Porównanie: iPhone 4 a smartfony z Androidem, Nokia N8...

Jak wygląda najnowsza wersja smartfonu Apple na tle konkurencji? Porównaliśmy podstawowe parametry techniczne iPhone'a 4 z innymi urządzeniami, zarówno dostępnymi na rynku, jak i dopiero zapowiadanymi.


W zestawieniu - oprócz oczywiście iPhone'a 4 uwzględniliśmy następujące modele smartfonów - Samsung Galaxy S, Motorola Milestone XT720, HTC Incredible, HTC Evo 4G (pracujące pod kontrolą systemu Android); Nokia N8 z systemem Symbian ^3, Dell Lightning i HTC HD2 z obozu Windows Mobile oraz Blackberry Bold 9800.

Specyfikacje techniczne modeli jeszcze niedostępnych na rynku, a do takich należy chociażby wymieniony jako ostatni smartfon Research In Motion, mogą się jeszcze zmienić.

Steve Jobs prezentując iPhone'a 4 na konferencji WWDC 2010 stwierdził, że Android jest czwartym co do popularności systemem w smartfonach - za BlackBerry OS, iPhone OS i Windows Mobile. Urządzenia z Androidem całkiem nieźle się jednak sprzedają, w czym duża zasługa sporej liczby dostępnych modeli smartfonów, oferowanych przez różnych producentów.

Blaski i cienie iPhone'a

Pod względem pojemności wbudowanej pamięci iPhone nie ma sobie w zasadzie równych. Co prawda Nokia N8 oferuje pamięć 16 GB, podobnie jak - w jednym z wariantów - Samsung Galaxy S, ale już 32 GB to wartość nieosiągalna przez innych producentów.

Tym samym, iPhone nie ma slotu na karty pamięci - nie musi. Opcja rozszerzenia pamięci pojawia się za to w pozostałych porównywanych urządzeniach. Dzięki portowi microSD można zwiększyć ilość pamięci smartfonu czy to dokupując stosowny nośnik czy też korzystając z dostarczonego w zestawie.

iPhone 4 w porównaniu z innymi urządzeniami charakteryzuje się wyświetlaczem o najmniejszych fizycznych rozmiarach (3,5-calowy wyświetlacz występuje jeszcze tylko w Nokii N8). Nie ma to jednak znaczenia, bowiem zastosowany w smartfonie Apple tzw. "retina display" oferuje większą rozdzielczość niż ekrany u konkurencji.

Porównanie: iPhone 4 a smartfony konkurencji

Moduł cyfrowego aparatu fotograficznego w iPhone 4 bazuje na 5-megapikselowej matrycy. To nieco mniej niż w HTC Incredible, HTC Evo 4G czy Motoroli Milestone (8 MP) i znacznie mniej niż w Nokii N8 (12 MP). W iPhone będzie można za to zainstalować mobilną wersję aplikacji do edycji wideo i zdjęć, iMovies.

Aplikacje to zresztą niekwestionowana przewaga Apple nad konkurencją - w App Store na użytkowników iPhone'a czeka ponad 225 tys. programów, podczas gdy zasoby innych tego typu usług są znacznie mniej okazałe (np. Android Market - 38 tys.).

Nie wolno jednak zapominać o dwóch kwestiach, które dla wielu użytkowników mogą stanowić czynnik dyskwalifikujący iPhone'a - brak radia oraz brak obsługi technologii Adobe Flash.

Ze specyfikacji wynika, że najdłuższy czas rozmów zapewni iPhone 4. Prezentowane dane są jednak deklaracjami producentów i trzeba do nich podchodzić z dystansem.

W zastosowaniach biznesowych poważną alternatywą dla smartfonu Apple wydają się być BlackBerry Bold 9800 (informacje o niej wyciekły do Sieci na początku czerwca br.) oraz Dell Lightning. Oba oferują wysuwane klawiatury QWERTY - w wypadku smartfonu RIM rozwiązanie o tyle ciekawe, że ma występować obok wirtualnej, ekranowej klawiatury.

Opinie na temat iPhone'a 4

Czytelnicy portalu PCWorld.pl uważają iPhone'a ogólnie za niezły sprzęt, który na pewno osiągnie marketingowy sukces. Wskazują na to głosy oddawane przez internautów w ankiecie: iPhone 4 - co o nim sądzisz?. Sporo jest jednak głosów zgadzających się z opinią, że smartfon Apple to nic więcej, jak tylko ładny gadżet. Niemal równie liczne są głosy zachwytu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: