Poradnik: jak kupić aparat cyfrowy

Fotografia cyfrowa ciągle się rozwija - na rynek trafiają aparaty robiące zdjęcia o coraz wyższej rozdzielczości, a także zaawansowane akcesoria, które umożliwiają uzyskanie ciekawych efektów nawet amatorom. W tej części naszego poradnika zakupowego przedstawimy różne kategorie aparatów cyfrowych i krótko podsumujemy ich plusy i minusy. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu cyfrowego.


Świat cyfrowej fotografii prezentuje nam coraz szersze możliwości. Przejawem zmian jest choćby fakt, że na rynku nie widzimy już "wojen megapikseli", które oglądaliśmy w ciągu ostatnich paru lat - po prostu ciężko znaleźć już aparat cyfrowy mający matrycę mniejszą niż 10 megapikseli. Zamiast tego producenci oferują klientom bardzo szeroki wybór sprzętu. W sklepach internetowych i hipermarketach możemy znaleźć m.in. aparaty poniżej 1000 złotych, kompaktowy sprzęt niewymagający nic poza skadrowaniem, kieszonkowe aparaty o olbrzymich możliwościach przybliżania, hybrydowe urządzenia służące do nagrywania filmów i robienia zdjęć, kompaktowe aparaty o zmiennych obiektywach czy cyfrowe jedno-obiektywowe lustrzanki. Trzeba przyznać, że przeciętnemu klientowi trudno się w tym połapać. Z tego powodu postanowiliśmy przygotować krótki poradnik odpowiedni dla każdego klienta.

Wybierz właściwy aparat cyfrowy

Jeżeli masz problem z tym, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wybrać aparat fotograficzny, może się zdarzyć, że masz ochotę wybrać go tylko za pomocą informacji o posiadanej ilości megapikseli. Jednakże poza wykonywaniem olbrzymich zdjęć czy też późniejszym kadrowaniem małych fragmentów fotografii megapiksele mogą być całkiem bez znaczenia. W rzeczywistości większa ilość megapikseli może prowadzić do otrzymania bardziej zakłóconych, mniej ostrych fotografii, o ile nie używasz aparatu o dosyć dobrym scalonym analizatorze obrazu (takim jak w lustrzankach na przykład).

Zobacz również:

  • Oto 10 gestów na gładziku, który musi znać każdy użytkownika Maca
  • Jaka lustrzanka na początek? Zebrałam modele do 4000 zł

Inne cechy są często dużo ważniejsze i najczęściej są uwarunkowane tym, do jakiego celu masz zamiar używać aparatu. Przykładowo powolne aparaty, którym zabiera dużo czasu robienie zdjęć jednego po drugim, nie będą najlepszym pomysłem dla fotografów obsługujących imprezy sportowe, zaś duże, ciężkie lustrzanki, mimo iż robią świetne zdjęcia, częściej znajdą się na półce niż w podręcznym bagażu. Aparat bez możliwości ręcznej regulacji może robić fantastyczne zdjęcia w jasnym świetle, lecz w innych sytuacjach może być do niczego.

Cyfrowe lustrzanki

Poradnik: jak kupić aparat cyfrowy

Sony SLT-A55

Plusy: Świetne zdjęcia, dobrej jakości wideo, możliwość fotografowania przy słabym oświetleniu. Brak opóźnień migawki; różne zmienne obiektywy z możliwością dostosowania do sytuacji; możliwość ręcznej kontroli ekspozycji i ostrości; możliwość spojrzenia przez obiektyw.

Minusy: Cena; niewielka przenośność; nie wszystkie mają możliwość kręcenia filmów wideo; mogą być skomplikowane w obsłudze.

Jeżeli przy zakupie pieniądze nie grają dla Ciebie roli, a głównym wyznacznikiem jest jakość i możliwości, to cyfrowe lustrzanki wykonują najlepsze pod względem jakości fotografie spośród wszystkich dostępnych aparatów cyfrowych. Połączenie obiektywów wysokiej jakości, które można zmieniać w zależności od sytuacji do otrzymania całego wachlarza efektów, możliwość ustawienia dużej czułości w słabym świetle i migawka o prędkości błyskawicy czynią lustrzanki świetnym sprzętem dla hobbystów i profesjonalnych fotografów. Warto również zaznaczyć, że lustrzanki są jedynymi oferowanymi aparatami cyfrowymi, przez które masz możliwość spojrzeć bezpośrednio przez obiektyw, co daje pojęcie o tym, jak będzie wyglądać zdjęcie w rzeczywistości.

Niejednokrotnie obsługa lustrzanki może być onieśmielająca dla nowych użytkowników, jednakże producenci zadbali i o to. Wiele z tych zaawansowanych aparatów posiada tryby automatyczne, dzięki którym nie musimy się przejmować profesjonalnymi zagadnieniami, a aparat wykona całą pracę za nas. Dla tych, którzy jednak chcieliby się nauczyć fotografować za pomocą zaawansowanego sprzętu są również opcje wykonywania regulacji tylko poszczególnych elementów składających się na fotografowanie.

Jedyną większą wadą lustrzanki, jest w zasadzie jej rozmiar ograniczający mocno możliwości transportowe. Również cena jest dosyć znacząca, bo sięgająca paru bądź parunastu tysięcy złotych. No i dodatkowo należałoby się wyposażyć w dodatkowe obiektywy, dzięki którym można wykorzystać pełny potencjał lustrzanki, co niestety kosztuje dodatkowe kilkaset złotych za sztukę. Jeżeli masz zamiar kręcić filmy wideo sprawdź czy upatrzona lustrzanka zawiera opcje ich kręcenia; aparaty te mają niezwykłe możliwości kręcenia filmów wideo HD, lecz tylko najnowsze modele bywają wyposażone w takie możliwości.

Kompaktowe aparaty cyfrowe ze zmiennym obiektywem (Sony NEX, Samsung NX)

Poradnik: jak kupić aparat cyfrowy

Samsung NX10

Plusy: mniejsze rozmiary niż w przypadku lustrzanki; bardzo dobra jakość obrazu; brak opóźnienia migawki; zmienne obiektywy; ręczna kontrola ekspozycji i ostrości.

Minusy: Brak możliwości spojrzenia przez obiektyw; bywają drogie; mniejsza ilość obiektywów dostępnych w sprzedaży w odróżnieniu od lustrzanek; w dalszym ciągu dosyć duże jak na codzienne fotografowanie.

Jeżeli możesz żyć bez ustawiania obrazu na podstawie żywego spojrzenia przez obiektyw to te cyfrowe aparaty ze zmiennymi obiektywami wydają się oferować w zasadzie wszystko, co znajdziemy w pełnej lustrzance, ale w bardziej kompaktowej obudowie. Szybka mechaniczna migawka, wymienialne obiektywy, dużo lepsza jakość obrazu od aparatów automatycznych, no i możliwość manualnej kontroli.

Brak możliwości spojrzenia przez obiektyw jest zabiegiem, dzięki któremu udało się zmniejszyć rozmiar aparatu. Po prostu poprzez wyeliminowanie całkiem sporego układu lustrzanego, producentom udało się stworzyć aparaty bardziej kompaktowe.

Jednym z większych problemów może być zdecydowanie, który aparat wybrać z tego względu, że każdy producent wprowadził swoje własne obiektywy, które nie są ze sobą kompatybilne: Samsung NX10 używa systemu montażu obiektywu NX, a Sony NEX używa nowego systemu montażu zwanego E-Mount, inne firmy zaś korzystają ze swoich opatentowanych systemów. Również fakt, iż jest to raczej nowy produkt na rynku sprawia, że nie ma zbyt wielu obiektywów do wyboru. Są oczywiście dostępne przejściówki pozwalające na używanie pełnowymiarowych obiektywów do lustrzane, ale niestety ich wielką wadą jest cena (często setki złotych).

