Poradnik: jak kupić telewizor projekcyjny


Duży wyświetlacz

Zobacz też:

Testy telewizorów

Wiele telewizorów z ekranami o przekątnej większej niż 42 cale wykorzystuje założenia technologii projekcyjnej. Oznacza to, że obraz generowany wewnątrz przenoszony jest na wewnętrzną część przezroczystego ekranu za pomocą wielu soczewek i luster. Oryginalnie wszystkie używały kineskopów, aby tworzyć obraz. Chociaż ta technologia działa całkiem nieźle, to chłodzenie takiego układu jest naprawdę wymagające i wymaga sporej wielkości obszaru.

Wraz ze wzrostem rozmiaru ekranów i samych telewizorów rozpoczęła się migracja do nowego, szerszego formatu wyświetlania obrazu, czyli 16:9 (który oznacza stosunek szerokości do wysokości), a projekty bazujące na technologii CRT zaczęły ustępować miejsca nowym technologiom, które oferowały podobne lub nawet lepsze osiągnięcia w lżejszej i bardziej kompaktowej formie.

Poradnik: jak kupić telewizor projekcyjny

Jak kupić telewizor projekcyjny - Mitsubishi WD-65831 65" DLP

Niezależnie od wykorzystanej technologii wszystkie dzisiejsze telewizory projekcyjne są wyświetlaczami wysokiej rozdzielczości, które pozwalają w pełni czerpać korzyści z cyfrowej jakości transmisji oraz nagrań wysokiej jakości. Tak zwane HDTV dostarcza panoramiczny obraz z czystością obrazu i detalami zdecydowanie lepszymi od konwencjonalnej telewizji. Wbudowane tunery HD są obecnie standardem, a większość zestawów posiada również wbudowane tunery dla standardowych transmisji analogowych oraz telewizji kablowej. Możliwość odbierania niezaszyfrowanej cyfrowej telewizji kablowej bez specjalnej klasy odbiornika stała się niemal powszechną cechą.

Zestawy DLP

Projektory wykorzystujące cyfrowe przetwarzanie światła to klasa wyświetlaczy opracowanych przez Texas Instruments, które wykorzystują specjalny chip DMD (Digital Micromirror Device), który jest produkowany przy użyciu technik identycznych z produkcją półprzewodników. Jego sposób działania może się wydać niedorzeczny - tysiące mikroskopijnie małych luster porusza się pod kontrolą mikroprocesora - ale jest spektakularnie skuteczny. Jak w przypadku zestawów LCD, tak samo i tutaj źródłem światła jest wymienialna przez użytkownika lampa o wysokiej mocy, która może wytrzymać nawet kilka lat przy normalnym użyciu.

Niektóre modele korzystają z oświetlenia LED w celu szybszego włączania, wydłużenia żywotności i lepszej jakości wyświetlanych kolorów. Prawdę mówiąc, to telewizory projekcyjne typu DLP i DLC są bardzo podobne w niemal każdym aspekcie ich fizycznej konstrukcji, uwzględniając takie cechy jak waga czy głębokość, która jest istotnym elementem każdego telewizora projekcyjnego. Rozmiar przekątnej ekranu zawiera się w zakresie od 46 do 73 cali, a ceny rozpoczynają się już od 1200 dolarów, a kończą w okolicach 6000 dolarów. Jednak naprawdę niewiele można zakupić za cenę 3500 dolarów.

Podobnie jak zestawy oparte o LCD, tak samo projektory DLP nie wypalają się ani nie tracą jasności z czasem. Ich możliwość wyświetlania czarnych i szarych kolorów jest dobra i bliska jakości CRT. Niewielka grupa ludzi jest czasem w stanie dostrzec ulotnie separację kolorów (efekt tęczy) na poruszających się obiektach, kiedy szybko poruszą głową lub oczami, ale dla większości nie jest to problem. Projektory wykorzystujący LED jako źródła światła, zamiast zwykłej białej lampy wraz z kolorowym kołem do generacji kolorów przy użyciu pojedynczego DMD, są odporne na ten efekt). Wszystkie obecnie produkowane telewizory projekcyjne w systemie DLP są panoramicznymi wyświetlaczami, które oferują rozdzielczość 1280 na 720 pikseli (720p) lub 1920 na 1080 pikseli (1080p).

Zestawy LCD

Najstarszym typem alternatywy w wyświetlaniu obrazu w telewizorach projekcyjnych są wyświetlacze ciekłokrystaliczne (liquid-crystal display), zwane też po prostu LCD. Kilku producentów używa teraz małych paneli LCD i lamp wysokiej mocy, aby stworzyć lekki, a zarazem wysokiej jakości obraz na telewizorach projekcyjnych. Nawet w przypadku przekątnej rzędu 61 cali taki sprzęt nie będzie głębszy niż 20 cali i będzie ważyć mniej niż 40 kilogramów. A co najważniejsze: w przypadku zestawu bazującego na LCD nie jesteś zmuszony do stawiania go bezpośrednio na ziemi, ponieważ półki spisują się do nich całkiem dobrze. Zakres przekątnych w tego typu sprzęcie rozpoczyna się na 37 calach, a kończy na 61 calach. Ceny wahają się od 1000 do 2500 dolarów.

Wyświetlacze LCD nie są podatne na wypalanie i nie tracą jasności stopniowo podczas używania, jak ma to miejsce w przypadku wyświetlaczy CRT. Z drugiej strony gorzej idzie im wyświetlanie głębokiej czerni oraz poszczególnych odcieni ciemnej szarości, co sprawia, że zestawy oparte o LCD zdają się wyprane z kolorów w porównaniu do CRT. Producenci ciężko pracowali i nadal pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zredukować te słabości, więc najlepsze i najnowsze wyświetlacze LCD nie powinny być od razu przekreślane ze względu na przeszłość całej technologii. Wszystkie telewizory projekcyjne bazujące na technologii LCD są wyświetlaczami panoramicznymi, które zazwyczaj korzystają z jednej z dwóch rozdzielczości: 1280 na 720 pikseli (720p) lub 1920 na 1080 pikseli (1080p).

Zestawy LCoS

Poradnik: jak kupić telewizor projekcyjny

Jak kupić telewizor projekcyjny - Mitsubishi Diamond WD-73835 73" DLP

Technologia z zastosowaniem ciekłych kryształów na krzemie (liquid crystal on silicon), czyli LCoS (znana również jako D-ILA czy SXRD, jako odpowiednio direct-drive image light amplifier oraz silicon x-tal reflective display) jest jednym z typów technologii wykorzystujących wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Ale w przeciwieństwie do standardowych, przepuszczalnych paneli LCD, moduły LCoS odblaskowego podłoża krzemowego, żeby światło odbijało się od nich, a nie przez nie przechodziło. Podobnie jak systemy DLP czy LCD, tak i LCoS pozwalają na produkcję wąskich, lekkich maszyn wysokiej jakości. Dużą zaletą tej technologii jest możliwość ciasnego upakowania pikseli, przez co obraz staje się gładszy na naprawdę dużych wyświetlaczach. Dostępne rozmiary przekątnych rozpoczynają się od 50 cali, a kończą w okolicach 70 cali. W przypadku wyboru tego typu telewizora projekcyjnego należy się liczyć z wydatkiem rzędu od 2300 do nawet 6000 dolarów.

Obecnie plusy zestawów LCoS są podobne do tych, które oferują modele oparte na DLP, chociaż lepsze modele mogą dostarczyć nawet lepszych wrażeń z wyświetlania czerni czy ciemnych odcieni szarości. Dodatkowo obecnie stosuje się technologię, w które występują trzy główne kontrolery (po jednym dla każdego z podstawowych kolorów), co pozwala wyeliminować efekt tęczy, którego mogą doświadczać użytkownicy standardowych modeli DLP. Wszystkie obecnie produkowane modele oparte o technologię LCoS korzystają z rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli (1080p).