Poradnik: jak kupić telewizor projekcyjny


Wyjaśnienie specyfikacji

Zobacz też:

Testy telewizorów

Przeminęły już bezpowrotnie dni, w których wystarczyło, że wiedziałeś, jak duży ma być telewizor, spojrzałeś na kilka zestawów i wybrałeś ten, który miał najlepszy obraz i jednocześnie pasował do Twoich założeń budżetowych. Prawdziwa eksplozja różnych opcji dosłownie zaśmieciła wszystkie powierzchnie sklepowe z liczbami, funkcjami i terminologią, która czasami wpędza w zakłopotanie ekspertów. Postanowiliśmy więc przygotować spis podstawowych funkcji i możliwości, które mogą pomóc w odnalezieniu się wśród cyfr i danych. I nie zapominaj, że nie zawsze, w przypadku obrazu i dźwięku, fakt, że coś ma obok siebie cyfry, ma jakieś znaczenie.

Podzieliliśmy specyfikacje na trzy kategorie: ważne, raczej ważne i mniej istotne.

Ważne: format wyświetlania obrazu (Aspect Ratio)

Poradnik: jak kupić telewizor projekcyjny

Jak kupić telewizor projekcyjny - Mitsubishi WD-73927 73" DLP

Format wyświetlania obrazu opisuje stosunek szerokości ekranu do jego wysokości. Starszego typu modele posiadały format obrazu 4:3, podczas gdy nowsze modele wykorzystują szerszy, czyli 16:9. Obraz panoramiczny jest niewątpliwą zaletą. Przykładowo: HDTV wykorzystuje obraz panoramiczny. Również większość filmów odtwarzanych z DVD pozwala na cieszenie się lepszym obrazem, ponieważ niemal każdy film wyprodukowany w ciągu ostatnich kilkunastu lat posiada format 1,85:1 (co jest bliskie standardowi 16:9, dla którego optymalną wartością jest 1,78:1) lub 2,35:1 (co jest nawet szerszym formatem niż 16:9).

Raczej ważne: rozdzielczość

Dla wyświetlaczy CRT rozdzielczość jest zazwyczaj określana przez standard i format nadawanych sygnałów telewizyjnych, jak na przykład 480i, 720p, 1080i i tak dalej. Formaty 720p oraz 1080i są formatami wysokiej rozdzielczości. Wyświetlacze inne od CRT, jak na przykład LCD i DLP bazują na stałej tablicy pikselowej, co oznacza, że mają rzędy i kolumny niezależnych elementów obrazu, które włączają i wyłączają konieczne wzory światła, co przekłada się na obraz wyświetlany. Rozdzielczość jest zazwyczaj określona przez liczbę pikseli w kolumnach oraz liczbę pikseli w rzędach - na przykład 640 na 480 czy 1280 na 720.

Szczegółowość postrzeganego obrazu zależy głównie od rozdzielczości wyświetlacza. Uogólniając: wyświetlacz uznawany jest za wysokiej rozdzielczości, kiedy jest panoramiczny i posiada liczbę wyświetlanych pikseli zbliżoną do jednego miliona. Oznacza to, że rozdzielczości jak 1920 na 1080 (1080i lub 1080p), 1280 na 720 (720p) oraz 1366 na 768 są przykładami rozdzielczości wysokiej jakości. Małe różnice nie są zazwyczaj istotne, prawdopodobnie nie zobaczysz ich wiele, o ile dostrzeżesz jakiekolwiek, pomiędzy tymi trzema wymienionymi rozdzielczościami, jeśli będziesz siedzieć blisko dużego wyświetlacza (powiedzmy, że mniej niż 3 metry od 50-calowego wyświetlacza). Dlatego też uznaliśmy, że ta cecha specyfikacji jest raczej ważna, a nie ważna. Ponieważ wszystkie obecnie produkowane telewizory projekcyjne są modelami wysokiej rozdzielczości i jakość, to wyświetlana rozdzielczość nie będzie dużą różnicą między nimi.

Ważne: wejścia wideo

Liczba oraz typ dostępnych połączeń wideo określa, z jakiś źródeł będziesz mógł pobierać obraz dla wyświetlacza.

Wejście kompozytowe wideo: Ten typ wejścia ma co prawda najniższą jakość, ale największą kompatybilność. Każde urządzeni, które posiada wyjścia wideo będzie zawierać wśród nich wyjście kompozytowe. Połączenie dokonywane jest za pomocą pojedynczego, 75-omowego kabla koncentrycznego pomiędzy dwoma złączami RCA.

S-Video: S-Video oferuje lepszą jakość od zwykłego złącza kompozytowego i znajdzie się na większości dostępnych obecnie źródeł obrazu, poza standardowymi magnetowidami kasetowymi. Połączenie dokonywane jest przez poprzez specjalny kabel z wielopinową wtyczką.

Wejście typu Component: Jest to opcja o wysokiej jakości, która umożliwia podłączenie kabla HDTV, niektórych odbiorników satelitarnych oraz specyficznych odtwarzaczy płyt DVD. Wymaga trzech 75-omowych kabli koncentrycznych tego samego typu, jak te używane przy wejściu kompozytowym.

VGA: Z angielskiego Video Graphics Array, czyli jeden ze standardów używanych w komputerach osobistych. Jest to wysokiej jakości złącze analogowe RGB (Red, Green, Blue), czasami zastępowane przez standard RGB+H/V i używane do połączenia z komputerami.

DVI: Jest to jedno z najwyższej jakości wejść. Digital Visual Interface jest cyfrowym połączeniem, które można wykorzystać do połączenia z komputerami i urządzeniami posiadającymi wyjścia HDMI. Wymaga specjalnego kabla z wielopinowymi końcówkami. Niektóre telewizory z wejściem DVI mogą pracować tylko i wyłącznie z komputerami, więc uważaj na to i sprawdzaj, czy będziesz mógł skorzystać z podłączenia źródła HDTV, jeśli planujesz podłączenie kablówki HD, HD DVD lub odtwarzacza Blu-ray. Kolejną rzeczą, którą musisz sprawdzić, żeby mieć gwarancję kompatybilności z HDTV, jest zgodność z systemem HDCP (High-bandwith Digital Content Protection).

HDMI: Kolejny typ przyłączenia najwyższej jakości, High-Definition Multimedia Interface (czyli multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości), jest tak naprawdę złączem DVI z dodaną możliwością przesyłu dźwięku i często posiada wbudowany protokół HDCP. Może być wykorzystany do połączenia z urządzeniami z wejściami DVI poprzez wykorzystanie odpowiednich typów kabli-adapterów. Ten typ połączenia jest udostępniany na niemal wszystkich obecnie dostępnych odbiornikach telewizji satelitarnej wysokiej rozdzielczości, urządzeniach dostępowych kablówki HD i konwerterach do odtwarzaczy DVD (które umożliwiają konwersję obrazu na 720p, 1080i lub 1080p ze standardowego odtwarzacza DVD). Jest to również standardowy konektor wideo dla odtwarzaczy HD DVD oraz Blu-ray. Dokładna wersja portu HDMI (na przykład 1.1 lub 1.3) nie ma większego znaczenia w przypadkach zestawów telewizyjnych. Jeśli planujesz dołożenie odtwarzacza HD DVD lub Blu-ray, to pożądanym, ale niekoniecznym, jest, aby wejście HDMI wykorzystane w telewizorze było zdolne do akceptowania sygnałów w rozdzielczości 1080p (większość obecnie stosowanych jest).

Ważne: kąty widzenia

Z powodu natury ich wyświetlaczy i ekranów, telewizory projekcyjne mają tendencję do utraty jasności obrazu, jeśli zmienisz miejsce z położenia dokładnie na wprost nich. Efekt jest zdecydowanie bardziej widoczny w pionie, niż w poziomie, ale ponieważ zazwyczaj ogląda się telewizję na tej samej wysokości przez niemal cały czas, to blaknięcie kolorów w pionie jest mniej istotne. Jak bardzo ważne są kąty widzenia poziomego zależy od ustawienia telewizora i miejsca, w którym chcesz go oglądać. Ale pamiętaj, że im bliżej 180 stopni jest wybrany przez Ciebie zestaw tym lepiej. I chociaż kąt oglądania może być podany orientacyjnie w instrukcji lub opisie technicznym danego modelu, to nic nie zastąpi sprawdzenia go na własne oczy.

Raczej ważne: wbudowane tunery

Możesz spodziewać się, że każdy telewizor projekcyjny będzie posiadać wbudowany tuner dla konwencjonalnej transmisji analogowej, odbiornik telewizji kablowej oraz telewizji wysokiej rozdzielczości. I niemal zawsze będzie również posiadać wbudowany tuner dla cyfrowej telewizji kablowej. Mimo, że istnieje standard tunerów obsługujących zakłócane programy kodowane (jak na przykład HBO), to jedynie kilka zestawów je wspiera, więc upewnij się, co dokładnie kupujesz. Jeśli chcesz i potrzebujesz tej możliwości, upewnij się, że kupowany model posiada gniazdo CableCard, a dostawca sieci kablowej może wyposażyć Cię w niezbędną kartę identyfikacji elektronicznej. Telewizja typu pay-per-view i telewizja satelitarna wymagają obecnie osobnych dekoderów.

Mniej istotne: typ filtra sygnału

Filtry sygnału niezbędne są w telewizji analogowej, aby oddzielić informacje o kolorze i podświetleniu bez utraty zbyt dużej ilości detali, ale nie są wykorzystywane w HDTV. Rozważ filtr sygnału, tylko jeśli korzystasz z odbiornika telewizji analogowej lub jakiś z sygnałów przesyłany jest przez kompozytowe złącze wideo. Dla pozostałych typów połączeń jest to nieistotny parametr. Należy też wspomnieć, że stosowane dzisiaj w telewizorach projekcyjnych filtry są zazwyczaj bardzo dobre.