skutki poruszenia aparatem. Dzięki temu będziesz mógł wykonywać bardziej ostre zdjęcia niż w przypadku aparatów pozbawionych takiej możliwości. Uwaga: w ogóle nie powinniśmy brać pod uwagę elektronicznego systemu redukcji drgań.

Jeżeli jesteś zainteresowany wykonywaniem zdjęć krajobrazów w słabym oświetleniu przy wykorzystaniu cyfrowej lustrzanki, powinieneś poszukać aparatu oferującego funkcję blokady lustra, która pomaga zredukować wibracje, co jest szczególnie istotne podczas długich czasów ekspozycji. Sporo lustrzanek oferuje taką możliwość. Jedną z nich jest np. Canon EOS 550D.

Wiele aparatów kompaktowych korzysta z podświetlanej matrycy, dzięki której zazwyczaj są w stanie zebrać więcej informacji w słabym oświetleniu. Bardziej przydatne są jednak specjalnie tryby. Np. w przypadku aparatów Sony tryb taki nazywa się Handheld Twilight, natomiast w Canonach z linii HS - Handheld Night Scene.

Potrzebujesz wytrzymałej konstrukcji

Zła pogoda może ci popsuć nie tylko "fotograficzny dzień", ale również twój aparat. Nawet jeżeli nie fotografujesz w ekstremalnych warunkach, może się zdarzyć, że będziesz musiał pomyśleć o trwałości jego konstrukcji.

Jeżeli lubisz wykonywać zdjęcia swoich dzieci bawiąc się z nimi w wodzie, regularnie korzystasz z aparatu w zapylonym środowisku lub przy ekstremalnych temperaturach (wysokich/niskich), będziesz potrzebował aparatu, który oprze się związanym z tymi elementami zagrożeniom.

Pamiętaj, że obecnie w większości przypadków aparaty są bardziej trwałe niż myślisz. Lekki deszcz, który je skropi nie powinien im wyrządzić żadnej szkody. Ale jeżeli istnieje duże ryzyko, że możesz zamoczyć swój aparat w wodzie, powinieneś zainteresować się wodoszczelnymi modelami.

Przeważnie pozwalają one na wykonywanie zdjęć pod wodą na głębokości kilku metrów. Jeżeli jednak masz już aparat i chciałbyś wyposażyć go w taką możliwość, powinieneś zainteresować się czymś w rodzaju wodoszczelnego pokrowca.

Z kolei zamierzając nurkować na znacznie większych głębokościach, zwróć uwagę na bardziej profesjonalne rozwiązanie, czyli wodoszczelną obudowę, która, co bardzo ważne, powinna pasować do twojego modelu aparatu.

Pamiętaj też, że na rynku są również aparaty, które są odporne na zapylenie oraz wodę, ale nie wodoszczelne. Te ich własności są jednak również bardzo przydatne, gdyż np. podczas wykonywania zdjęć na plaży bardzo łatwo o nieszczęście.

Sam kiedyś niestety miałem taką przygodę. Pożyczyłem mojego ukochanego malutkiego "soniaka" osobie mającej blade pojęcie o fotografowaniu. Niestety wpadła ona na brzemienny w skutkach pomysł, aby fotografować na plaży podczas bardzo wietrznej pogody wzbijającej w powietrze kłęby piasku…No cóż, temu co zostało z mojego sprzętu możecie się przyjrzeć na zamieszczonym w ramce zdjęciu (dodam, że naprawa aparatu była nieopłacalna, zaś samemu nie udało mi się go wyczyścić).

Mówiąc o zapyleniu warto pamiętać, że w przypadku cyfrowych lustrzanek najsłabszym ogniwem może być mocowanie ich obiektywu.

Jeżeli natomiast martwisz się o zużycie aparatu na skutek uderzenia bądź upadku powinieneś wiedzieć, że są modele, które potrafią przeżyć bez uszczerbku "na zdrowiu" tego typu zdarzenia.

Odporne lustrzanki

W przypadku lustrzanek za ok. 6200 zł można kupić Olympusa E-5, który posiada korpus i system obiektywów odporny na zachlapanie wodą oraz działanie pyłu. Wydając ok. 3700 zł można natomiast nabyć lustrzankę Pentax K-5, która również nie obawia się kurzu i wody. Jej szkielet zbudowany został z walcowanej i nierdzewnej stali, natomiast zewnętrzna obudowa to wytrzymały i lekki stop stali magnezowej.

Odporne kompakty

Aparaty kompaktowe także oferują interesujące możliwości w zakresie wytrzymałości.

Kosztujący ok. 900 zł Pentax Optio WG-1 jest np. odporny na działania wody, pyłów, uderzeń i wstrząsów. Z kolei Sony Cyber-shot TX10 (ok. 1200 zł) może stać się idealnym wyborem podczas wypadów w tereny charakteryzujące się naprawdę niskimi temperaturami. Ponadto jest odporny na wodę, kurz i uderzenia oraz "zwalnia nas z odpowiedzialności" za obiektyw, gdyż nie wysuwa się on poza korpus.

Fotografia krajobrazowa

Fotografia krajobrazowa to szerokie pojęcie nieobejmujące jedynie górskich widoków, ale również np. zdjęcia miast, czy też morza. Jeżeli chcesz się w nią bawić, będziesz potrzebował szerokokątnego obiektywu oraz dużej głębi, aby wszystko było ostre. Na szczęście praktycznie każdy aparat zdolny jest do zmniejszenia otworu przysłony, co przekłada się na zwiększenie głębi ostrości. Oczywiście jeżeli będziesz chciał fotografować w słabszym oświetleniu, ważne jest również, aby aparat dobrze sobie radził z wysokim ISO.

Jednym z ogromnie przydatnych elementów w fotografii krajobrazowej (i nie tylko) jest statyw. Dzięki niemu będziesz mógł bowiem unieruchomić swój aparat, co może otworzyć przed tobą szeroka gamę różnych możliwości, takich jak np. zastosowanie długiego czasu naświetlania (można dzięki temu uzyskać zamierzony efekt rozmazania jakiegoś elementu poruszającego się w kadrze) lub wykonanie serii dokładnie takich samych zdjęć z różnymi nastawami przysłony oraz czasu ekspozycji.

W przypadku lustrzanek istotna jest również wspomniana wcześniej funkcja pozwalająca na blokowanie lustra.

Fotografia portretowa

Zwracając się w kierunku fotografii portretowej będziesz potrzebował jasnego obiektywu, który pozwoli ci na uzyskanie małej głębi ostrości, czyli wyizolowanie fotografowanej osoby od rozmytego tła.

Oznacza to więc, że do tego typu zastosowań najbardziej przydatne spośród kompaktów będą modele długoogniskowe oferujące ogniskową rzeczywistą przynajmniej 70 mm (najlepiej około 100 mm). W przypadku lustrzanek nie mamy problemu z wyborem modelu aparatu, lecz z wyposażeniem go w odpowiedni obiektyw, najlepiej o ogniskowej 50-150 mm.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: