Porady do Windows 7 - 12 najważniejszych poleceń Windows

Większość użytkowników przestała lubić ręczne wpisywanie poleceń. Jednak w Windows są funkcje, do których nie sposób dostać się za pomocą myszy. Przedstawiamy zbiór kilkunastu najważniejszych poleceń wpisywanych w konsoli tekstowej, bez których na dłuższą metę się nie obejdziesz.

W interfejsie systemu Windows można znaleźć wiele luk - po części są one zamierzone. Niektóre funkcje systemu operacyjnego mają być dostępne tylko z wiersza polecenia, bo są używane prawie wyłącznie przez zaawansowanych użytkowników. Inne, choć przydatne, wydawały się projektantom systemu za mało istotne, aby umieszczać je w graficznym interfejsie użytkownika. W naszych poradach opisujemy dwanaście poleceń, które - naszym zdaniem - są najbardziej użyteczne.

Większość z nich wymaga uruchomienia konsoli tekstowej. W Viście i Windows 7 można zrobić to wpisując polecenie cmd bezpośrednio w polu wyszukiwania, które pojawi się tuż po kliknięciu przycisku Windows. Jeśli konieczne jest uruchomienie konsoli tekstowej z uprawnieniami administratora, zaloguj się w systemie na koncie administratora. Możesz też kliknąć przycisk Windows i otworzyć menu Wszystkie programy | Akcesoria. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz polecenia i wskaż polecenie Uruchom jako administrator.

Zobacz również:

  • Microsoft oszalał? Windows 7... dostaje nowoczesną funkcję
  • 8 sposobów na otwarcie Wiersza Polecenia w Windows

Aby przejść do konkretnej porady, wystarczy kliknąć jeden z poniższych linków: