Poradnik: jaką płytę główną kupić? Na co zwrócić uwagę w sklepie?

Płyta główna to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów komputera. Z tego powodu podczas zakupu powinniśmy wybrać możliwie najlepszy model, odpowiadający - oczywiście - przewidzianym przez nas zastosowaniom. Jeśli właśnie jesteście w trakcie składania nowego zestawu PC lub po prostu planujecie wymienić płytę główną - powinniście przed zakupem zapoznać się z naszym poradnikiem dotyczącym wyboru najlepszego sprzętu.

Poradnik: jaką płytę główną kupić? Na co zwrócić uwagę w sklepie?
Praktyka nieraz udowodniła, że nie da się kupić telewizora, słysząc o nim, podobnie jak dobrych głośników, tylko je widząc. W wypadku płyt głównych jest za to tak, że liczą się przede wszystkim parametry. W sklepie komputerowym nie przetestujesz płyty, nie sprawdzisz wydajności chipsetu i nie poznasz możliwości podkręcania, które są zależne głównie od jakości budowy i odpowiednio dopracowanego BIOS-u. Dlatego płytę można kupować online, do czego zachęcam - nierzadko, gdy dodatkowo skorzystamy z porównywarki cen (np. ceneo.pl), można sporo zaoszczędzić. Ale uwaga! Nie kupuj w ciemno. Zanim zdecydujesz się na daną płytę, poszukaj recenzji na jej temat lub postaraj się choć przeczytać test urządzenia oferującego podobne parametry techniczne (min. identyczny chipset).

Płyta główna to podstawa komputera. Dlatego nie można jej nie doceniać i wybierać obojętnie jaki model. Poniżej znajdziesz wypunktowane porady, które mogę przekazać z własnego doświadczenia. Nie ukrywam, że mile widziane są komentarze na temat własnych przemyśleń. W pojedynkę wademekum na pewno nie stworzę, ale z waszą pomocą...

1. Miejsce na mózg - wybór procesora

Poradnik: jaką płytę główną kupić? Na co zwrócić uwagę w sklepie?
W sklepach nie brakuje procesorów. Intel oferuje obecnie najlepsze jednostki centralne, cechujące się znakomitym poziomem wydajności i stosunkowo dobrą ceną. Mowa o układach Core 2 Duo oraz Core 2 Quad, przystosowanych do pracy z najpopularniejszą w tej chwili podstawką LGA 775. AMD ma świetne karty graficzne (seria Radeon HD 4800), ale procesory tego koncernu na ogół gorzej wypadają w testach. Niemniej układy Phenom, cztero- czy też trzyrdzeniowe, to również jednostki warte uwagi - korzy korzystają z podstawki AM2+. Do sprzedaży trafiły już również procesory Core i7 (Patrz: "Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji"; korzystają z LGA 1366), ale na tę chwilę są one jeszcze mało opłacalne. Zakup najnowszego CPU Intela wraz z płytą na chipsecie X58 to ogromny wydatek. Dlatego - subiektywnie - proponuję płytę z podstawką LGA 775. Wystarczy jeszcze na długi czas.

2. Chipset, czyli kręgosłup

Poradnik: jaką płytę główną kupić? Na co zwrócić uwagę w sklepie?
Zacznij od zastosowania, wyboru chipsetu, a później poszukaj odpowiedniej płyty głównej - tak będzie zdecydowanie łatwiej i szybciej. Różnice pomiędzy chipsetami stosowanymi w płytach mogą być gigantyczne, bo to właśnie ten element w dużej mierze decyduje o wydajności, jak i określa możliwości rozbudowy. Dwie płyty główne wykorzystujące ten sam chipset będą niemal identyczne pod względem osiągów w testach, za to będą się różniły dodatkowym wyposażeniem (ilość złączy, specjalne systemy chłodzenia itd.). Niemniej gdy wybierzesz już chipset, później będziesz miał już z górki - pozostanie znalezienie płyty, która sprosta twoim wymaganiom co do rozbudowy peceta. Pamiętaj jedynie aby skupiać się tylko na tych elementach wyposażenia, które faktycznie są ci potrzebne. Jeśli kupujesz płytę mającą pełnić podstawę komputera typu Media Center, nie zwracaj uwagi na bogaty w funkcje BIOS dla overclockerów, znakomite chłodzenie z rurkami cieplnymi czy blokiem wodnym, lub też przyciski Clear CMOS (resetowanie ustawień BIOS-u), Reset i Power, umieszczone na płycie. Obecnie bardzo opłacalne są modele z chipsetami Intel P35 lub P45.