Poradnik: jak kupić telefon komórkowy

Dzisiejsze telefony komórkowe pozwalają na wysyłanie i odbieranie e-maili i SMSów, przeglądanie Internetu, odtwarzanie muzyki i wideo czy korzystanie z podręcznej nawigacji. Przedarcie się przez morze planów taryfowych czy samych aparatów telefonicznych bywa trudne. Z tego powodu postanowiliśmy udostępnić krótki poradnik, który pomaga odpowiedzieć na pytanie jak kupić telefon komórkowy. Część pierwsza poświęcona jest podstawowej specyfikacji technicznej telefonów komórkowych.


Telefony komórkowe są czymś więcej, niż tylko wygodnym narzędziem służącym do komunikacji: pozwalają na sprawdzenie e-maili, synchronizację z kalendarzem z Twojego PC, przeglądanie Internetu, robienie zdjęć, kręcenie wideo, wysyłanie wiadomości tekstowych, słuchanie muzyki, czy granie w gry oraz edycję i przeglądanie dokumentów. Jednak wybór telefonu komórkowego i właściwego planu taryfowego wymaga od nas chodzenia po sklepach i salonach operatorów sieci komórkowych.

Wybór telefonu może zależeć od wyboru operatora sieci komórkowej. Jeżeli szukasz głównie odpowiedniej taryfy, musisz najpierw sprawdzić jaki jest zasięg sieci w Twojej okolicy, a dopiero potem wybierać telefon komórkowy z tych, które oferowane są przez wybranego operatora. Z niewielkimi wyjątkami, większość telefonów komórkowych działa tylko u jednego operatora. Zazwyczaj konkretne modele telefonów komórkowych oferowane są przez konkretnego operatora z tzw. wyłącznością, zatem sieci zakładają na swoje telefony sim lock, dzięki któremu nie możesz użyć karty sim z innej sieci.

Trzecia generacja technologii komunikacji komórkowej, zwyczajowo zwana 3G, jest już szeroko rozpowszechniona. W założeniu ma ona przyspieszać działanie transferu danych do 2 megabitów na sekundę z wcześniejszego i bardziej rozpowszechnionego transferu danych (19,2 kilobitów na sekundę). Jak zatem widać aparaty wykorzystujące tę technologię są dużo bardziej przydatne osobom, które chcą korzystać z poczty e-mail, wiadomości tekstowych czy Internetu generalnie z poziomu telefonu komórkowego.

Mimo że dostępność technologii 3G wzrosła, to w dalszym ciągu mamy do dyspozycji, że się tak wyrażę, wór z mieszaniną możliwości poza większymi miastami, zresztą tak naprawdę w miastach również. Zasięg i działanie przesyłu danych wacha się od standardów EvDO, HDSPA czy EDGE. Na naszych łamach ukaże się niedługo oddzielny artykuł o wszystkich rodzajach łącz w Polsce, jak również planach taryfowych dla firm i osób prywatnych.

Kluczowe cechy telefonów komórkowych

Poradnik: jak kupić telefon komórkowy

Nokia 7020

Standard bezprzewodowy: Najbardziej na różnice w tego typu standardach narażeni są ludzi podróżujący po świecie. Większość światowych sieci komórkowych operuje w standardzie GSM (Global System for Mobile communications). Jednakże na przykład w USA operuje się w wielu standardach w dodatku do GSM. Operatorzy amerykańscy operują na CDMA (Code Division Multiple Access), TDMA (Time Division Multiple Access), iDEN (Integrated Digital Enhanced Network), GPRS (General Packet Radio Service), EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution) oraz/lub EvDO (Evolution Data Optimized). Oczywiście część powyżej wymienionych standardów znajdziemy i w Europie. Generalnie trzeba się rozeznać u operatora, jakie standardy wymiany danych oferuje telefon i zastanowić się czy będąc w podróży, nie będziemy potrzebować jakichś konkretnych.

Częstotliwość: Im więcej częstotliwości obsługuje telefon komórkowy, tym więcej ich odbiera. Czterozakresowe telefony komórkowe, jak sama nazwa wskazuje, operują we wszystkich czterech częstotliwościach. Teoretycznie, oferują lepszy zasięg niż trzy zakresowe, bądź dwuzakresowe telefony komórkowe. Te tak zwane telefony "światowe" są kompatybilne z wszystkimi częstotliwościami GSM - 850 MHz (występująca w USA), 900 MHz (występująca w Europie), 1800 MHz (występująca w Azji), oraz 1900 MHz (również dostępna w Stanach Zjednoczonych).

Wi-Fi: Telefon komórkowy, który może podłączyć się do Internetu przez hot spoty Wi-Fi daje możliwość przemierzania Internetu ze zwielokrotnioną prędkością. Nawet jeżeli Twój telefon operuje w standardach 3G, możesz również chcieć Wi-Fi, ponieważ tego typu łącza mają tendencje do bycia dużo szybszymi od normalnych połączeń komórkowych. Może być również tańsze w użytkowaniu, jako że nawigacja po przestrzeni Internetu za pomocą Wi-Fi nie wymaga wsparcia Twojego operatora komórkowego.

Poradnik: jak kupić telefon komórkowy

Nokia E72

Wygląd: Możesz wybrać pomiędzy telefonami rozsuwanymi, z klapką, z ekranem dotykowym, z ekranem dotykowym i klawiaturą qwerty i w zasadzie co tylko sobie wymarzysz. Warto zauważyć, że część telefonów z klapką, nazwijmy to, z niższej półki nie ma dodatkowego wyświetlacza LCD na obudowie, pozwalającego na sprawdzenie, która jest godzina, czy kto aktualnie do nas dzwoni. Jeżeli jednak będziesz chciał telefon bez części ruchomych, warto sprawdzić jak działa blokowanie klawiszy, czy też ekranu, dzięki czemu unikniemy problemów związanych z samoczynnym wykręcaniem się numeru.

Niezależnie od typu telefonu, który sobie wybierzesz, najlepiej sprawdź jak leży w ręce, pod kątem ergonomii. Czy wygodnie trzyma się go przy uchu, czy dobrze słyszysz rozmówce w słuchawce? Czy dasz radę obsługiwać go jedną ręką?

Rozmiar i waga: Jedna z cech czyniących telefon komórkowy łatwym w obsłudze jest jego rozmiar. Telefony generalnie mają coraz mniejsze rozmiary, aczkolwiek zostają jeszcze smartphone’y. Sprawdź, czy taki telefon, jeżeli właśnie na niego padł Twój wybór, jest wystarczająco "przenośny", czy na przykład mieści się w kieszeni spodni.