Poradnik: jak skonfigurować kartę graficzną do gier

Jak korzystać z panelu kontrolnego w grze

Większość nowoczesnych gier PC oferuje bogactwo graficznych opcji. Jako przykład niech nam posłuży gra S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat ponieważ posiada ona ustawienia, które pozwolą na spożytkowanie możliwości kart obsługujących biblioteki DirectX 11.

Oczywiście jeżeli nie posiadasz karty wspierającej DirectX 11 nie będziesz mógł skorzystać z niektórych rozwiązań takich jak Tesselacja, która polega na dzieleniu tworzących obraz 3D wielokątów na mniejsze elementy (trójkąty). Dzięki temu narzędziu możliwe jest uzyskanie w grze znacznie większej szczegółowości.

Zobacz również:

  • Nvidia GeForce RTX 3060 vs. RTX 3060 Ti: Którą kartę graficzną kupić?
  • Najlepsze procesory do gier 2022 [RANKING]
  • Radeon RX 6500 XT: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o nowej karcie AMD

Każde dodatkowe ustawienie, które włączysz lub "podkręcisz" może odcisnąć swoje piętno na wydajności. Musisz więc określić, które z nich zapewnią najbardziej korzystny efekt i włączyć najefektywniejsze z nich.

Kluczowe jest abyś pamiętał, że praktycznie zawsze w grach 3D jesteś w ruchu rzadko przystając, aby podziwiać otoczenie. Gry, które dają ci szerokie możliwości ustawień poziomu detali są wspaniałe i pozwalają na eksperymentowanie do woli. Ponieważ panele kontrolne AMD i Nvidii w rzeczywistości nie pozwalają na zmianę ustawień cieniowania lub efektu SSAO (Screen Space Ambient Occlusion) będziesz musiał skorzystać z ustawień dostępnych z poziomu gry, aby zbalansować jakość obrazu i wydajność.

Niestety nie każda gra zaoferuje ci takie możliwości w zakresie ustawień. Wiele tytułów bazujących na silniku Unreal Technology (np. BioShock 2 i Borderlands) nie pozwala na ustawienie Antyaliasingu, jednego z podstawowych rozwiązań wpływających pozytywnie na jakość wyświetlanego obrazu.

Panel kontrolny Nvidii

Jeżeli posiadasz kartę Nvidii otwórz panel kontrolny klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz z rozwijanego menu pozycję Panel kontrolny Nvidia.

Powinieneś skorzystać z tego panelu jeżeli twoja gra nie oferuje odpowiednich wbudowanych ustawień co często dotyczy Antyaliasingu. Panel kontrolny Nvidii oferuje dwa różne ustawienia tego parametru - standardowy Multisampling Antyaliasing i Transparency Antyaliasing (zmniejsza schodkowanie przejrzystych tekstur).

Pomimo tego, że możesz je włączyć oddzielnie nie ma sensu włączać trybu Transparency Antyaliasing jeżeli nie włączyłeś standardowego Antyaliasingu.

Jedną z interesujących opcji w zakładce Antyaliasingu jest tryb "Enhance the application setting" (poprawa ustawień aplikacji), który włącza CSAA dla gier, które wspierają Multisampling Antyaliasing, ale nie posiadają wyraźnych ustawień dla CSAA.

Nvidia pozwala również na ustawianie profili gry. Kliknij na zakładkę "Ustawienia Programu", a zobaczysz rozwijane menu, które pozwala na ustawienie parametrów dla konkretnych programów. Mają one większy priorytet niż ustawienia globalne. Oznacza to, że te drugie będą wykorzystywane we wszystkich aplikacjach, jeśli nie wybrano inaczej w "Ustawieniach Programu".

Rozwiązanie to z pewnością przyda się, gdy gramy w starsze tytuły, które bardzo szybko działają na naszej karcie. Będziemy więc mogli dla nich przygotować dużo bardziej "agresywne" ustawienia.

Panel kontrolny AMD

Poradnik: jak skonfigurować kartę graficzną do gier

Panel kontrolny dla kart graficznych ATI - Catalyst Control Center

Dla kart ATI przygotowany został graficzny panel kontrolny znany jako Catalyst Control Center, który znajdziesz w rozwijanym menu po kliknięciu prawym klawiszem myszy na pulpicie. Uruchamiając go po raz pierwszy będziesz musiał wybrać pomiędzy podstawowym a zaawansowanym panelem. Ten pierwszy jest naprawdę zbyt prosty dla twoich potrzeb, wybierz więc zaawansowany.

Następne co zobaczysz to bezużyteczny ekran, który lepiej wyłącz. Wówczas podczas uruchamiania CCC będziesz widział ostatnią uruchomioną przez siebie stronę.

Catalyst Control Center oferuje system Catalyst AI, który automatycznie optymalizuje ustawienia dla popularnych gier. W rzeczywistości AMD wbudowało profile gier w sterowniki próbując zapewnić graczom maksymalną wydajność przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej możliwej jakości obrazu. Ustawienia te nie zastąpią jednak tych z poziomu gry.

Ponieważ musisz się skupić na obrazie 3D i wydajności wybierz z zakładki ustawień graficznych pozycję 3D. Dzięki niej będziesz miał możliwość zaznaczenia np. wspomnianej wcześniej opcji AI i ustawiając jej poziom sprawdzenia na własne oczy (okno podglądu 3D) jaki ma wpływ na generowany obraz.

System Catalyst AI jest najbardziej przydatny jeżeli posiadasz sprzęt skonfigurowany w trybie CrossFire, ale czasami działa źle w przypadku najnowszych gier. Na przykład w grze Borderlands będziesz mógł zauważyć brakujące tekstury (białe lub szare pola) przy włączonym A.I. w sterownikach Catalyst.

Jeżeli chcesz dokonać ręcznych zmian sprawdź najpierw opcję "Use custom settings (użyj ustawień niestandardowych). Wówczas będziesz mógł przejść do innych zakładek i zmieniać ustawienia wybranego parametru obserwując jego wpływ na obraz automatycznie wyświetlany w oknie podglądu 3D. Na ekranie ustawień Antyaliasingu będziesz miał nawet możliwość wyboru pomiędzy kilkoma różnymi filtrami, które poprawią jakość wygładzania. Generalnie możesz zostawić na domyślnym filtrze BOX, ale spróbuj też poeksperymentować z innymi. Nawet jeżeli zaznaczysz opcję "Użyj ustawień aplikacji" będziesz miał w dalszym ciągu możliwość zmiany filtra.

Opcja AAMode to sposób na polepszenie obrazu dzięki procesowi antyaliasingu przezroczystych tekstur. Ustawienie "Wydajność" daje najsłabszy efekt, natomiast odjechanie suwakiem maksymalnie w stronę "Jakości" największy.

Jeżeli nie masz potrzeby obserwowania podglądu 3D wprowadzanych zmian wybierz opcję "Wszystkie ustawienia" - do twojej dyspozycji zostanie oddane przewijane okno. Generalnie pamiętaj, że lepiej jest użyć ustawień oferowanych przez grę. Z panelu kontrolnego oferowanego przez producenta karty graficznej korzystaj jedynie w przypadku ustawień, które nie są dostępne z jej poziomu.