Poradnik: jak skonfigurować kartę graficzną do gier

Usuwanie problemów

Nieważne, czy używasz ustawień w grze czy też panelu kontrolnym z poziomu Windows - i tak nie unikniesz problemów. Sterowniki graficzne i gry 3D to złożone oprogramowanie i ich współdziałanie często jest nieprzewidywalne. Przyjrzyjmy się kilku typowym problemom i ich rozwiązaniom.

Brak funkcji wsparcia

Wspominaliśmy już wcześniej, że gry korzystające z silnika Unreal Engine często nie wspierają Antyaliasingu. W kilku grach takich jak Borderlands i Mass Effect 2 nie będziesz miał nawet możliwości zastąpienia braku Antyaliasingu w grze za pomocą panelu kontrolnego.

Zobacz również:

Niektóre "sztuczki" są dostępne za pośrednictwem specjalnych narzędzi (takich jak np. RivaTuner), z których wiele niestety nie jest pierwszej młodości. Niekiedy będziesz więc musiał poczekać na uaktualnienie sterowników lub gry, które pozwoli ci na skorzystanie z takich rozwiązań jak Antyaliasing czy Filtrowanie Anizotropowe.

W innych przypadkach, włączenie jednej konkretnej funkcji może przeszkadzać w pracy innej. Na przykład niektóre gry nie chcą działać właściwie z włączonym Antyaliasingiem oraz oświetleniem HDR (High Dynamic Range) pomimo tego, że oba te rozwiązania są dostępne z poziomu ustawień gry. Wypróbuj je i jeżeli stwierdzisz znaczne pogorszenie wydajności lub jakości obrazu wyłącz jedno.

Problem ze sterownikami

Wcześniej wspominaliśmy o tym, że skorzystanie z systemu Catalyst AI może powodować znikanie tekstur w grze Borderlands. Nie jest to rzadkie dla nowych gier, które mogą mieć problemy z istniejącymi już sterownikami kart 3D.

Problemy te mogą się objawiać przekłamaniami obrazu, zawieszaniem gry lub niskim współczynnikiem wyświetlania klatek na sekundę. W takim przypadku jedną z taktyk jest przywrócenie podstawowego poziomu sterowników poprzez wyłączenie zaawansowanych funkcji w grze. Aby uzyskać pomoc w tej materii spróbuj też przeszukać różne fora lub wpisz w wyszukiwarkę tytuł gry i model swojej karty graficznej.

W niektórych przypadkach będziesz musiał poczekać na aktualizację sterowników, aby zagrać w sprawiająca problemy grę. Na szczęście nVidia i AMD starają się wydawać poprawki dla popularnych tytułów.

Inna taktyka, która może wydawać się sprzeczna z intuicją polega na przywróceniu poprzedniej wersji sterowników. Czasami bowiem zdarza się, że przypadkowo w ich nowszej wersji pojawić się mogą problemy z kompatybilnością. Spróbuj więc odinstalować nowe sterowniki i zainstalować poprzednie (powinny one zazwyczaj być jeszcze dostępne na stronie producenta twojej karty).

Błędy w grze

Czasami możesz spotkać się z ukrytymi błędami w grze, które mają wpływ na jakość wyświetlanej grafiki. Trzeba tu jednak wziąć pod uwagę fakt, że twórcy gier PC nie są w stanie przetestować ich dla wszystkich możliwych kombinacji sprzętu.

Na przykład zdarzało się, że funkcja SSAO (screen space ambient occlusion) była dostępna w ustawieniach dla karty jej nie wspierającej. W wyniku jej włączenia mógł się pogorszyć obraz lub zawiesić gra. Czasami jednak, gdy mieliśmy szczęście, nie działo się nic.

Pozostałości sterowników

Generalną zasadą jest, żeby zawsze odinstalowywać istniejące sterowniki przed zainstalowaniem ich nowszej wersji. Jeżeli tego nie zrobisz może się tak zdarzyć, że zostaną w systemie "resztki" starszego sterownika (np. pliki DLL), które będą niezgodne z nowym.

Jeżeli będziesz instalował nowe sterowniki na starsze mogą cię spotkać problemy z zawieszaniem gry i jakością wyświetlanej grafiki. Rozwiązaniem w takim przypadku może być skorzystanie z narzędzia takiego jak np. program Driver Cleaner, którego zadaniem jest pomoc przy usuwaniu zbędnych plików i wpisów w rejestrze systemowym.

Ty rozdajesz karty

Pamiętaj żeby sprawdzić zarówno ustawienia dostępne z poziomu gry jak i te z panelu kontrolnego karty. Kilka zmian wprowadzonych przy ich pomocy może bowiem spowodować, że spędzisz znacznie przyjemniej czas grając w swoją ulubioną grę.