Porównanie grafiki - PC, Xbox 360 i PS3. PC oczywiście górą

Jeden z największych na świecie serwisów o grach, GameSpot.com, opublikował obszerne porównanie grafiki, którą prezentują trzy dominujące na rynku rozrywkowym platformy: PC, Xbox 360 oraz Playstation 3. Zachęcamy do przejrzenia materiału, który uwzględnia mnóstwo zrzutów ekranu z trzech bardzo wymagających gier.

Dyskusja o tym, która z trzech wiodących na rynku rozrywkowym platform - PC, Xbox 360 i Playstation 3 - jest najbardziej wydajna i prezentuje najlepszą grafikę, od dawna zajmuje czołowe miejsce na łamach portali technologicznych. Pecet czy konsola? Xbox 360 czy Playstation 3? Oto pytania, które nieraz już powodowały zażarte dyskusje również na naszym portalu.

Serwis GameSpot.com postanowił bardzo dobitnie odpowiedzieć na postawione wyżej pytania i opublikował obszerne zestawienie "PC vs Xbox 360 vs Playstation 3". Wyniki według redaktorów okazały się mało zaskakujące - wysokiej klasy pecet z łatwością pokonuje zarówno PS3, jak i Xboksa 360. Jest jednak pewien "szczegół" - komputer takiej klasy kosztuje kilka razy więcej niż obie konsole.

Słowo o metodologii

W przypadku PC autorzy zestawienia skorzystali z FRAPsa, którym robili zrzuty ekranu w rozdzielczości 1920x1080. Sam komputer został wyposażony w GeForce'a 280 GTX, procesor quad-core Intel Core 2 i inne podzespoły, które umożliwiły uruchomienie gier na wysokich ustawieniach (antyaliasing 4x, filtrowanie anizotropowe 8x). W przypadku konsol zrzuty ekranowe robione były poprzez HDMI w rozdzielczości 720p (z aktywną opcją full HDMI range w przypadku PS3). Gotowe zrzuty były skalowane do tego samego rozmiaru - 1280x720. Gry, któe wytypowano do testu, to Fallout 3, Dead Space oraz Call of Duty: World at War

Pełne zestawienie z obrazkami znajduje się w tym miejscu. Uwaga - osobom o wolniejszych łączach polecamy wcześniejsze zamknięcie innych okien i bardziej wymagających programów.