Poradnik: jak skonfigurować kartę graficzną do gier

Jak skonfigurować kartę graficzną? Jak zwiększyć jej wydajność w grach? Jak wycisnąć jak najwięcej z posiadanego sprzętu? Przeczytaj nasz poradnik, skonfiguruj swoją kartę graficzną i graj bez ograniczeń.

Jeżeli uruchamiasz grę po raz pierwszy bez uprzedniego sprawdzenia graficznych ustawień, nie wyciśniesz z karty tego co może ci ona maksymalnie zaoferować. Nieważne czy twój PC posiada kartę zewnętrzną, czy zintegrowaną. Twoje sterowniki wideo oferują panel kontrolny, z którego możesz skorzystać, aby gry wyglądały lepiej. Oczywiście jeżeli wiesz jak to zrobić.

Takie panele kontrolne niestety nie są łatwe w obsłudze. Przez lata AMD i Nvidia poprawiały interfejs użytkownika, ale postęp technologiczny spowodował, że zaczęło pojawić się w nim coraz więcej nowych funkcji.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [27-01-2023]
  • Gdzie kupić AMD Radeon RX 7900 XTX i 7900 XT? 
  • GeForce RTX 3060 - najlepsze oferty i promocje [27.01.2023]

Jeżeli Twój komputer jest na tyle wydajny, aby podczas uruchamiania typowych tytułów 3D wyświetlać obraz z częstotliwością 90 lub 100 klatek na sekundę oznacza to, że zainstalowana w nim karta ma nadmiar mocy, który możesz wykorzystać w celu poprawienia jakości grafiki. Zmuszenie twojej maszyny do wyświetlania powyżej 30 klatek na sekundę (uznajemy to za granice płynności w grze) wraz z równoczesnym wymuszeniem na niej uzyskania przyjemniejszego dla oczu efektu spowoduje, że ogólne wrażenia podczas grania będą znacznie lepsze.

Najtrudniejszą częścią jest zmiana ustawień metodą prób i błędów, aby znaleźć te najlepsze, szczególnie, że każda gra i każdy system różnią się od siebie. Naszym zamiarem jest zaprezentowanie kilku ogólnych wytycznych pomocnych do uzyskania dobrej jakości obrazu idącego w parze z odpowiednią wydajnością.

Zauważ, że wszystkie przytoczone przez nas przykłady dotyczą Windows 7. Powinny one również sprawdzić się pod Vistą. Użytkownicy XP mogą zauważyć jednak różnice, które wynikają z faktu, że nie wszystkie rozwiązania dostępne są w ich systemie.

Praktyczne zasady

Rozpocznij zabawę z panelem kontrolnym w grze

Ustawienia dostępne z poziomu gry są często bardziej zoptymalizowane niż ustawienia globalne udostępniane przez panele kontrolne AMD lub Nvidii. Na przykład, jeżeli w grze masz możliwość ustawiania Antyaliasingu (wygładzanie krawędzi) skorzystaj w pierwszej kolejności z niego. Często dzięki temu będziesz miał możliwość uzyskania lepszej wydajności w grze przy jednoczesnej poprawie jakości wyświetlanego obrazu.

Najpierw zajmij się "podkręceniem" detali tekstur i Filtrowaniem Anizotropowym

Być może najpierw będziesz miał ochotę zacząć od ustawienia Antyaliasingu. Oczywiście usuwa on przykry efekt schodkowania, lecz jego włączenie, gdy poziom szczegółowości tekstur jest na niskim poziomie to nie najlepszy pomysł. Niskiej rozdzielczości tekstury będą nadal wyglądały brzydko.

Filtrowanie anizotropowe w nowoczesnych kartach graficznych może być ustawione nawet w trybie x16 przy niewielkim spadku wydajności. Technika ta ma pozytywny wpływ na wygląd gry szczególnie jeżeli poruszamy się w świecie z obiektami znajdującymi się w oddali.

Podnieś rozdzielczość przed Antyaliasingiem

Czasami włączenie Antyaliasingu przy niższych rozdzielczościach może skutkować tym, że świat widoczny w grze jest nieco niewyraźny. Jeżeli więc np. grasz w rozdzielczości 1440x900 pikseli z włączonym Antyaliasingiem wyłącz go i zwiększ rozdzielczość do poziomu 1680x1050 pikseli. Gra nie powinna spowolnić i co ważne powinieneś dostrzec w niej nieco więcej detali.

Ne zwiększaj detali cieniowania

Gdy grasz w grę zawsze jesteś w ruchu i prawdopodobnie nie będziesz poświęcał wiele czasu na zatrzymywanie się i podziwianie scenerii. Wysoki poziom cieniowania robi wrażenie - jeżeli stoisz. Jeżeli natomiast ciągle jesteś w ruchu często nie zauważysz różnicy pomiędzy cieniowaniem ustawionym na poziomie średnim i wysokim. Ustawienie cieniowania na maksimum może mieć ogromny wpływ na spadek wydajności. Podkręć te ustawienie tylko wtedy, gdy już zrobiłeś tak w przypadku innych mających kluczowe znaczenie dla obrazu parametrów i nadal możesz cieszyć się wysokim współczynnikiem wyświetlania klatek na sekundę.

Unikaj DirectX 10 i DirectX 11 korzystając z tanich kart graficznych

Firmy produkujące karty graficzne oddają klientom niedźwiedzią przysługę reklamując tanie konstrukcje jako zdolne do uruchamiania najnowszego graficznego API (Application Programming Interfaces). Technicznie Radeon HD 5450 może uruchomić grę DirectX 11 w trybie DirectX 11, ale na ekranie niestety zobaczymy pokaz slajdów. Warto więc, abyś wrócił do trybu DirectX 9 jeżeli korzystasz ze słabego GPU. Postępując tak zostaniesz pozytywnie zaskoczony wyższym współczynnikiem wyświetlania klatek.

Zazwyczaj, aby zmienić tryb wystarczy, że skorzystasz z panelu kontrolnego w grze. Czasami jednak będziesz musiał użyć do tego np. skrótu tak jak to jest w przypadku gry Tom Clancy's H.A.W.X. Dodatkowo droga do zmiany trybu nie zawsze jest oczywista. Np. aby włączyć tryb DirectX 9 w grze Crysis musisz zredukować globalne ustawienia detali z poziomu "very high" do poziomu "high".

Eksperymentuj z ustawieniami Antyaliasingu

Poradnik: jak skonfigurować kartę graficzną do gier

Różnice pomiedzy Antyaliasing a Aliasing

Nawet jeżeli gra oferuje jedynie zwykły multisampling 2x/4x/8x systemu Antyaliasingu to nie jest to jedyny dostępny wybór. Tutaj mamy przykład, że korzystanie z panelu kontrolnego karty graficznej może być bardziej przydatne, ponieważ będziesz mógł wypróbować inne tryby takie jak Transparency.

Dodatkowo będziesz mógł włączyć tryby niedostępne w grze takie jak CSAA (Cover Sampling Anti Aliasing) Nvidii. Ta technika wygładzania zapewnia poprawę obrazu ze znacznie mniejszym spadkiem wydajności niż w przypadku standardowego multisamplingu.

Jeżeli twoja gra oferuje więcej niż zwykłe ustawienia eksperymentuj z nimi. Dzięki temu możesz np. odkryć, że tryb 8x CSAA na kartach Nvidii oferuje tak dobrą poprawę obrazu jak tryb 4x Multisampling Antyaliasing, ale zapewnia lepszą wydajność.