Poradnik: jak kupić telewizor projekcyjny


Porady zakupowe dla kupujących telewizory projekcyjne

Zobacz też:

Testy telewizorów

Gotowy do zakupu? Mamy dla Ciebie kilka kluczowych punktów, które powinieneś rozważyć, nim zdecydujesz się na ten duży zakup.

Poradnik: jak kupić telewizor projekcyjny

Jak kupić telewizor projekcyjny - JVC HD-Z70RF7 70”

Dokonaj pomiarów: niektóre z telewizorów projekcyjnych mają naprawdę pokaźne rozmiary. Nie tylko ważne jest, aby nowy zakup pasował w miejsce, w którym chcesz go umieścić, ale również, żeby można było swobodnie przenieść go korytarzami, drzwiami i klatką schodową, aż do miejsca przeznaczenia.

Pomyśl nad HDMI: Jeśli to tylko możliwe, to powinieneś mieć w swoim modelu przynajmniej jeden port HDMI, a optymalnym wyjściem byłyby dwa lub nawet trzy złącza HDMI. Zapewni to pełną kompatybilność i maksymalną wydajność podczas korzystania z HDTV z takich źródeł, jak odbiorniki satelitarne HD, cyfrowe dekodery telewizji kablowej HD czy odtwarzacz HD DVD lub Blu-ray.

Porównaj wyświetlacze używające różnych materiałów: Prawie każdy obecny zestaw telewizji projekcyjnej będzie obsługiwać sygnały HDTV oraz DVD dobrze, ale przeciętne sygnały satelitarne czy z kablówki mogą stanowić problem. Nie podejmuj decyzji bazując jedynie na zdjęciach z niejasnych źródeł.

Poszukaj dobrej czerni: Kiedy idziesz do sklepu, weź ze sobą płytę DVD z filmem z dużą ilością scen na ciemnym tle lub w nocy. Użyj jej, żeby sprawdzić, jak dobre jest wyświetlanie czerni na danym modelu i zdolność odtworzenia detali w bliskim czerni obrazie.

Idź na spacer: Oczywiście wokół wybranego modelu telewizora projekcyjnego. Jak wygląda obraz i czy zachowuje swoją jakość, kiedy zmieniasz położenie z centrum ekranu na jego boki? Pamiętaj też, żeby podczas porównania obrazu na dwóch różnych modelach patrzeć na nie z możliwie zbliżonego do siebie kąta pionowego. Jeśli jeden z wyświetlaczy jest w sporej odległości nad lub pod Twoimi oczami, to obraz prawie zawsze będzie ciemny i wyblakły.

Zapoznaj się z pilotem: Dobry pilot może być Twoim najlepszym przyjacielem, podczas gdy zły będzie największym wrogiem. No dobrze, może trochę wyolbrzymiam, ale rozumiesz, o co mi chodzi. Czy ma podświetlenie lub świecące w ciemności przyciski, aby pomóc w zobaczeniu, co robisz, kiedy światła są przygaszone? Czy łatwo jest odnaleźć najczęściej używane przyciski?

Sprawdź ustawienia wideo: Teraz, kiedy już masz pilota, wejdź menu odpowiedzialnego za wyświetlanie i przyjrzyj się ustawieniom. Jeśli uważałeś, że początkowo obraz nie był za dobrej (lub był zbyt dobrej) jakości podczas pierwszego spojrzenia, wypróbuj ustawienia pośrednie dla kontrastu, jasności, koloru, ocieni i ostrości. Nie będzie to pewnie optymalne, ale są szanse, że będzie wyglądać bardziej, jak to, czego szukałeś od początku. Dobry wyświetlacz może bardzo łatwo prezentować dużo gorszy wygląd od wyświetlacza niższej jakości, jeśli został on źle ustawiony. Powtarzaj swoje testy bazując na różnych źródłach, włączając w to słabo oświetlony film, jeśli jest to potrzebne.