Porady do Windows 7 - uruchamianie systemu i zgodność aplikacji

Windows 7 posiada wiele ciekawych i przydatnych narzędzi, jednak nadal potrafią występować w nim uciążliwe błędy uniemożliwiające rozruch systemu. Po pojawieniu się "siódemki" dodatkowym zmartwieniem stał się również brak zgodności z niektórymi starszymi programami.

Gdy opiszesz swój problem fachowcowi od komputerów, zapewne spyta cię, jakich zmian dokonywałeś ostatnio w swoim systemie. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie naprowadzić go swoją odpowiedzią na właściwy ślad. Prawie nikt nie potrafi spamiętać wszystkich szczegółów podczas wykonywania czynności instalacyjnych i konfiguracyjnych - tym bardziej, że problem nie pojawia się od razu, lecz dopiero przy kolejnym rozruchu, a więc przy następnej sesji. Od tego momentu mogło upłynąć sporo czasu. Aby ustalić, co utrudnia wczytanie systemu operacyjnego, musisz zastosować pewną sztuczkę. Uruchom Windows w minimalnej konfiguracji, a dopiero potem dołączaj po kolei dodatkowe elementy. Gdy pojawi się blokada, będziesz wiedział, gdzie kontynuować poszukiwania. Wówczas możesz dokładnie przebadać ten fragment procesu rozruchowego, aby zdemaskować sprawcę.

Innym problemem może być brak zgodności zainstalowanych aplikacji z używanym systemem operacyjnym. Windows 7 może mieć kłopoty z uruchamianiem niektórych starszych programów. Użytkownika powinien jednak wybawić z kłopotu tak zwany tryb Windows XP Mode. To wirtualny Windows XP działający pod kontrolą siódemki.

Zobacz również:

  • Patch Tuesday - poprawki na wrzesień dla systemów Windows
  • Uruchamianie systemu trwa zbyt długo? Sprawdź, co zrobić

Aby przejść do konkretnej porady, wystarczy kliknąć jeden z poniższych linków: