Porównanie: iPhone 4 a smartfony z Androidem, Nokia N8...
-
-
- IDG News Service,
- 09.06.2010, godz. 09:06
Jak wygląda najnowsza wersja smartfonu Apple na tle konkurencji? Porównaliśmy podstawowe parametry techniczne iPhone'a 4 z innymi urządzeniami, zarówno dostępnymi na rynku, jak i dopiero zapowiadanymi.

W zestawieniu - oprócz oczywiście iPhone'a 4 uwzględniliśmy następujące modele smartfonów - Samsung Galaxy S, Motorola Milestone XT720, HTC Incredible, HTC Evo 4G (pracujące pod kontrolą systemu Android); Nokia N8 z systemem Symbian ^3, Dell Lightning i HTC HD2 z obozu Windows Mobile oraz Blackberry Bold 9800.
Specyfikacje techniczne modeli jeszcze niedostępnych na rynku, a do takich należy chociażby wymieniony jako ostatni smartfon Research In Motion, mogą się jeszcze zmienić.
Steve Jobs prezentując iPhone'a 4 na konferencji WWDC 2010 stwierdził, że Android jest czwartym co do popularności systemem w smartfonach - za BlackBerry OS, iPhone OS i Windows Mobile. Urządzenia z Androidem całkiem nieźle się jednak sprzedają, w czym duża zasługa sporej liczby dostępnych modeli smartfonów, oferowanych przez różnych producentów.
Pod względem pojemności wbudowanej pamięci iPhone nie ma sobie w zasadzie równych. Co prawda Nokia N8 oferuje pamięć 16 GB, podobnie jak - w jednym z wariantów - Samsung Galaxy S, ale już 32 GB to wartość nieosiągalna przez innych producentów.
Tym samym, iPhone nie ma slotu na karty pamięci - nie musi. Opcja rozszerzenia pamięci pojawia się za to w pozostałych porównywanych urządzeniach. Dzięki portowi microSD można zwiększyć ilość pamięci smartfonu czy to dokupując stosowny nośnik czy też korzystając z dostarczonego w zestawie.
iPhone 4 w porównaniu z innymi urządzeniami charakteryzuje się wyświetlaczem o najmniejszych fizycznych rozmiarach (3,5-calowy wyświetlacz występuje jeszcze tylko w Nokii N8). Nie ma to jednak znaczenia, bowiem zastosowany w smartfonie Apple tzw. "retina display" oferuje większą rozdzielczość niż ekrany u konkurencji.
Moduł cyfrowego aparatu fotograficznego w iPhone 4 bazuje na 5-megapikselowej matrycy. To nieco mniej niż w HTC Incredible, HTC Evo 4G czy Motoroli Milestone (8 MP) i znacznie mniej niż w Nokii N8 (12 MP). W iPhone będzie można za to zainstalować mobilną wersję aplikacji do edycji wideo i zdjęć, iMovies.
Aplikacje to zresztą niekwestionowana przewaga Apple nad konkurencją - w App Store na użytkowników iPhone'a czeka ponad 225 tys. programów, podczas gdy zasoby innych tego typu usług są znacznie mniej okazałe (np. Android Market - 38 tys.).
Nie wolno jednak zapominać o dwóch kwestiach, które dla wielu użytkowników mogą stanowić czynnik dyskwalifikujący iPhone'a - brak radia oraz brak obsługi technologii Adobe Flash.
Ze specyfikacji wynika, że najdłuższy czas rozmów zapewni iPhone 4. Prezentowane dane są jednak deklaracjami producentów i trzeba do nich podchodzić z dystansem.
W zastosowaniach biznesowych poważną alternatywą dla smartfonu Apple wydają się być BlackBerry Bold 9800 (informacje o niej wyciekły do Sieci na początku czerwca br.) oraz Dell Lightning. Oba oferują wysuwane klawiatury QWERTY - w wypadku smartfonu RIM rozwiązanie o tyle ciekawe, że ma występować obok wirtualnej, ekranowej klawiatury.
Czytelnicy portalu PCWorld.pl uważają iPhone'a ogólnie za niezły sprzęt, który na pewno osiągnie marketingowy sukces. Wskazują na to głosy oddawane przez internautów w ankiecie: iPhone 4 - co o nim sądzisz?. Sporo jest jednak głosów zgadzających się z opinią, że smartfon Apple to nic więcej, jak tylko ładny gadżet. Niemal równie liczne są głosy zachwytu.