Mega zoom (kompaktowe aparaty z niewymiennym obiektywem o dużym zbliżeniu)

Poradnik: jak kupić aparat cyfrowy

Canon PowerShot SX20 IS

Plusy: Bardzo duży zasięg zoom; możliwość wykonania ustawień ręcznie; bardzo dobra stabilizacja obrazu; lepsze obiektywy niż w normalnych aparatach kompaktowych.

Minusy: Obszerniejsze niż standardowe aparaty kompaktowe; dosyć drogie; niewiele mniejsze niż aparaty ze zmiennymi obiektywami.

Aparaty typu mega zoom nie są tak wszechstronne, jak kompaktowe aparaty o zmiennych obiektywach, ale najczęściej są to najbardziej uniwersalne z aparatów o jednym niezmiennym obiektywie. Nazywa się je "mega zoomami" z tego powodu, że wartość przybliżeń, które można wykonać za ich pomocą to pomiędzy 20x do 30x, co skutkuje tym, że często da się nimi wykonać fotografie szeroko kątowe czy nawet takie, jak za pomocą teleobiektywu.

Najczęściej oferują możliwość ręcznego kontrolowania przesłony i migawki, jak również stabilizują obraz, aby zdjęcia z dużych odległości nie były rozmazane. Dzięki wszechstronności ich obiektywów są to dobre aparaty do wykonywania zdjęć krajobrazów (fotografie szeroko płaszczyznowe), zdjęć sportowych (możesz siedzieć na widowni i w dalszym ciągu wykonywać dobre fotografie na zbliżeniu) oraz fotografii przyrodniczej (bo nie najlepszym pomysłem jest być blisko na przykład niedźwiedzia).

Pomimo, że aparaty typu mega zoom są mniejsze niż lustrzanki, to są mniej więcej zbliżonej wielkości do aparatów o wymienialnych obiektywach, i nie zmieszczą się do kieszeni, czy małej torebki. Prawdopodobnie będziesz potrzebował specjalnego futerału, który trzeba będzie ze sobą nosić.

Mega zoom kieszonkowy (kompaktowy aparat o dużych możliwościach zbliżenia)

Poradnik: jak kupić aparat cyfrowy

Casio Exilim EX-H10

Plusy: Bardzo duży zoom optyczny jak na aparat kieszonkowy; przenośny i wygodny; zazwyczaj posiada dobry system stabilizacji obrazu; wiele z nich ma możliwość ręcznego ustawiania.

Minusy: Niektóre bywają masywne; droższe niż klasyczne aparaty kompaktowe; niektóre nie mają możliwości regulacji ręcznej.

Jeżeli pociągają Cię możliwości wynikające z posiadania dużego zooma, ale chcesz mieć aparat, który jest również kieszonkowy to właśnie ten rodzaj aparatu jest najlepszą opcją dla Ciebie. Te kompaktowe urządzenia wyposażone są najczęściej w zoom dziesięcio-, piętnastokrotny, i pomimo że są dużo mniejsze od lustrzanek, czy mega zoomów to często nie są na tyle małe, żeby przenosić je po prostu w kieszeni. Jednak kieszeń w kurtce, czy torebka powinny wystarczyć.

Mimo iż wiele z tych kieszonkowych aparatów posiada ręczną regulację przesłony czy migawki, to niektóre z nich nie posiadają takiej opcji. Przed zakupem najlepiej sprawdzić specyfikacje i zobaczyć czy zawierają interesujące nas cechy. Tego typu aparaty najczęściej posiadają bardzo dobrą stabilizacje obrazu, aby wspomóc fotografowanie na duże odległości.

Zaawansowane aparaty kompaktowe (aparaty kompaktowe z kontrolą manualna)

Poradnik: jak kupić aparat cyfrowy

Canon PowerShot S90

Plusy: Lepsza jakość obrazu niż w większości aparatów z niewymiennym obiektywem; manualna kontrola nad przesłoną i szybkością migawki; dobry wybór jako aparat drugorzędny dla posiadaczy lustrzanek; dobre narzędzie do nauczenia się obsługi aparatu dla nowicjuszy.

Minusy: Droższe niż podstawowe aparaty kompaktowe; bywają bardziej skomplikowane w obsłudze od kompaktowych; mniejszy zoom optyczny niż we wcześniejszych przykładach.

Przykłady: Canon PowerShot S90; Canon PowerShot G11

Nie wszystkie aparaty kompaktowe mogą konkurować z możliwościami cyfrowej lustrzanki, ale te zaawansowane często świetnie sprawują się jako aparat drugorzędny, bardziej przenośny dla profesjonalisty. Tego typu aparaty oferują możliwość ręcznego ustawienia przesłony, migawki oraz ISO, dzięki czemu możesz uzyskać lepszy efekt granulacji niż normalnym aparatem kompaktowym.

Pomimo że nie ma tu mowy o zoomie optycznym osiąganym przez aparaty wymienione wcześniej; to często tutaj właśnie jakość obrazu bywa lepsza, pozbawiona zakłóceń wywoływanych przez obiektywy o dużym zoomie optycznym. Aparaty te mają często szerszą przesłonę, co pozwala Ci na uzyskanie większej głębi na swoich zdjęciach, jak również większe prędkości migawki.

Podstawowe aparaty kompaktowe

Poradnik: jak kupić aparat cyfrowy

Sony Cyber-shot DSC-TX9

Plusy: Bardzo łatwe w użyciu; niedrogie; wystarczająco niewielkich rozmiarów by zmieścić się w kieszeni; zazwyczaj wyposażone w dużą ilość ustawień do wyboru w formie scen.

Minusy: Zazwyczaj pozbawione możliwości ręcznej regulacji; jakość zdjęć jest zazwyczaj przeciętna, szczególnie w słabym świetle; zawyżona ilość megapikseli.

Zwyczajny aparat kompaktowy jest świetnym wyborem dla osób chcących mieć aparat cały czas przy sobie; większość z nich jest nawet wyposażona w możliwość nagrywania wideo w HD 720p. Automatyka, w którą wyposaża się tego typu aparaty robi się coraz lepsza, co skutkuje tym, że aparaty wykonują praktycznie wszystko samoczynnie. Nie masz możliwości ręcznego kontrolowania zdjęcia, ale wybór pomiędzy scenami czy też automatyczne ustawienia trybu zazwyczaj ustawiają aparat tak, że zdjęcie wychodzi satysfakcjonujące.

Tego typu aparaty posiadają małe analizatory obrazu, więc nie wpadnij w pułapkę kupowania taniego aparatu z bardzo dużą ilością megapikseli. Większa ilość megapikseli na matrycy przy małych analizatorach skutkuje tym, że obraz wychodzi ze zniekształceniami, szczególnie w przypadku fotografowania z podwyższonym ISO.

Pomimo, że nie dostajemy tu do dyspozycji takiego zbliżenia, jak w droższych aparatach, to w tych dobrych otrzymujemy możliwość fotografowania szeroko kątowego (idealnie w okolicach 28mm). Ten dodatek daje nam to, że możemy fotografować zdjęcia grupowe, wykonywać portrety "na długość ręki" i robić całkiem niezłe zdjęcia widokowe.

Wzmacniane aparaty kompaktowe

Poradnik: jak kupić aparat cyfrowy

Olympus mju Tough 6010

Plusy: Odporne na upadki, wodę, mróz i piasek.

Minusy: Zazwyczaj zawierają mniej opcji niż zwykłe aparaty kompaktowe; czasami jakość obrazu jest poniżej średniej.

Są to aparaty fotograficzne dla wielbicieli sportów ekstremalnych, alpinistów, nurków, albo po prostu ludzi wybitnie niezręcznych. Całkiem sporo takich, które są odporne na warunki atmosferyczne, czy upadki, jest dostępnych na rynku i są one świetne do robienia zdjęć rybom pod wodą itp.

Biorąc pod uwagę to, jak wyglądają, nie są to aparaty, które rozważa się do kupna na pierwszym miejscu. Jakość obrazu również może sprawić zawód i mają słabą optykę, ale odporność na wszelkie możliwe wypadki losowe bywa czasem zaletą, która wychodzi ponad wady.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: