Poradnik: jak zaoszczędzić na oprogramowaniu biznesowym

Profesjonalne oprogramowanie firmowe może kosztować majątek. Niestety rzadko kiedy użytkownicy zdają sobie sprawę, że zamiast płatnych rozwiązań, mogą z powodzeniem używać ich darmowych zamienników. Pokazujemy przykładowe, całkowicie darmowe programy, które często z powodzeniem zastępują oprogramowanie komercyjne.

Koncerny produkujące oprogramowanie dotarły tam gdzie są dzisiaj przez dyktowanie wysokich cen na ich produkty. W efekcie wielu korporacyjnych użytkowników akceptuje koszty komercyjnego oprogramowania jako część prowadzenia biznesu. Niektórzy też czynią znacznie gorzej i decydują się na korzystanie z pirackiego oprogramowania w firmach.

Warto wiedzieć, że w ostatnich latach pojawiło się wiele darmowych alternatyw dla tych drogich pakietów. Wśród nich znajdują się także takie, które nie tylko są tanie, ale również otwarte, co oznacza, że użytkownicy mogą modyfikować je i dostosowywać do własnych potrzeb.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023
  • Thermomix - dlaczego sprzęt za prawie 6 tysięcy wywołuje tyle emocji? Podpowiadam, co kupić w zamian

Jeśli masz dość płacenia za komercyjne wersje programów, to czas rozważyć przejście na darmowe, otwarte oprogramowanie alternatywne. Bardzo często może okazać się, że nieco uboższe, ale za to w pełni darmowe wersje aplikacji, są wystarczające dla Twoich potrzeb. Pokazujemy kilka przykładów komercyjnych programów i ich odpowiedników.

1. Zamiast: Microsoft Windows

Wypróbuj:Ubuntu lub inna dystrybucja systemu Linux

Poradnik: jak zaoszczędzić na oprogramowaniu biznesowym
Jest wiele powodów, żeby dzisiaj wybierać system Linux zamiast Windows, a wśród nich są między innymi koszty oraz bezpieczeństwo. System Linux jest coraz częściej doskonałym wyborem dla biznesu, a wiele dystrybucji oznacza, że każda firma znajdzie coś odpowiedniego. Wybierz jedną i spróbuj - nie musisz nic zmieniać na swoim komputerze, aby je sprawdzić, a możesz dzięki temu zaoszczędzić koszt minimum ulepszenia wersji systemu Windows do nowszej.

2. Zamiast: Internet Explorer

Wypróbuj: Firefox, Chrome, Amaya lub SeaMonkey

Rynek przeglądarek internetowych staje się coraz bardziej konkurencyjny, a obfitość opcji pozwala na niemal dowolny wybór. Przeglądarka Internet Explorer firmy Microsoft może wydawać się darmowa, ale jest taka tylko i wyłącznie z powodu dołączenia jej do systemu Windows.

3. Zamiast: Microsoft Outlook

Wypróbuj: Thunderbird, Zimbra lub SeaMonkey

Powszechnie używany do obsługi poczty elektronicznej e-mail program Microsoft Outlook jest często źródłem problem z bezpieczeństwem. Kilka innych, darmowych pakietów oferuje łatwe w użyciu alternatywy.

4. Zamiast: Microsoft Word

Wypróbuj: OpenOffice.org Writer, AbiWord lub KWord

Po latach używania OpenOffice.org, stałem się wielkim fanem AbiWord. Jednak niezależnie którąkolwiek z opcji wybierzesz, wątpię, abyś potrzebował jakiejkolwiek dodatkowej nauki obsługi.

Poradnik: jak zaoszczędzić na oprogramowaniu biznesowym
5. Zamiast: Microsoft Powerpoint

Wypróbuj: OpenOffice.org Impress lub KPresenter

OpenOffice.org oraz KOffice.org dostarczają kolejny raz doskonałej alternatywy dla pakietu Microsoft Office, którego cena jest zdecydowanie wysoka.

6. Zamiast: Microsoft Excel

Wypróbuj: OpenOffice.org Calc lub Gnumeric

Gnumeric posiada możliwość odczytywania plików zapisanych w innych arkuszach kalkulacyjnych. Poza tym oferuje również możliwość pełnego przystosowania, co minimalizuje czas przejścia i przystosowania się do pracy z innego tego typu oprogramowania.

7. Zamiast: Adboe InDesign lub QuarkXPress

Wypróbuj: Scribus lub KWord

Z kosztami rzędu niemal 700 i 800 dolarów InDesign oraz Quark są idealnymi kandydatami do porzucenia ich na rzecz darmowego i otwartego oprogramowania.

8. Zamiast: Adobe Illustrator

Wypróbuj: InkScape, OpenOffice.org Draw lub Skencil

Zastąp pakiet Adobe Illustrator wartości około 600 dolarów, a będziesz mieć mnóstwo dodatkowych środków do wydania na inne cele.

9. Zamiast: Dreamweaver

Wypróbuj: KompoZer, Nvu, SeaMonkey, Amaya lub Bluefish

Adobe Dreamweaver może być popularny, ale - w cenie około 400 dolarów - jest również bardzo drogą propozycją, zwłaszcza, jeśli mamy do dyspozycji mnóstwo darmowych alternatyw. Polecamy zwłaszcza Nvu oraz KompoZer.

10. Zamiast: QuickBooks

Wypróbuj: GnuCash, PostBooks lub Grisbi

Ceny pakiety QuickBook rozpoczynają się od niemal 230 dolarów, podczas gdy wiele alternatyw jest zwyczajnie darmowych.

Oczywiście jest to tylko mały przykład oprogramowania, jakiego możesz potrzebować i jego odpowiedników w postaci darmowych i otwartych alternatyw.

W każdym razie, jeśli dobrze zauważyłeś, przyjęcie jednej z alternatyw w każdej z wymienionych powyżej kategorii - zamiast Microsoft Office za około 280 dolarów, Adobe InDesign za około 700, Adobe Illustrator za około 600, Dreamweaver za około 400, QuickBooks za około 230 oraz uaktualnienia systemu Windows za około 120 dolarów - firma może zaoszczędzić nawet do około 2325 dolarów na jednym komputerze.

Możesz zachować wyspecjalizowane oprogramowanie, którego używasz, a zmienić jedynie to podstawowe na to darmowe i o otwartym kodzie. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będziesz mógł sobie pozwolić na zakup oprogramowania specjalistycznego. Mogę przewidzieć, że w rezultacie nie minie dużo czasu, a będziesz wystarczająco zainspirowany do obchodów Dnia Wolnego Oprogramowania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: